BM Raportörlerinden Gazze çağrısı, Guterres de açıklama yaptı

BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze'de insani yardım sisteminin çökme riskine dikkat çekti. BM Raportörleri de üye ülkelere ellerindeki nüfuzu kullanma çağrısı yaptı.

BM Raportörlerinden Gazze çağrısı, Guterres de açıklama yaptı
BM Raportörlerinden Gazze çağrısı, Guterres de açıklama yaptı
GİRİŞ 08.12.2023 18:22 GÜNCELLEME 08.12.2023 19:15
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'deki insani yardım sisteminin çökme riskinin çok yüksek olduğunu belirterek, "Bunun sonuçları çok yıkıcı olur." uyarısında bulundu.

Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen acil Gazze oturumunda konuştu.

Son iki aydır Gazze halkının kabus yaşadığını ve "kırılma noktasına gelindiğini" anlatan Guterres, bu nedenle BM Şartı'nın 99. maddesini işleterek Konsey'e mektup gönderdiğini kaydetti.

Guterres, "Gazze'de insani yardım sisteminin çökme riski çok yüksek. Bunun sonuçları çok yıkıcı olur. Tüm kamu düzeninin yıkılmasına ve bunun Mısır'a doğru toplu yerinden etme yönünde baskı yaratacağını düşünüyoruz." vurgusunda bulundu.

Bu durumun uluslararası barış ve güvenliğe yönelik riski de artırdığını ifade eden Guterres, halihazırda etkilerinin işgal altındaki Batı Şeria, Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'de görüldüğüne dikkati çekti.

Guterres, Gazze'de BM personelinin de güvende olmadığına işaret ederek, "130'dan fazla meslektaşım aileleriyle birlikte öldürüldü." dedi.

Bunun ​​​​​​​BM tarihinde bir çatışmada kaybedilen en fazla personele tekabül ettiğinin altını çizen Genel Sekreter, "Meslektaşlarımız birlikte ölelim ya da yaşayalım diye çocuklarını işe götürüyor." ifadelerini kullandı.

Guterres, BM'nin Gazze halkına yardım sağlama konusunda kararlılığını koruduğunu vurguladı.

"DURUM ARTIK SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

Guterres, "Ancak durum artık sürdürülebilir değil." uyarısında bulunarak, BM Güvenlik Konseyi'nin insani yardımları artırmak için kabul ettiği 2712 sayılı kararı yerine getiremediğini, sahadaki durumun buna engel olduğunu anlattı.

"Artık etkili bir şekilde insani yardım dağıtmaya yönelik koşullar mevcut değil." bilgisini paylaşan Guterres, yoğun bombardımanlar, İsrail'in kısıtlamaları, yakıt ve iletişim alanındaki sorunların BM örgütleri ve ortaklarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmalarını engellediğini söyledi.

Guterres, diğer taraftan sivillerin korunmadığını, gıdanın tükenmek ve sağlık sisteminin çökmek üzere olduğunu belirterek, uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivillerin korunması gerektiğini kaydetti.

Savaş hukuku uyarınca sivillerin temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğinin altını çizen Guterres, "Uluslararası insancıl hukuk kuralları seçerek uygulanamaz. Tüm taraflar için her zaman bağlayıcıdır ve uyma yükümlülüğü de mütekabiliyete bağlı değildir." değerlendirmesinde bulundu.

"GAZZE HALKI UÇURUMUN EŞİĞİNDE"

BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze halkının hayatta kalmak için temel ihtiyaçlardan yoksun şekilde top gibi sağdan sola savrulmaya maruz bırakıldığını ifade etti.

"Gazze halkı uçurumun eşiğinde." diyerek, uluslararası toplumun bu işkenceye son vermek için elinden gelen her şeyi yapmak zorunda olduğunu bildiren Guterres, "Konseye acilen insani ateşkes için baskı yapmak, sivilleri korumak ve hayat kurtarıcı insani yardım sağlamak için her türlü çabayı sarf etmeleri için ısrar ediyorum. Dünyanın ve tarihin gözleri üzerimizde. Artık harekete geçme zamanı." diye konuştu.

Guterres'in hamlesi dünyada gündem oldu! BMGK'da büyük hazırlıkGuterres'in hamlesi dünyada gündem oldu! BMGK'da büyük hazırlık

Guterres görevi süresince ilk kez Gazze için yetkisini kullandıGuterres görevi süresince ilk kez Gazze için yetkisini kullandı

BM RAPORTÖRLERİNDEN ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler (BM) raportörleri, BM üyesi ülkelere, "Güvenlik Konseyindeki oylama öncesi, Gazze'de acil ve kalıcı ateşkesin sağlanması için tüm nüfuzlarını kullanmaları" çağrısında bulundu.

BM raportörleri, BM Güvenlik Konseyinde Gazze ile ilgili bugün oylanacak karar tasarısı öncesi yazılı açıklama yaptı.

