İran'da şoke eden gelişme: En güvenilen isim General Ali Nasıri casus çıktı, gözaltında!

Son dakika haberi... İran'da, tüm üst düzey yöneticilerin güvenliğinden sorumlu General Ali Nasıri, İsrail casusu olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

İran'da şoke eden gelişme: En güvenilen isim General Ali Nasıri casus çıktı, gözaltında!
İran'da şoke eden gelişme: En güvenilen isim General Ali Nasıri casus çıktı, gözaltında!
GİRİŞ 02.07.2022 06:44 GÜNCELLEME 02.07.2022 06:50
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Son iki yılda birçok önemli ismin patlama ve suikastlarla öldürüldüğü, başta nükleer tesisler olmak üzere stratejik kurumların saldırılara maruz kaldığı İran’da rejimin en kritik generali İsrail ajanı çıktı. İranlı tüm üst düzey yöneticilerin güvenliğinden sorumlu General Ali Nasıri’nin sorguda olduğu ve bu isimle birlikte farklı kurumlardan isimlerin de İsrail ajanlığı sebebiyle gözaltına alındığı bildiriliyor.

İran uzmanı Hurşit Dingil, yaşananları dönüm noktası olarak nitelendirdi ve ortaya çıkan bu tabloda İran'ın Türkiye'de yapmaya çalıştığı istihbari faaliyetleri MİT'in boşa çıkarmasının da etkili olduğu yorumunda bulundu. İran’da geçtiğimiz Hüseyin Tayib İstihbarat başkanlığı görevinden alınarak yerine Muhammed Kazımi getirilmişti.

General Ali Nasıri

MOSSAD GÜÇLÜ AĞ KURDU

İRAM uzmanlarından Hurşit Dingil, gölge savaşı olarak nitelendirdiği İran-İsrail örtülü istihbarat mücadelesinde en önemli kırılma noktasının Muhsin Fahrizade suikastı olduğunu vurguladı. Hurşit Dingil’e göre İsrail’in (MOSSAD) "Ahtapot Doktrini" olarak nitelendirdiği eylemler kapsamında ikinci en can alıcı infaz ise Devrim Muhafızlarının Suriye dâhil tüm ülke dışı operasyonlarını yöneten isim olan Albay Hasan Feyyad Hüdai’yinin öldürülmesi.

Hurşit Dingil süreci ve sonuçlarını şu ifadelerle özetledi:

İran son iki yılda 30’dan fazla çok önemli ismini örtülü savaş kapsamında kaybetti. Yine onlarca tesisi hedef alan patlama, sabotaj ve siber saldırılar da yine aynı dönem gerçekleştirildi. MOSSAD, İran içerisinde güçlü bir ağ kurdu. Tüm bu saldırılar uzaktan ya da güdümlü yöntemlerle yapılamaz. Olayların ciddi manada hibrit boyutu olmakla birlikte MOSSAD’ın sahada güçlü olduğunu görüyoruz.

CİDDİ SIZINTI VAR

Şunu çok net görüyoruz ki, İran’ın olduğu her yerde mutlaka İsrail de var. Ya da İsrail nerede varsa İran o noktada etkili bir ülke. Âdeta biri diğerinin varlık ve meşruiyet gerekçesi gibi. Yemen, Filistin, Lübnan, Suriye, Afrika, Irak bunlara birkaç örnek. Bununla birlikte iki ülke arasında cereyan eden bir de çekişme var ve bu çekişmenin en önemli ayağı istihbarat. İran genel eğilim olarak istihbarat ya da askerî kavgayı ülke dışında üçüncü taraflararda vermek istiyor.

Ancak MOSSAD kavgayı İran içerisinde de sürdürmek istiyor. Son saldırılar da bunun en açık örneği. İran rejimi muhalifleri ve ülkede yaşanan kültürel, ekonomik sorunlar MOSSAD’a önemli bir potansiyel sunuyor ve onlar da bunu değerlendiriyor. General Ali Nasıri olayı bunun en açık delili.

KARŞI KOYMADA ZAYIF KALDI

İran istihbarat yapısı her ne kadar çok güçlü görülse de içeride ciddi sıkıntılar yaşıyor. Yıllardır operasyon yiyen ve yapılan tüm değişikliklere rağmen İstihbarata Karşı Koyma açısından elde ettikleri herhangi bir başarı yok. Hem Devrimci Muhafızları Ordusu İstihbarat birimi VAJA hem de MOİS açısından durum aynı. Nükleer tesisler yanında İran’ın hava ve uzay merkezleri hedef alındı.

AVM’ler, devlet demir çelik fabrikaları yakıldı. Yeri doldurulamaz isimler sokak ortasında öldürüldü. Buna mukabil Tahran yönetiminin belki de tek cevabı geçtiğimiz günlerde Erbil’e attıkları füzeler oldu. Öte yandan ABD’nin New York Times gazetesi de ayrıca İran Savunma Bakanlığının füze geliştirme bölümünden çok sayıda kişinin gizli askeri bilgileri İsrail’e sızdırdığı için tutuklandığını yazdı.

İranlı kaynaklar General Nasıri’nin kesin olarak idam edileceğini ve beraberinde başka isimlerin de vatana ihanetten yargılanacağı ve yeni idamların gelebileceğini aktarıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 82
 • İstanbul-18 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamların itikatları takiyye ile zaten yalan ve münafıklık üzerine kurulmuş. İşleri güçleri Müslümanları zayıflatmak ve yok etmek. Ellerinde Irak, Suriye, Yemen başta olmak üzere katlettikleri milyonlarca Müslümanın kanı olan azgın bir topluluk.
  Cevapla
 • Metin 2 yıl önce Şikayet Et
  islam ülkelerinde gayet normal artık
  Cevapla
 • Turancılar 2 yıl önce Şikayet Et
  Ajanlıkla ne alakası var, iran zaten israil, ingiltere ve abd ile ortak fitne
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  İran yöneyimi feshedilmeli. Yaşasın Güney Azerbaycan.
  Cevapla
 • Akif 2 yıl önce Şikayet Et
  İran yöneticilerinin tümü İsrail ajanı zaten.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Pakistan'dan tarihi Netanyahu kararı! İmzalar atıldı, resmen ilan edildi
Emeklilikte yeni düzenleme yolda! Sistem değişiyor