İran ikinci kez söylem değiştirdi: Türkiye'nin operasyonuna karşıyız

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon hazırlıkları gündemdekini yerini korurken, İran'dan bir açıklama daha geldi. Tahran yönetiminin, Ankara'da başka Şam'da başka açıklama yapması dikkat çekti.

İran ikinci kez söylem değiştirdi: Türkiye'nin operasyonuna karşıyız
İran ikinci kez söylem değiştirdi: Türkiye'nin operasyonuna karşıyız
GİRİŞ 02.07.2022 17:20 GÜNCELLEME 02.07.2022 17:45
Bu Habere 205 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'deki NATO Liderler Zirvesi'nde Türk gazetecilerle yaptığı toplantıda; Suriye'ye yönelik yeni harekatın ne zaman başlayacağı sorusuna, "Hiç telaşa gerek yok. Aceleye gerek yok. Biz zaten şu an o bölgede çalışıyoruz. Malum, bir taraftan Irak'ın kuzeyindeki çalışmalarımız, bir taraftan yine aynı şekilde Suriye'nin kuzeyinde, Afrin'de çalışmalarımız var. Her zaman dediğim gibi; bir gece ansızın gelebiliriz" yanıtını vermişti.

3 FARKLI TARİH 3 FARKLI AÇIKLAMA: İRAN SÜREKLİ SÖYLEM DEĞİŞTİRİYOR

İran Dışişleri Bakanlığı, 30 Mayıs'ta Türkiye'nin Suriye'ye düzenleyeceği olası operasyon hakkında, bu harekatı desteklemeyeklerini belirterek; bu durumun bölgede istikrarsızlığa yol açacağını ve Suriye'nın toprak bütünlüğüne aykırı olduğunu belirtmişti.

İran: Türkiye'nin Suriye operasyonuna karşıyız, desteklemeyeceğizİran: Türkiye'nin Suriye operasyonuna karşıyız, desteklemeyeceğiz

İran söylemini yumuşattı: Türkiye özel bir operasyon yapabilirİran söylemini yumuşattı: Türkiye özel bir operasyon yapabilir

27 Haziran'da Türkiye'ye gelen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşen İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian ise, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik olası harekatı için daha ılımlı bir sinyal vererek; "Türkiye'nin güvenlik endişelerini çok iyi anlıyoruz. Ve bu durum belki özel bir operasyon gerektirebilir. Türkiye'nin güvenlik kaygıları kalıcı olarak ele alınmalıdır" demişti.

Bugün itibariyle (2 Temmuz) Tahran yönetimi bir kez daha söylem değiştirdi. Suriye'nin başkenti Şam'a giden ve Beşar Esad ile görüşen Hossein Amir-Abdollahian, burada İran haber ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada; Ankara'daki söylemlerinin aksine şu ifadeleri kullandı:

Hossein Amir-Abdollahian ve Beşar Esad görüşmesinden bir kare

"Suriye milleti ve hükümeti toprak bütünlüğünü savunmada güçlü bir şekilde çalışıyor. Ziyaretimin amacı bölgede Suriye ve Türkiye arasında barış ve güvenliği tesis etmek. Türkiye'nin güvenlik konularındaki endişelerini anlıyoruz ama herhangi bir açıklamayla yapılan her türlü askeri eyleme de karşıyız. İran, Türkiye ve Suriye arasındaki yanlış anlaşılmayı diyalog yoluyla çözmeye çalışıyor."

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 205
 • Sakaryalı 1 hafta önce Şikayet Et
  İran hiç bir zaman müslümanların yararına hiç bir iş yapmamıştır.iran hepsini genellemiyorum ama yönetimin gavur olduğudur.nerede müslüman varsa kesiyorlar mezhepçilik yapıyorlar.Allah zalimlerin belasını versin.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün üst rütbeli ve en önemli isimlerin güvenliğinden sorumlu generaliniz israil ajanı çıkıyorsa Türkiye size nasıl ve neden güvensin?
  Cevapla
 • Diriliş 1 ay önce Şikayet Et
  İran Abd nin ajan ülkesidir..
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  İran , işte tam da böyle bir sözde islam devletidir! Diğer yandan Müslüman coğrafyaları-batının lehine sonuç üretmekten başka netice vermeyen - mezhepçilik fitnesine boğan, (diğeri de Suudi vehhabiliğidir) vizyonu mezhebi bağnazlıkla kuşatılmış varlığı Batı’yı ve İsrail’i memnun eden güya devlet!..
  Cevapla
 • Mehmetkesradison 1 ay önce Şikayet Et
  İran gay ve cimri pintilerin olduğu bir ülke
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çavuşoğlu'ndan Ermenistan'a provokasyon uyarısı: Yeniden yapmayın
Gazze'de ateşkes ilan edildi