ABD Kongresi'nde, 6 Ocak baskınının yıl dönümü için güvenlik önlemleri alındı

ABD'de geçen yıl yaşanan 6 Ocak Kongre baskınının yıl dönümünde başkent Washington DC'de ve Kongre çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

ABD Kongresi'nde, 6 Ocak baskınının yıl dönümü için güvenlik önlemleri alındı
ABD Kongresi'nde, 6 Ocak baskınının yıl dönümü için güvenlik önlemleri alındı
GİRİŞ 05.01.2022 20:27 GÜNCELLEME 05.01.2022 20:27

ABD'de 3 Kasım 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarının teyit edildiği oturum esnasında, aşırı sağcı grupların Kongre binasını basmasının yarınki yıl dönümü için kolluk kuvvetleri alarmda bekliyor.

GÜVENLİK GÜÇLERİ ALARM POZİSYONUDA

Gerek Kongre Polisi gerekse de federal yetkililer, baskının yıl dönümünde yaşanacak herhangi bir şiddet olayını önlemek için gerekli önlemleri alıyor.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, yaptığı açıklamada, potansiyel tehditlerin farkında olduklarını ve önlem aldıklarını belirterek, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile de doğrudan temas halinde olduklarını kaydetti.


Kongre Polis Şefi Tom Manger ise yaptığı basın toplantısında, kendilerinin herhangi bir tehdide cevap verecek güçte olduklarını gerekirse diğer birimlerden de yardım isteyeceklerini belirtti.

BİDEN KONUŞMA YAPACAK

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, yarın 6 Ocak Kongre baskınının yıl dönümü dolayısıyla bir konuşma yapacak.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland'ın da Kongre baskınına ilişkin süren soruşturma üzerine yoğunlaşacağı bir konuşma yapması bekleniyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ise yarın yapmayı planladığı konuşmayı iptal etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Biz bu tatile niye çıktık?
Hollanda ile Fransa puanları paylaştı!