Türkiye yeni harekata hazırlanıyor! Rusya'dan destek mesajı

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir harekata hazırlanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'de olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını belirtti.

GİRİŞ 27.05.2022 22:39 GÜNCELLEME 28.05.2022 09:59
Bu Habere 125 Yorum Yapılmış

Lavrov, Rus yayın organı Russia Today'in (RT) Arapça sitesinde yer alan röportajında, Rusya'nın Suriye'deki varlığına ilişkin açıklama yaptı.

Suriye'deki Rus güçlerine ilişkin konuşan Lavrov, "Biz Suriye'de ülkenin resmi devlet başkanının ve meşru hükümetinin talebi üzerine buluyoruz. Biz orada BM'nin sözleşmelerine uygun olarak bulunuyoruz ve BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararını uyguluyoruz. Buna devam edeceğiz ve Suriye yönetiminin Suriye topraklarının tamamını geri alma çabalarına destek olacağız." dedi.
 

Başkan Erdoğan açıkladı! Yeni harekat sinyali Başkan Erdoğan açıkladı! Yeni harekat sinyali


ABD'YE TEPKİ, TÜRKİYE'YE DESTEK

Suriye'de çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna işaret eden Lavrov, "Hâlâ kimsenin oraya çağırmadığı ülkelerin ordularının birlikleri var orada. ABD askerleri, hâlâ Fırat Nehri'nin doğu yakasının büyük bölümünü işgal ediyor. Orada sözde devlet kurmaya çalışıyorlar, bölünmeyi destekliyorlar ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının duygularını kullanıyorlar. Bu şekilde Iraklı ve Suriyeli Kürtleri birleştiren yapıda sorunlara yol açıyorlar." diye konuştu.

'TÜRKİYE BUNLARA KAYITSIZ KALAMAZ'

Tüm bu durumun bölgede gerginliğe neden olduğunu söyleyen Lavrov, "Türkiye, tabii bunlara kayıtsız kalamaz. Bu sorunların Suriye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı, "Kürtlerle de görüşüyoruz. Onları ABD'nin bir vaatte bulunup nasıl onu yerine getirmediğini daha dikkatle görmeye davet ediyoruz. Uluslararası meşruiyeti bir kenara bırakın pragmatik temellere göre de Şam'la ciddi bir diyaloğa girmek ve birlik içindeki bir devlette yaşamı düzenlemek için anlaşma yapmak en iyisi." değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 125
 • yavuz 1 ay önce Şikayet Et
  Bölgede yaşan bütün Kütleri, Türkiye de dahil Abd ye Fransya - Almanya ya vb Ülkere yani batıya gitsinler. Bölgede istenmeyen topluluk haline geliyorlar. Türk İnsanı pkk olayları yüzünden Kürtlerle komşu dahi olmak istemiyor.
  Cevapla
 • Aykut 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim bu ne saçma yorum. İki tane PKK lı soytarı yüzünden bu cümle mi kurulur? Türk ve Kürt İslam sancağı altında ebediyete kadar birlikte kardeşçe yaşayacak. Gitmesi gereken PKK'lılar ve onu destekleyen ABD.
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Bu konu tamamen menfaat meselesi. Bugun ucun ruslar orada Turklerin olmasını istiyor çünkü kendileri giderse bislugu abd alsın istemiyor yani denge mevzuu. Abd de yıllardır pkkypgye yaptıgı istihkam ve destegin bizim operasyonlarla ortadan kalkacagi endişesini yaşıyor ve onlar da menfaat derdinde. Burada biz kendi menfaatimize bakacagiz ve en dogrusunu yapacağız... öyle, her ikisini de memnun etmek diye bir şey sözkonusu olamaz...
  Cevapla
 • cahil siyasetçi 1 ay önce Şikayet Et
  ruslarla anlaşmak daha kolay ve çok daha faydalı olur
  Cevapla
 • deli gadir 1 ay önce Şikayet Et
  Suriye parcalandikca turkiyenin isi daha zor multecilerin sonu kesilmez bu pkk ypgnin bolgelerini alip esada verilmeli cunki sinirlarimiz pkk ypg abd israil tarafindan kontrol ediliyor turkiyeye devamli problem cikariyorlar iranda bunlardan devamli organize ederek ulkemize multeci yigiyolar sorun kalici degil devamli baski artik multeci sorunu bitmeli yollayin koymayin yeter gonderin
  Cevapla
 • deli gadir 1 ay önce Şikayet Et
  Aslinda lavrov hakli abd israile pkkya ypgye kalacagina kurtarip esada verilsin sonucta toprak butunlugu onemli turkiye icin bir konusma organi simdi kimin ne oldugu belli degil abd israil iran pkk ypg sayda say esadin kontrolundeki suriye varken multeci sorunumuz yoktu simdi butun asya ulkemize geliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savunma sanayiinden heyecanlandıran görüntü! MMU, Hürjet ve SİHA'lar için üretildi
Sözleşmeli çalışanlara kadro verilecek mi? AK Parti tarihi duyurdu