İsrail'in katliam doktrini: Habsora

Raporlara göre İsrail Gazze'deki katliamlarında ayrım gözetmeyen ve doğası gereği hatalı kabul edilen Habrosa adlı yapay zeka sistemini kullanıyor. Bu sisteme göre tek bir kişinin öldürülmesi amacıyla büyük alanlar bombalanabiliyor.

İsrail'in katliam doktrini: Habsora
İsrail'in katliam doktrini: Habsora
GİRİŞ 02.12.2023 13:44 GÜNCELLEME 02.12.2023 17:26
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

İsrail ateşkesin ardından Filistin'e yeniden ölümcül bir vahşetle saldırıyor. . Yakın tarihli bir rapora göre bu  saldırı , uzmanların ayrım gözetmeyen ve doğası gereği hatalı olduğu konusunda uyardığı bir yapay zeka sistemi tarafından destekleniyor.

AYRIM GÖZETMEYEN YAPAY ZEKA SİSTEMİ 

İsrailli yayın kuruluşları +972 Magazine ve Local Call, ortak bir soruşturma kapsamında  eski ve mevcut İsrail istihbarat yetkilileriyle röportajlar gerçekleştirdi ve ordunun sivil hedeflerin sınırlandırılması konusunda daha önce olduğundan daha düşük beklentilere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

KİTLESEL SUİKAST FABRİKASI

Gevşetilen kurallar, eski bir istihbarat görevlisinin "kitlesel suikast fabrikası" dediği şeyi kolaylaştıran, eskisinden daha hızlı hedef oluşturabilen bir yapay zeka sistemi olan "Habsora"nın (İbranice "İncil") kullanımıyla birleştirildi.

İsrail-Filistin savaşı: 24 saatte 400'den fazla yer vurulduİsrail-Filistin savaşı: 24 saatte 400'den fazla yer vuruldu

İSRAİL İSTİHBARATINDAN İTİRAF

Yetkililer, Hamas'ın ve diğer Filistinli silahlı grupların alt düzey üyelerinin evlerinin, binadaki herkesin öldürülmesi anlamına gelse bile, kasıtlı olarak hedef alındığını basına itiraf etti.

Bir vakada İsrail ordu istihbaratının tek bir Hamas üyesine suikast düzenlemek amacıyla yüzlerce Filistinlinin öldürülmesini onayladığı görüldü.

HABSORA YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

İsrail ordusu 2019'da operasyonlarında hedef üretimini hızlandırmak için yapay zekayı kullanmayı amaçlayan yeni bir birim kurdu.

Araştırmada, İsrail'in 22. Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, Ynet'e verdiği bir röportaja da işaret edildi. Kochavi, röportajda, bu birimin "yüzlerce subay ve askerden oluştuğunu ve yapay zeka yeteneklerine dayandığını" ifade ediyor.

Bu birimde geliştirilen Habsora isimli yapay teknolojisine ilişkin Kochavi, "Bu, yapay zekanın yardımıyla çok sayıda veriyi herhangi bir insandan daha iyi ve daha hızlı işleyen ve bunları saldırı hedeflerine dönüştüren bir makine. 2021'de Duvarların Muhafızı Operasyonu'nda bu makina devreye girdiği andan itibaren her gün 100 yeni hedef üretti. Geçmişte Gazze'de yılda 50 hedef oluşturduğumuz zamanlar oldu. Burada ise makine bir günde 100 hedef üretti." ifadesini kullanıyor.

Araştırmada anlatımlarında yer verilen birimdeki kaynaklardan biri, hedeflerin otomatik hazırlandığını ve bir kontrol listesine göre çalışıldığını aktararak "Burası gerçekten bir fabrika gibi. Hızlı çalışıyoruz ve hedefi derinlemesine incelemek için zamanımız yok. Ne kadar çok hedef üretebildiğimize göre değerlendiriliyoruz." dedi.

İstihbarat kaynaklarına göre Habsora, Hamas veya İslami Cihad mensubu olduğundan şüphelenilen kişilerin yaşadığı özel konutlara saldırmak için otomatik öneriler üretiyor, İsrail daha sonra bu evleri ağır bombardımana tutarak geniş çaplı suikast operasyonları gerçekleştiriyor.

Habsora, "on binlerce istihbarat görevlisinin işleyemeyeceği kadar" büyük miktarda veriyi işleyebiliyor ve saldırı yapılacak hedefleri gerçek zamanlı olarak öneriyor.

Kaynaklara göre Hamas'ın üst düzey yetkililerinin çoğu herhangi bir askeri operasyonun başlamasıyla birlikte yer altı tünellerine yöneldiği için bu sistemin kullanılması, diğer Hamas mensuplarının evlerinin bulunmasını ve buralara saldırılmasını mümkün kılıyor.

İşgalci İsrail kana doymadı! Gazze'de 1 günde büyük yıkımİşgalci İsrail kana doymadı! Gazze'de 1 günde büyük yıkım

KAYNAK: HABER7, AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 36
 • Bilocan 2 ay önce Şikayet Et
  RABB imin tüm lanetleri ÜZERİNİZE OLSUN İSRAİL....İnşaALLAH...
  Cevapla
 • Ertuğrul 2 ay önce Şikayet Et
  Bu ketillerin hesabı çok ağır olacak İnşallah zülümleri başlarına yıkar sonları hüsran olur
  Cevapla
 • mesut 2 ay önce Şikayet Et
  "Zalimler için yaşasın Cehennem"
  Cevapla
 • TakipHapi 2 ay önce Şikayet Et
  Bu bilgilerin cep telefonlarından gittiğini biliyorsunuz değil mi? Gelde ios yada android kullan. En iyisi Çin malı, alin kullanın.
  Cevapla
 • Fahri Özcan 2 ay önce Şikayet Et
  En iyi zekayı Allah CC lühü bilir inşallah bu canavarın sonu yakındır bu kadar azgınlığın başka bir yorumu olamaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DHKP-C’den yargı mensuplarına tehdit: Kefen giyeceksiniz
Ailesini ve yakınlarını kaybeden gazeteci konuştu: Mücahitler başarılı bir operasyonu...