Rusya'dan Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna dair açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin Suriye'de olası operasyonu için, "ABD, Suriye'de gayri meşru şekilde bir takım örgütleri besliyor. Türk dostlarımızın, burada oluşturulan tehditlerle ilgili hassasiyetlerini dikkate alıyoruz" dedi.

GİRİŞ 08.06.2022 14:06 GÜNCELLEME 08.06.2022 14:06
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara'ya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüştü. İki bakan daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Karadeniz'de kurulması planlanan tahıl koridoru, ikili ilişkiler ve Ukrayna'nın işgaliyle alakalı açıklamaların yapıldığı basın brifinginde, iki bakan; Türkiye'nin Suriye'ye olası yeni operasyonu hakkında da konuştu.

Çavuşoğlu: Karadeniz'deki tahıl krizine ilişkin BM'nin bir planı varÇavuşoğlu: Karadeniz'deki tahıl krizine ilişkin BM'nin bir planı var

"MÜSAMAHA GÖSTERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Çavuşoğu: "Suriye ve Libya'daki gelişmeleri de ele aldık. Farklı görüşlerimiz olsa da Rusya birlikte çalıştığımız bir ülke. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini bir kez daha vurguladık. Hem Suriye'nin sınır bütünlüğü hem bizim sınırımızı tehdit eden PKK/YPG, maalesef ABD başta olmak üzere bazı ülkeler tarafından destekleniyor. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkmamız bu yüzden. Hem Rusya'nın hem de ABD'nin teröristlerin temizlenmesi konusunda taahhütleri var. Bu taahhütlerin yerine gelmesini beklemek bizim en doğal hakkımız, müsamaha göstermemiz söz konusu değil."

"ABD BİR TAKIM ÖRGÜTLERİ BESLİYOR, TÜRKİYE'NİN HASSASİYETLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ"

Lavrov: "Türk dostlarımızın, dış güçler tarafından (Suriye) sınırlarında oluşturulan tehditlerle ilgili hassasiyetlerini dikkate alıyoruz. Uluslararası toplum Suriye'deki şartları ağırlaştırıyor. ABD, Suriye'de gayri meşru şekilde bir takım örgütleri besliyor. Astana fortmatyında yapılan bir sonraki Suriye toplantısı temmuz ayında Nursultan'da yapılacak.

Türkiye yeni harekata hazırlanıyor! Rusya'dan destek mesajıTürkiye yeni harekata hazırlanıyor: Lavrov'dan 'Türkiye olup bitene kayıtsız kalamaz' mesajı

Suriye muhalefetini temsil eden heyet daha yapıcı olmaya çalışıyor ama ABD'nin 'Hiçbir şekilde, Esad rejimi Suriye'yi yönetirken kısıtlamaları kaldırmayacağız' açıklaması var. Halbuki Suriye'nin toprak bütünlüğünün gözetilmesi lazım. Uluslararası toplum biraz daha faal olmalı, Suriye'deki şartları ağırlaştırıyorlar. Ülkeyi bu kısıtlamalarla boğuyorlar. İnsani yardım bile doğru düzgün yapılmıyor."

RUSYA'DAN DAHA ÖNCE GELEN OPERASYON MESAJLARI

Lavrov geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; Türkiye'nin Suriye'de olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise; yapılacak operasyon için "Esed rejiminin rızası alınmalı" mesajını vermişti.

Rusya'dan Türkiye'nin olası operasyonuna ilişkin Esed mesajıRusya'dan Türkiye'nin olası operasyonuna ilişkin Esed mesajı

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 67
 • Cuneyt 1 ay önce Şikayet Et
  Bı Lavrov u nedense seviyorum komşuluk askimi bilmiyorum ama abd nin son asırda dost gözüküp yaptiklarini görüyorken Rusların doğruya doğru yanlışa yanlış dobra olmalari bizim genetiklere uyuyor. ABD savaş çıkarsa inanın kahraman gibi son safhada ortaya cikacak her zamanki gibi . Macasi yiyorsa hadi rusyaya gir ilan et . Az kaldı son asırda çok güzel muttefiklikler olacak gerçekçi ihanetsiz
  Cevapla
 • Ferruh 2 ay önce Şikayet Et
  Suriye’nin toprak bütünlüğünden Rusya’ya ne? Onlar Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne baksınlar.
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Rusya'yı Suriye hükümeti çağırdı.
  Cevapla
 • Efdal 2 ay önce Şikayet Et
  Çok şükür Allaha artık teröre geçit yok hep silahla askerle değil sözle de savaş veriyoruz bize sırtını dönen ikiyüzlü batı ülkelerine omuz atma sırt dönme kısas yapıyoruz Artık terör bitecek güzel günler var
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Yok aslında birbirinizden farkınız,hepiniz vicdansız zalim kafirlersiniz.Yüce Allah kahhar kudretiyle sizleri kahreylesin inşaallah.Zamanında bizlere ve müslümanlara çok acılar çektirdinizdi şimdi sıkışınca yanımızda yer almaya çalışıyorsunuz.Bizi abd ile savaştırıp arkamızdan vuracağınızdan adım gibi eminim.
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'yi arkadan vuran Amerika'dır Rusya değil .70.000 TIR silahı PKK'ya Amerika verdi.
  Cevapla
 • Hacemerli 2 ay önce Şikayet Et
  Iyi guzel ama Rusyada pkk yi destekliyor ve koruyor!
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  1 tane örnek ver.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
SSB'den S-400 açıklaması: Haberler doğru değil
Bakan Soylu 'Milletimize güzel haberimiz var' diyerek operasyonu duyurdu