Üye ülkelerin, BM'nin varoluş nedenini korumak amacıyla, Gazze'yi topyekün yıkımdan ve kitlesel ölümlerden kurtarmak için hemen harekete geçmesi ve toplu hareket etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, "BM üyesi ülkeler, Güvenlik Konseyindeki oylama öncesi Gazze'de acil ve kalıcı bir ateşkesin sağlanması için ellerindeki tüm tedbirleri ve nüfuzlarını kullanmalı." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, BM insani yardım kuruluşlarının, Gazze'deki durumu "kıyamet gibi" ifadesiyle nitelediği hatırlatıldı.

İsrail ordusunun, uluslararası insancıl hukuka aykırı ve orantısız gerçekleştirdiği yoğun bombardımanların Gazze'deki hastane, okul, mülteci kampları ve konutları yıktığına işaret edilen açıklamada, "(Ateşkes sonrası) Çatışmaların yeniden başlamasından bu yana temel malzeme sıkıntısı, yakıt eksikliği, iletişim kesintisi, hareket kısıtlamaları ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki ciddi güvensizlik nedeniyle insani yardım girişinin azalmasından endişeliyiz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, "Kısa vadede ateşkes, Gazze'deki insani durumun acilen istikrara kavuşturulması için temel bir ön koşuldur. Gazze'deki sivil halkın temel güvenlik ve ihtiyaçlarının uzun vadede sağlanması için, işgal altındaki Filistin topraklarının tamamında BM gözetiminde uluslararası bir koruyucu varlığın konuşlandırılmasına yönelik istişareler ve hazırlıklar artık başlatılmalı." ifadesi kullanıldı.

BM ÖZEL RAPORTÖRLERİ

BM özel raportörleri, İnsan Hakları Konseyinin özel mekanizmaları olarak tanınan sürecin bir parçası olarak biliniyor.

BM İnsan Hakları sistemindeki "bağımsız" özel mekanizmalar, Konseyin belirli bir ülkenin durumunu veya dünyanın herhangi bir yerindeki tematik sorunları ele alan bağımsız bilgi toplama ve izleme mekanizmaları olarak öne çıkıyor.

Kurumun bünyesinde bulunmayan özel mekanizmaların uzmanları, gönüllülük esasına göre ve bağımsız olarak çalışmalarını yürütüyor.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 39
 • Aşağımirahmetli 7 ay önce Şikayet Et
  ABD büyük şeytan, israili koruyor, bütün dünya bir tarafa ABD onay vermeyince hiç önem ve ehemmiyeti yok. Bu yüzden İslam alemi büyük şeytan ABD yi hal etmeli, müslümanların suratından geçinen bu büyük kafiri küçültmeli, dersini vermeli. Allah İslam alemini güçlendirsin ve birliğini nasip eylesin
  Cevapla
 • HaymanaLi 7 ay önce Şikayet Et
  Bu nasıl bir birlesmis Milletler biri veto hakkı oluyor Dünya in hepsi evet dese ABD İngiltere Fransa Çin yada Rusya biri veto ederse oradaki insanların hiç bir değeri yok bu düzeni yıkmak için 3 ncü dünya savaşı mutlaka olması lazım
  Cevapla
 • Skut 7 ay önce Şikayet Et
  Ey BM, işgalci israil gazzeye yardım yakıt gıda girişini engelliyor, abd nin israile taşıdığı onca savaş muhimmatına kimse engel olmuyor. BM ve BMGK sorumluluğunu yerine getiremiyor. Bir otorite boşluğu var. Yani hak hukuk tanımaz dünyanın düzenini bozan haydutlara gözü dönmüş kuduz köpeklere müdahale gerekiyor. Bütün üye ülkeler harekete geçmeli.
  Cevapla
 • Türk 7 ay önce Şikayet Et
  İslam için savaşan tek ülke ve ordu Hamas ve El kassam ordusu. Bunu kesin anliorum artık. Adamlarbas baş bagrior destek olun bize die. Ama kimsenin umrunda değil. Diplomasi boş. Savaş lazım . . Neyi beklioruz Allah aşkına. . İsrail gazzeyi yikiyorsa. Allahta bu Müslüman ulkeleri deprem le yıkacak . Bu a emin olun
  Cevapla
 • uzman 7 ay önce Şikayet Et
  Teşekkürler Hasan Hocam.
  Cevapla
 • Ezheres 7 ay önce Şikayet Et
  Bm baskanimisin kuklamisin yoksa kuklamisi n dunya teyit etti sen kuklasin yapay zekali seni 5 daimi ulke ve silah tucarlari proglamliyor oyle degilse ya istifa et yada bm yi abd den cikar sozun dinlensin orda durup gunaha ortak olma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den son dakika Filistin ve Pekin açıklaması!
İşte dünyanın en güçlü pasaportu! Türkiye 7 basamak yükseldi