AA, Fransa'yı zora sokacak Lafarge-DEAŞ belgelerine ulaştı

Fransız kurumlarına ait belgelerdeki bilgiler, çimento devi Fransız Lafarge'ın, DEAŞ'la ilişkisi hakkında Fransız iç, dış ve askeri istihbaratını sürekli bilgilendirdiğini ve ilişkinin devletinin bilgisi dahilinde olduğunu ortaya koydu.

AA, Fransa'yı zora sokacak Lafarge-DEAŞ belgelerine ulaştı
AA, Fransa'yı zora sokacak Lafarge-DEAŞ belgelerine ulaştı
GİRİŞ 07.09.2021 14:51 GÜNCELLEME 07.09.2021 15:31
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Anadolu Ajansı (AA), hakkında Suriye'deki faaliyetlerini yürütmek için DEAŞ'a ödeme yaptığı gerekçesiyle "insanlığa karşı suça iştirak" suçlamasıyla soruşturma başlatılan Lafarge'ın Fransız devletinin bilgisi dahilinde bu ilişkiyi yürüttüğüne ilişkin belgelere ulaştı.

Lafarge'ın ilişki ağını, Suriye'deki terör örgüleriyle iş birliğini ve faaliyetlerini yürütebilmek için yaptığı görüşmelerini bölgeden haber almak için kullanan Fransız istihbarat ajanslarının, şirketi yaptıklarının suç olduğu konusunda uyarmadığı da belgelerde yer aldı.

ŞİRKET FRANSIZ İSTİHBARATININ DESTEĞİNİ ALDI

AA'nın ulaştığı Fransız devletine ait belgelerde Lafarge şirketi ile Fransız istihbarat servisi arasındaki ilişkinin 22 Ocak 2014'te şirketin güvenlik müdürü Jean Claude Veillard'ın İçişleri Bakanlığı istihbaratına ait bir adrese gönderdiği e-postayla başladığı anlaşılıyor.

Şirket yetkilisi Veillard, mailinde Lafarge'ın Suriye'de halen aktif olduğunu ve çalışmalarının devam edebilmesi için “yerel aktörlerle” ilişki kurması gerektiğini belirtti. Güvenlik müdürü, istihbarat servisine, basında kendileri hakkında bazı olumsuz yayınlar yapıldığını belirterek, yöneticilerinin ve genel merkezin ne kadar risk altında olduğunu sordu.

Lafarge'a yanıt veren istihbarat servisi görevlisi bu durumu görüşecekleri bir tarihi kendisine bildirdi.

FRANSIZ İSTİHBARATININ LAFARGE'DAN FAYDALANDIĞI İTİRAFI BELGELERE YANSIDI

Lafarge-terör örgütü ilişkilerinin skandal olarak Fransa gündemine gelmesi ve konunun mahkemeye yansımasının ardından 18 Kasım 2018’de AM 02 kod isimli istihbarat mensubu, mahkemede ifade verdi.

İfade tutanağına göre görevli, Lafarge’ın Suriye’deki bilgi kaynakları olduğunu kabul etti.

İstihbaratçı, hakime Fransız gizli servislerinin Lafarge fabrikasından nasıl faydalandıklarını anlattı.

Tutanaklarda istihbaratçı, 2012-2014 döneminde Lafarge tarafından Suriye’deki (Nusra Cephesi dahil) tüm silahlı gruplara çimento gönderildiğini söyleyerek DEAŞ’ı bunun dışında tutmadı.

İstihbaratçı mahkemede, “Lafarge’ın çalışmalarına devam etmesini fırsat bilerek duruma tamamen fırsatçı şekilde yaklaştık.” dedi.

FRANSIZ İSTİHBARATI LAFARGE'IN DEAŞ'A ÇİMENTO SAĞLADIĞINI BİLİYORDU

Lafarge Güvenlik Müdürü Veillard ile Fransız İçişleri Bakanlığı istihbaratı arasındaki e-posta trafiğinde 1 Eylül 2014’te yapılan yazışmalarda DEAŞ’a çimento gönderilmesi işinin ayrıntıları ele alındı.

Fransız istihbaratının kullandığı, “DEAŞ’a giden çimentoyla ilgili daha fazla detay verebilir misiniz?” şeklindeki ifadesinden, Lafarge’ın söz konusu dönemde terör örgütüyle ilişkisinden Fransız devletinin haberdar olduğu açık şekilde görülüyor.

AA’nın ulaştığı belgelerde, Lafarge ile Fransız iç, dış ve askeri istihbarat servisleri arasında yalnızca 2013 ve 2014 yılları arasında yapılan görüşmelerin 30’dan fazla olduğu dikkati çekiyor.

DEAŞ'ın, temin ettiği çimentolarla ABD öncülüğündeki Koalisyon güçlerine karşı güçlü sığınaklar ve tüneller inşa ettiği biliniyor.

LAFARGE ELDE ETTİĞİ SAHA BİLGİLERİNİ FRNASIZ İSTİHBARATINA AKTARDI

Lafarge’ın terör örgütlerine finansman sağlayarak insanlığa karşı suç işlemekle suçlandığı dönemde şirketin güvenlik müdürü Veillard, 30 Kasım 2017'de polise ifade verdi.

