Rusya, Starlink'in meşru askeri hedef olabileceğini söyledi

Bir Rus diplomat, Ukrayna'ya yüksek hızlı internet sunan Starlink'e atıfta bulunarak sivil uyduların meşru askeri hedefler olabileceğini söyledi.

Rusya, Starlink'in meşru askeri hedef olabileceğini söyledi
Rusya, Starlink'in meşru askeri hedef olabileceğini söyledi
GİRİŞ 18.09.2022 15:52 GÜNCELLEME 18.09.2022 15:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

"Rusya, işgalden sonra Starlink'in Ukrayna'da geniş bant internet sağlamasından memnun olmadığını defalarca dile getirdi. Ancak Elon Musk, her fırsatta Ukrayna'ya Starlink uydularına erişebilmesi için yardımda bulundu.

Elon Musk Ukrayna'ya bir tane daha Starlink çanağı gönderdi Elon Musk Ukrayna'ya bir tane daha Starlink çanağı gönderdi

Buna karşın Rusya ilk defa Starlink uydularını kastederek sivil uyduların meşru askeri hedefler olabileceğini söyleyerek Elon Musk'ı sert bir şekilde uyardı.

Açıklama Birleşmiş Milletler Silahsızlanma İşleri Ofisi'nde (UNODA) Rusya temsil eden grubun başkanı Konstantin Vorontsov tarafından 12 Eylül'de yapıldı. 

Vorontsov, Birleşmiş Milletler'in uzay tehditlerini azaltması konusunda konuşurken, sivil uyduların "misilleme için meşru bir hedef haline gelebileceğini" söyledi.

Rus diplomatın açıklamaları şu şekilde:

"Uzay teknolojilerinin zararsız kullanımının ötesine geçen ve Ukrayna'daki olaylar sırasında ortaya çıkan son derece tehlikeli bir eğilimin altını çizmek istiyoruz. Yani, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri tarafından ticari, altyapı dahil olmak üzere sivil unsurların askeri amaçlarla uzayda kullanılması. Görünüşe göre meslektaşlarımız bu tür eylemlerin aslında askeri çatışmalara dolaylı katılımı teşkil ettiğinin farkında değiller. Sivil altyapı, misilleme için meşru bir hedef haline gelebilir."

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketine ait Starlink, Rusya'nın Ukrayna'da internet altyapısına zarar vermesinden sonra Ukrayna'ya yardımcı amaçlı uydu terminalleri gönderdi. ABD'de SpaceX'in bu yardımlarına fon sağladı. Uzmanlara göre Starlink, Ukrayna'nın Rus askerlerine karşı askeri operasyonlarda elini güçlendirdi.

Elon Musk, Mart ayında Rusya'nın Ukrayna'daki Starlink ekipmanına saldırma olasılığının yüksek olduğu konusunda yetkilileri uyardı ancak açıklamasında uzaydaki uydulardan ziyade yerdeki kullanıcı terminallerine atıfta bulundu. 

Olası bir Rus saldırısında Starlink uydularını yok etmek hiç de kolay değil. Çünkü SpaceX 3.300'den fazla uydu fırlattı ve on binlercesini fırlatmak için izin bekliyor.

Rusya, Kasım 2021'de bir uydu karşıtı füze testi (ASAT) gerçekleştirdi. Daha sonra, ABD'li yetkililer iki tonluk uydunun Alçak Dünya Yörüngesi'nde binlerce enkaza neden olmasından dolayı Rusya'yı kınadı.

NASA: 21. yüzyılın en büyük sorunu 'uzay çöpü'NASA: 21. yüzyılın en büyük sorunu 'uzay çöpü'

KAYNAK: ARS TECHNICA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 5
 • vatansever 2 ay önce Şikayet Et
  starling uydulari daha gizli servislerin isine yariyor bence....
  Cevapla
 • Güngör 2 ay önce Şikayet Et
  Keşke hepsini düşürse.
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 2 ay önce Şikayet Et
  Kingsman filminde İnterneti bedava veren şirkete benziyor bu senaryo. Sonrada istediği yerden düğmeye tıklayıp o yüksek radioaktif bağı direk üzerimize dalgalandırmak.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Elon Musk ın uyducuklarının bir gün bizim aleyhimize kurgulanan dolapların içinde kullanılmayacağını kim garanti edebilir?!..Sivil uyduymuş da bedava internet sağlayacakmış da?!..Bu adamların dini para imanı menfaat !..Hülasa bunlar insanlık için asla bir şey yapmazlar hele de bedava asla!..
  Cevapla
 • hakan 2 ay önce Şikayet Et
  vurulmalı o uydular
  Cevapla
DİĞER HABERLER
 Son dakika çırpınışı: Terör örgütü köşeye sıkıştı!
Cumhurbaşkanı Erdoğanm, EYT ve Asgari ücret konusunda iki bakanla görüştü