PKK destekçisi Amineh Kakabaveh, İsveç'te kriz çıkardı: Bu anayasaya aykırı

Terör örgütü PKK/YPG'yle ilişkisi bilinen İsveçli vekil Amineh Kakabaveh, Madrid'de Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan muhtıranın anayasaya aykırı olduğunu öne sürdü.

GİRİŞ 04.07.2022 18:51 GÜNCELLEME 05.07.2022 14:42
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

Terör örgütleriyle yakınlığıyla bilinen İsveçli siyasetçi Amineh Kakabaveh, Ankara karşıtı açıklamalarına devam ederken, İsveç'te de siyasi krize neden oldu.

"ANAYASAYA AYKIRI HAREKET EDİYORSUNUZ"

Kakabaveh, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında varılan anlaşma gereği silah ambargosunun kaldırılması ve suçluların iadesi konusunda hükümete yüklendi. Terör örgütleriyle içli dışlı ilişkileriyle de tanınan Kakabaveh, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'yi hedef alarak hakkında suç duyurusunda bulunurken; hükümetin anayasaya aykırı hareket ettiğini öne sürdü. Hükümetin yetkilerini ihlal edip etmediğini ve anayasaya aykırı hareket edip etmediğini araştırmasını istedi:

Madrid muhtırası YPG'yi korkuttu: Türkiye'yle yapılan anlaşma endişe vericiMadrid muhtırası YPG'yi korkuttu: Türkiye'yle yapılan anlaşma endişe verici

"Bireysel iade davalarının İsveç hükümeti tarafından; Türkiye'yi İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusunu serbest bırakmaya ikna etmek için kullanılması son derece ciddi bir konudur. Bu, yargının bağımsızlığına ilişkin anayasanın 11. Kısmının 3. Kısmına tamamen aykırıdır."

"TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YAPILMASI ŞOKE EDİCİ"

Kakabaveh'in sözleri İsveç'te gündem olurken, hükümetin konuyla ilgili vereceği tepki de merak konusu oldu.

Kakabaveh, daha önce Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın ortak mutabakata imza atmasını "kara bir gün" olarak nitelendirmişti. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anlaşmaya varmasını "şoke edici" olarak nitelendiren Kakabaveh, Başbakan'ın partisi Sosyal Demokratları Erdoğan'a boyun eğmekle suçlamıştı.

PKK destekçisi milletvekili Kakabaveh hükümeti hedef aldı: İsveç Ankara'ya teslim olduPKK destekçisi milletvekili Kakabaveh hükümeti hedef aldı: İsveç Ankara'ya teslim oldu

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN TÜRKİYE'YE VERDİĞİ TAAHÜTLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan 4'lü zirve sonrasında, bu ülkeler arasında memorandum imzalandı. Terör örgütü PKK/YPG'ye desteği nedeniyle İsveç ve Finlandiya'ya tepki gösteren Türkiye, 4'lü görüşmeden istediğini aldı. İsveç ve Finlandiya'nın verdiği taahhütler şunlar:

 • PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye'yle tam işbirliği.
 • Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye'yle dayanışma sergilenmesi.
 • PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamama taahhüdü.
 • Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
 • İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
 • Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi.
 • Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.
 • PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.
 • Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.
 • Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi.
 • Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının katılımıyla Daimi Ortak Mekanizma kurulması.
KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 127
 • Bekledayi 2 yıl önce Şikayet Et
  Senide alacaz oradan, fare deliğine, Demirtaş'ın yanına tıkacağız.
  Cevapla
 • hüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  soy adı ne olduğunu söylüyor zaten.
  Cevapla
 • seyfo karadenizli 2 yıl önce Şikayet Et
  yahu pis pkklı Türkiye hükümeti çok kötü bir anlaşma imzalamış,sana ne oluyor böyle.Yunanistan da aynı durumdan muzdarip.Meral ve Kemal kumruları da çok kötü anlaşma diyor.Yahu ortada anlaşılamayan bir algı operasyonu mu var acaba.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Meral ile bay kemal kötü demişse bu anlaşma doğru demektir. Ülke ve din düşmanlarının ne dediği böyle anlaşılmalı.
  Cevapla
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  siz bakmayın insan haklar vs laflara. batıda da terörü destekleyenlerin çıkarları ekonomik menfaatleri olmasa böyle bir kılıf altına saklanırlar mı?
  Cevapla
 • akıncı 2 yıl önce Şikayet Et
  bunların suratları ne çirkin.lanetli yaratıklar deccaliyetin askerleri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altın fiyatlarında 'Biden' etkisi: Fiyatlar hemen değişti
Joe Biden yerini ona bıraktı! Kamala Harris kimdir?