Macron korkutan haberi duyurdu! Nijer, Fransa'ya 48 saat süre vermişti!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijer'deki askeri cuntanın ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanıdığı Fransa'nın Nijer Büyükelçisi Sylvain Itte'nin rehin alındığını açıkladı.

GİRİŞ 15.09.2023 21:51 GÜNCELLEME 16.09.2023 09:40
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Fransız medyasında çıkan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijer'in yeni askeri yönetiminin Fransız büyükelçinin rehin alındığını açıkladı.

FRANSA'NIN NİJER BÜYÜKELÇİSİ REHİN ALINDI

Emmanuel Macron gazetecilere yaptığı açıklamada, "Nijer'de Fransız Büyükelçiliği'nde rehin alınan bir büyükelçimiz ve diplomatik üyelerimiz var" dedi.

Nijerli yetkililerin büyükelçilik binasına taze malzeme girmesine izin vermemesi nedeniyle büyükelçinin yalnızca askeri erzak yemek zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

FRANSIZ BÜYÜKELÇİYE ÜLKEYİ TERK ETMESİ İÇİN 48 SAAT SÜRE VERİLMİŞTİ

Nijer'de 26 Temmuz'da başa geçen askeri yönetim, 25 Ağustos'ta Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte'ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itte ülkeden ayrılmamıştı.

Fransa, "askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını" açıklamıştı.

Bunun üzerine Nijer Dışişleri Bakanlığı, 31 Ağustos'ta Fransa Dışişleri Bakanlığına gönderdiği notada, Büyükelçi Itte'nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Notadan sonra Fransa'nın Niamey Büyükelçiliği etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve elçiliğe girip çıkan araçlar Nijer güvenlik güçleri tarafından kontrol edilmeye başlanmıştı.

Aynı şekilde Fransız askerlerinin konuşlu olduğu başkentteki Niamey 101 isimli hava üssü etrafında da güvenlik artırılmıştı.

NİJER'DE NE OLMUŞTU?

Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker, yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz'da CNSP isimli geçiş hükümetinin başına geçmişti.

CNSP, 7 Ağustos'ta Lamine Zeine'yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos'ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.

KAYNAK: AA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 119
 • Galip 8 ay önce Şikayet Et
  Ne yüzsüz adamlar çıkın ülkemden diyorlar ama yinede gitmiyorlar
  Cevapla
 • Gürbüz 9 ay önce Şikayet Et
  Bu adam tırnaklarını mı yiyor? Başka birşey bulamadı herhal !
  Cevapla
 • temel 9 ay önce Şikayet Et
  bundan sonra orda yada baska yerde bunlar eskisi kadar rahat duramazlar elmas madenleri calar iken orda halk bakmaz eskisi gibi bence o caldiklari seyin degerini o ulkere vemek zorunda bunlar
  Cevapla
 • yorgun 9 ay önce Şikayet Et
  mikrop makron
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Belki degerli altın elmas gibi malzemeleri çıkarma zamanı bulamamıştır ondan terk etmiyor olabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prens Selman'dan Gazze için çağrı!
'Erdoğan düşmanı' Reuters yine şaşırtmadı! Çok konuşulacak anket