Forbes: Esad'ın hava savunma silahları PKK'yı Türkiye'ye karşı koruyamaz

Amerikan dergisi Forbes'ta çıkan bir yazıda; Türkiye'nin önceki askeri operasyonlarına değinilerek, "Kürt liderliğindeki kuvvetler, kendilerini Türk Hava Kuvvetleri'ne karşı korumak için Suriye hava savunmasına güvenemez" başlığı atıldı.

Forbes: Esad'ın hava savunma silahları PKK'yı Türkiye'ye karşı koruyamaz
Forbes: Esad'ın hava savunma silahları PKK'yı Türkiye'ye karşı koruyamaz
GİRİŞ 20.06.2022 17:38 GÜNCELLEME 20.06.2022 17:41
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada; terör örgütü PKK/YPG'ye yönelik Suriye'de 5. bir askeri harekatın sinyalini vermişti. Olası operasyon öncesi askeri hazırlıklar devam ederken, TSK destekli muhalif unsurlar da harekata hazırlıklarını artırdı.

Türkiye'nin olası operasyonu uluslararası kamuoyunda da tartışılmaya devam ediyor. Özellikle de ABD medyası ve yetkililer; TSK'nın harekatına karşı çıkıyor. Rusya cephesinden ise bir olumlu bir olumsuz mesaj geliyor.

SMO'dan Türkiye'nin harekatına katılma kararı! Bir açıklama da YPG'denSMO'dan Türkiye'nin harekatına katılma kararı! Bir açıklama da YPG'den

SMO, Türkiye'nin vereceği operasyon emrini bekliyorSMO, Türkiye'nin vereceği operasyon emrini bekliyor

FORBES: SURİYE HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ 'KÜRT KUVVETLERİ' KORUYAMAZ

Terör örgütü PKK/YPG'nin elebaşlarından "Mazlum Kobani" kod adlı Ferhat Abdi Şahin, 5 Haziran'da İngiliz haber ajansı Reuters'e verdiği mülakatta, "Suriye ordusunun Suriye topraklarını savunmak için yapabileceği en önemli şey, Türk uçaklarına karşı hava savunma sistemleri kullanmak olacaktır" demiş ve Esad rejimini harekete geçirerek kendilerini koruma altına almayı amaçlamıştı.

Teröristbaşı Kobani panikledi: Türkiye'yi durdurunTeröristbaşı Kobani panikledi: Türkiye'yi durdurun

Teröristbaşı Kobani'den Türkiye açıklaması: Esed'den hava savunma sistemi talebiTeröristbaşı Kobani'den Türkiye açıklaması: Esed'den hava savunma sistemi talebi

Terörist Kobani'nin sözlerini değerlendiren Forbes yazarı Paul Iddon; son yıllarda Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirdiği harekatlara atıfta bulunarak; "Son altı yılda meydana gelen birçok olayın bize gösterdiği şey, Suriye hava savunması ve savaş uçakları, Rus desteği olmadan Türk Hava Kuvvetleri'ni caydıramaz" dedi.

Rusya, Türkiye sınırına Pantsir yerleştirdiRusya, Türkiye sınırına Pantsir yerleştirdi

Türk İHA'larının Suriye sahasında; Rus hava savunma sistemlerine karşı daha önce verdiği başarılı sınavlara dikkati çeken Forbes yazarı, "Suriye devletinin hava savunmasının en gelişmiş silahı, 2018 yılında teslim edilen S-300. O da Rus kontrolü altında. Pantsir-S1 ve Buk-M2'ler ise; Türk insansız hava araçları tarafından yok edilebilir. Suriye hava savunması ve hava gücünün Türkiye'yi caydırmak için görünen tek yolu, Rusya'nın bir Türk saldırısına karşı olduğunu göstermesidir" dedi.

Türkiye yeni harekata hazırlanıyor! Rusya'dan destek mesajıTürkiye yeni harekata hazırlanıyor! Rusya'dan destek mesajı

Rusya'dan Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna dair açıklamaRusya'dan Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna dair açıklama

Rusya'dan Türkiye'nin olası operasyonuna ilişkin Esed mesajıRusya'dan Türkiye'nin olası operasyonuna ilişkin Esed mesajı

Rusya'dan Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna dair açıklama: Pek akıllıca olmazRusya'dan Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna dair açıklama: Pek akıllıca olmaz

RUSYA'DAN HAREKATA DAİR FARKLI MESAJLAR GELİYOR

Türkiye'nin, terör örgütü PKK/YPG varlığına karşı Tel Rıfat ve Münbiç'te gerçekleştirmek istediği yeni harekata dair, bugüne kadar Rusya'dan farklı açıklamalar geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, daha önce yaptığı iki açıklamada da TSK'nın olası harekatına dair olumlu mesaj verirken, kurmayları Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova ve Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev; kendisinin aksine daha olumsuz mesajlar verdi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 46
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Liderlerini hedef alınız
  Cevapla
 • zafer42 1 yıl önce Şikayet Et
  Girmisken su Irak Suriye sinirdaki 12 KM Tüneli de iyi bir Bombalayin
  Cevapla
 • vatantek 1 yıl önce Şikayet Et
  bazı ahmak gafiller DIŞ GÜÇLER söylemine karşı çıkıyor yok öyle şey diyor. o hamaklar. yuh diyorm o ahmakalra. ulan ABD si RUSYAsı ingiliznden turnda adı sadece evlet oluğ da batının hegemonyasına olan lşar aksar haçlı kışkırtmasıyla üstümüze üsütümüze içerden işbirlikçi hainler le ve gafilelrle dışarıdan terörle şimdi de yunalıalrım ısıtarak geliyorlar. bereket ki dik duran yönetiicleirmiz ordumuz var. gurur duyarız. sözde muhalefet ise gerçekte ihane tiçinde. uyan ey millet.
  Cevapla
 • Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Düşmanın iși o , önemli olan senin onu o düșmanligini yaptirtmaman
  Cevapla
 • Iceman 1 yıl önce Şikayet Et
  Pkk ya bir tek patriot vermediniz. Onun yanında f35 filan da verin. En iyi ortağınız.
  Cevapla
 • Tek 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne kürt ya terör pkk her açıklamada içine kürt ekliyorlar ordan burdan bir araya gelen katiller terör hepsi gerçek kürt bu kadar hain olmaz kesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arıboğan: Seçimi Kılıçdaroğlu kazansaydı, ne yaptığını hiç bilmeyen bir grup gelecekti
Büyük İstanbul mitingi için tarih belli oldu! Kabaktepe canlı yayında duyurdu