Madrid muhtırası YPG'yi korkuttu: Türkiye'yle yapılan anlaşma endişe verici

Terör örgütü PKK/YPG'nin sözde temsilcisi Fethullah Hüseyni, Madrid'de imzalanan muhtıradan duydukları korkuyu anlatarak; kendilerini uzantısı oldukları PKK'dan sıyırmaya çalıştı.

Madrid muhtırası YPG'yi korkuttu: Türkiye'yle yapılan anlaşma endişe verici
Madrid muhtırası YPG'yi korkuttu: Türkiye'yle yapılan anlaşma endişe verici
GİRİŞ 02.07.2022 13:25 GÜNCELLEME 02.07.2022 13:33
Bu Habere 124 Yorum Yapılmış

28 Haziran'da İspanya'nın başkenti Madrid'de başlayan NATO Liderler Zirvesi'nde, Türkiye-Finlandiya-İsveç arasında muhtıra imzalandı.

Metne göre İsveç ve Finlandiya, terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı YPG'ye; aynı zamanda FETÖ'ye yardım etmeme taahhüdünde bulundu.

"BİZ PKK UZANTISI DEĞİLİZ" MESAJI VERMEYE ÇALIŞTI

Mutabakat metni, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'de tedirginliğe sebep oldu.

Korkusu sözlerine yansıyan ve gelen yardımların kesilecek olmasından endişe duyduğu her halinden belli olan YPG'nin sözde temsilcisi Fethullah Hüseyni, muhtıranın PKK'yı kapsadığını, kendilerini ilgilendirmediğini söyleyerek; terör örgütü YPG'yi PKK'dan sıyırmaya çalıştı.

"YAPILAN ANLAŞMA ENDİŞE KAYNAĞI"

Rudaw'a konuşan ve "Türkiye'nin NATO'ya üyelikleri konusunda iki ülkeye rıza göstermesi ve ortada bir anlaşmanın olması bize göre endişe kaynağı" diyen terörist sözcü, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

TÜRKİYE KORKUSU SÖZLERİNE YANSIDI

"Bizim bir siyasi projemiz var ve Türkiye ilk günden bize karşı savaş yürütüyor, bizi tehdit ediyor. Böyle biz zamanda iki ülke de Erdoğan ile işbirliği yapıyor. Bize göre bu ülkeler siyasetlerini gözden geçirmeli ve şunu anlamalılar; Türkiye sadece bu bölge üzerinde değil, Körfez ülkeleri, Orta Doğu coğrafyası, Avrupa ve onunla bugün anlaşan taraflar için de bir tehlike."

Erdoğan zirvede çok sayıda ülke lideriyle görüştü.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN TÜRKİYE'YE VERDİĞİ TAAHÜTLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan 4'lü zirve sonrasında, bu ülkeler arasında memorandum imzalandı. Terör örgütü PKK/YPG'ye desteği nedeniyle İsveç ve Finlandiya'ya tepki gösteren Türkiye, 4'lü görüşmeden istediğini aldı. İsveç ve Finlandiya'nın verdiği taahhütler şunlar:

 • PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye'yle tam işbirliği.
 • Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye'yle dayanışma sergilenmesi.
 • PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamama taahhüdü.
 • Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
 • İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
 • Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi.
 • Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.
 • PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.
 • Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.
 • Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi.
 • Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının katılımıyla Daimi Ortak Mekanizma kurulması.
KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 124
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Gün gelecek Avrupadaki inlerinize de gireceğiz.
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir Yusuf ve yusufun hikayesi ve hahaah
  Cevapla
 • orhan 2 yıl önce Şikayet Et
  avrupa bu hain itlere sahip çıkıyor.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Mesele Çok Basit Gebereceksiniz
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  İyide isveç finlandiya sizin meclisinde pkk lı teröristler var dese ne diyeceğiz. Önce içeriyi temizlemiz lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Miçotakis'ten skandal Türkiye açıklaması
Barış Alper Yılmaz için dünya devinden rekor bonservis