Madrid muhtırası sonrası İsveç'ten peş peşe Türkiye açıklaması

İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında Madrid'de imzalanan anlaşma sonrası konuşan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye ile suçluların iadesi konusunda yakın diyalog kuracaklarını söyledi.

GİRİŞ 29.06.2022 15:32 GÜNCELLEME 01.07.2022 07:57
Bu Habere 151 Yorum Yapılmış

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın imzaladığı üçlü muhtıranın ardından bu sabah Finlandiya devlet televizyonu YLE'ye açıklamalarda bulundu.

"İADELER KONUSUNDA YAKIN ÇALIŞACAĞIZ"

Andersson, "Türkiye ile suçluların iadesi konusunda yakın diyalog kuracağız. Terörle nasıl mücadele ettiğimizi uluslararası hukuk çerçevesinde konuşup anlatacağız" ifadelerini kullandı.

"KİM DAHA ÇOK TAVİZ VERDİ?" SORUSUNU YANITLAMADI

Süreci yapıcı olarak değerlendiren Andersson, "Müzakereyi yürüten arkadaşlarımızla çalıştık, Erdoğan ile telefon görüşmeleri yaptık. Bir odada üç kişi oturuyorsa ve anlaşmak istiyorsa, bunu yapabilirsiniz" dedi.

Andersson, "Bu süreçte kim daha çok taviz verdi" sorusunu ise cevaplamak istemedi.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEK VERMEYECEĞİZ"

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise, "Terör faaliyetleri konusunda ciddi bir sıkılaşma olacak. Teröristlerin sığınağı olmamalıyız. İsveç ve Finlandiya'nın bu örgütleri (PKK/PYD/YPG - FETÖ) Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden hiçbir konuda desteklemeyeceği konusunda anlaştık" dedi.

TERÖR DESTEKÇİSİ İSVEÇLİ VEKİL KONUŞTU

Bu arada, terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Aminah Kakabaveh, Türkiye ile üçlü muhtıra imzalanmasına ilişkin "kendileri için kara bir gün olduğunu" belirterek, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde hakkında gensoru önergesi vermek için çalışmalara başlayacağını söyledi.

TV4 televizyonuna açıklamalarda bulunan Kakabaveh, Linde hakkında gensoru önergesi vermek için mecliste 35 milletvekilinin imzasının gerektiğini ve bu yönde hareket edecek 35 milletvekilinin de mecliste bulunduğunu iddia etti.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN TÜRKİYE'YE VERDİĞİ TAAHÜTLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan 4'lü zirve sonrasında, bu ülkeler arasında memorandum imzalandı. Terör örgütü PKK/YPG'ye desteği nedeniyle İsveç ve Finlandiya'ya tepki gösteren Türkiye, 4'lü görüşmeden istediğini aldı. İsveç ve Finlandiya'nın verdiği taahhütler şunlar:

 • PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye'yle tam işbirliği.
 • Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye'yle dayanışma sergilenmesi.
 • PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamama taahhüdü.
 • Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
 • İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
 • Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi.
 • Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.
 • PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.
 • Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.
 • Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi.
 • Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının katılımıyla Daimi Ortak Mekanizma kurulması.
KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 151
 • Metehan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar terörist vermez.bunlarin sözü olmaz
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Vermelerine gerek yok açıktan destek olmayacak lar önemli olanda bu.. zaten bizim mit onları her terörist itini avlamakta mahir iyi bir avcı.. devlet işini bilir .
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Vermelerine gerek yok açıktan destek olmayacak lar önemli olanda bu.. zaten bizim mit onları her terörist itini avlamakta mahir iyi bir avcı.. devlet işini bilir .
  Cevapla
 • Kumyataklı 1 yıl önce Şikayet Et
  Verirler kardeşim verirler başkan sopayı eline alır kaçacak yer ararlar Türkiye eski türkiye değil hele turkey hiç değil
  Cevapla
 • Kara 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen bunlar terörist i vermezler bizi oyaliyacaklar bulamadık yok diyecekler hepsi Almanya ya gidecekler
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  "İsveç ve Finlandiya'nın bu örgütleri (PKK/PYD/YPG - FETÖ) Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden hiçbir konuda desteklemeyeceği konusunda anlaştık" yani diyor ki, biz onlara desteğimizi yine sürdüreceğiz. Tek talebimiz onların bu yaptığımız yardımları Türklere karşı kullanmamaları. Güler misin ağlar mısın. Biz niye evet dedik ki?
  Cevapla
 • Vatan sever 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu anlaşma tamam anlamına gelmiyor sürec var bu kabu ettik anlamınada gelmiyor dedi ya icraatı göreceği bu ön mutabakat
  Cevapla
 • Sinan 1 yıl önce Şikayet Et
  Somut birşey yapmadılar adamları af ettik. O kadar şehidin kanına yazık
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimi affettin sen hangi gezegendensin.. Ayrıca Evvela memlekette pkk ile ortak siyaset yapıp bir araya gelen ve bunlara rey verenler dir şehitlerimizin kemiklerini sızlatan.... şuanki yönetimi bununla ilgili hic kimse suclayamaz .. cunku devlet şuan top yükün pkk vs. Terör örgütlerini gömmekte.. ancaaakkk içimizdeki milli görünüp terörist ile kol kola gezenler, muhalif vekilleri pkk cenazesine katılan, genel başkanları pkk teror örgütü değil vatanlarını savunan kişilerdir diyen bu vebalin ve ihanetin altında inim inim inleyecekler.. ulan teröristin vatanı mı olurmuş. Evvela bu şuursuz konuşmayı yapan zat 'tan sorun şehitlerimizin kanının hesabını
  Cevapla
 • Necati 1 yıl önce Şikayet Et
  Dunyanin en huzel isinide yapsa hukumet yine karalarsin sen cunki sen devlet dusmanisin cakma milliyetcisin sen sen ve avanelerin bu ulkeden yok olmadiginiz muttetce bu surer gide altili masa ayagi
  Cevapla
 • ADNAN TEMEL 1 yıl önce Şikayet Et
  Güzel tavizler alındı ancak içimizdeki hainlerin karalama kampanyaları sürecek..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'de taşlar yerinden oynuyor! Koray Aydın'a sürpriz davet
İstanbul'da metrobüste yangın