AA’nın elde ettiği ifade tutanağına göre Veillard, ifadesi boyunca yaptığı her şeyden Fransız devlet ve istihbarat kurumlarını haberdar ettiğini kanıtlamaya çalıştı.

İfade tutanağının eklerinde Lafarge güvenlik müdürünün sahadaki görüşme bilgileri, sahada gelişen şartlar ve aldığı duyumlara ilişkin belgeler yer aldı.

Veillard’ın çatışmalar ve silahlı gruplar arasındaki askeri dengelere dair saha bilgilerini Fransız istihbaratına aktardığı anlaşıldı.

Söz konusu notlardan birinin üzerinde Ekim 2013’te Veillard tarafından elle “Fransız dış istihbaratına (DGSE) gönderildi” yazılmış bir nota rastlandı.

İFŞAATLAR ÖRTBAS EDİLECEK Mİ?

Fransa’da 2016’da, Lafgarge’ın Suriye iç savaşında haraç vererek terör örgütü DEAŞ'ı finanse ettiği yönünde haberler yayımlandı.

Fransız basınına göre, şirket Suriye'nin Çelebiye bölgesindeki faaliyetlerini devam ettirebilmek için DEAŞ’a haraç ödemenin dışında örgütten malzeme ve akaryakıt temin etti.

Şirket 2017’de fabrikanın açık kalabilmesi için Suriye sahasındaki silahlı gruplara ödemeler yaptığını kabul ederken "insanlığa karşı işlenen suçlara karşı ortak olmak" suçlamalarına karşı çıktı.

Hakkında soruşturma başlatılan şirketin ikisi üst düzey olmak üzere 8 yöneticisine terörizmi finanse etmek, insanlığa karşı işlenen suçlarda iş birliği yapmak gibi suçlamalar yöneltildi.

Haziran 2018'de şirkete yöneltilen "insanlığa karşı suçlara ortak olmak" suçlaması, Kasım 2019'da düşürüldü.

Suçlamanın düşürülmesine tepki gösteren sivil toplum kuruluşları konuyu Fransız Yargıtayına taşıdı.

Fransız Yargıtayının bugün, Lafarge’ın DEAŞ’lı teröristleri finansmandan ötürü insanlığa karşı suça ortak olmakla suçlanabilmesinin önünü açacak ya da kapatacak bir karara varması bekleniyor.

FRANSIZ YARGITAYI'NDAN FLAŞ KARAR

Fransa'da Yargıtay, Fransız çimento devi Lafarge'a "DEAŞ'lı teröristleri finansmandan ötürü insanlığa karşı suça ortak olmak suçlaması yöneltilebilmesinin" önünü açtı.

Fransız Yargıtayı, Lafarge'a yöneltilen "terörü finanse ettiği suçlamasını" teyit etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 55
 • ******* 2 yıl önce Şikayet Et
  Daeş ipleri batılı devletlerin elinde olan terör örgütlerinden biridir. Batılı devletler bu örgütü gerekçe göstererek yıllardır Ortadoğu’ya çöktüler. Üstelik kendilerinin desteği ile ayakta duran bu terör örgütü için Türkiye yeterince karşı çıkmıyor diye ülkemize iftira attılar. Daeş, Pekaka, Ypg, Pyd, aynı amaca hizmet eden farklı görünüşlü terör örgütleri.
  Cevapla
 • Denizci 2 yıl önce Şikayet Et
  Umarim fransa gibi ulke yok olur gider bunlarin yatacak yeri yok allah buyuktur hic suphem yok
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaa, benim güzel halkım; gördünmü o ilerici, reformist Fransa'nın ne rezil rüsva bir ülke olduğunu? Bütün aydınlar ABD böyle, yok Fransa şöyle; Arkadaşlar Fransa Fransız halkının dışında, ABD; Amerikan halkının menfaati dışında hiçbir ırkın yaşamasına yada gelişmesine izin vermemek için katliamda yapar, terörüde destekler, darbede yapar/ yaptırır. Öyleyse biz tüm batı ülkelrine karşı İri, diri ve bir olacağız. Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan vatan,. büyük ve müreffeh bir ülkedir türklere Turan!
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd'nin Deaş'a havadan silah ikmali yaptığı defalarca görüntülendi hepsinede yanlışlıkla attık dendi. Suriyede binlerce işi biten Avrupalı ajan Deaş militanları Türkiyeden ülkelerine sınır dışı edildi , muhtemelen kimlik değiştirildi Avrupada... Hangi birini sayalım ki ? Şimdi bu belgelere ancak saf insanlar hayret edecektir.
  Cevapla
 • Çavuş 2 yıl önce Şikayet Et
  Teröristleri finansa eden AB yada ABD bunlar çokdan bilinen şeyler, Kim nasıl ceza kesecek, Dünya Beşden Büyük tezi her zaman doğru bir tezdir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MİT, Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi
KAAN Başmühendisi Yaban: Onlar isteyecekler ama bu parayla satın alınamayacak bir ürün