BBC, İsrail'in savaş suçunu deşifre etti

İsrail askerlerinin çekip YouTube ve TikTok'a yüklediği görüntüler, savaş suçu kapsamına giriyor. Elleri bağlanan, kıyafetleri çıkarılan Filistinlilerin sorgu şekli, uluslararası hukukun ihlali anlamına geliyor.

GİRİŞ 12.02.2024 10:09 GÜNCELLEME 12.02.2024 11:34
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

İsrailli askerlerin, Gazze'de gözaltına aldıkları kişilerin elleri ve gözleri bağlıyken çektikleri videoları internette paylaşması, uluslararası hukukun ihlali olabilir. BBC'ye konuşan hukukçular, savaş hukukuna göre gözaltına alınan kişilerin aşağılama veya kamuya teşhir edilmesinin yasak olduğunu söylüyor.

BBC'nin doğrulama servisi BBC Verify, Kasım'dan bu yana İsrailli askerlerin paylaştığı yüzlerce saatlik videoları izleyerek gözaltındaki 8 kişiyi teşhis etti.

İsrail ordusu, videolardan birini çeken bir askerin sözleşmesinin feshedildiğini, bu tür videoların ordunun değerlerini yansıtmadığını belirtti. Diğer sorularımıza ise yanıt vermedi.

Birleşmiş Milletler'in uluslararası ceza mahkemelerindeki kıdemli danışmanı Dr. Mark Ellis, bu videoların, savaş esirlerine yönelik uluslararası kuralların ihlali anlamına gelebileceğini söyledi.

Üçüncü Cenevre Sözleşmesi'nin 31. maddesi savaş esirlerinin şiddet, tehdit, aşağılama veya kamuoyunun merakından korunması gerektiğini belirtiyor.

Tespit ettiğimiz videolardan 8'i, İsrailli askerler tarafından kamusal alanda çekilen ve internette herkese açık bir şekilde paylaşılan videolardı.

Hukukçular, İsrailli askerlerin videodaki davranışlarının kötü muamele olarak sınıflandırılabileceğini söylüyor.

Videolardaki askerler de kimliklerini saklamaya ihtiyaç duymayan muvazzaf askerlerden oluşuyor.

Bu askerlerden biri Yossi Gamzoo Letova.

Aralık başından bu yana YouTube hesabında çok sayıda video yüklemiş. Videolarda bağlı olduğu birlik de görülüyor.

24 Aralık 2023'te paylaştığı videoda gözaltında, kıyafetleri çıkarılmış, elleri bağlanmış ve elindeki yaradan kan akan bir Filistinlinin sorgulanması yer alıyor.

Videoda okulun logosunun yer alması sayesinde, buranın Gazze'nin kuzeyindeki Gazze Koleji binası olduğunu tespit ettik.

Videonun geri kalanında da gözaltındaki Filistinlinin bir sokakta çıplak ayak yürüdüğü görülüyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan İsrail ordusu görüntünün sorgulama sırasında çekildiğini, Filistinli kişinin yaralı olmadığını, görüntüleri yayımlayan askerin sözleşmesinin feshedildiğini aktardı.

VİDEOLAR KALDIRILDI

Letova'nın paylaştığı videolardan bir diğerinde de gözaltındaki yüzlerce Filistinlinin bir stadyuma götürüldüğü görülüyor.

Stadyumun Gazze'deki Yarmuk Stadı olduğu tespit edildi.

Videoda gözaltındaki kişilerin çoğunun kıyafeti, yalnızca iç çamaşırları kalana kadar çıkarılmış. Bazılarının gözleri bağlanmış ve yerde diz çökmeye zorlanmış.

Stadyumda, üç kadının da aralarında olduğu bir grubun diz çöktüğü kalenin üstüne İsrail bayrağı asılmış.

Kadraja birden fazla kere giren bir İsrail askeri, çekildiğinin farkında gözüküyor.

Üniformasındaki işaretlerden bir yarbay veya tabur komutanı olduğu anlaşılıyor.

Letova'nın YouTube hesabında paylaşılan bu iki video da BBC'nin İsrail ordusuyla temasa geçmesinden kısa süre sonra silindi.

TİKTOK VİDEOLARI

Başka bir İsrail askeri tarafından TikTok'a yüklenen iki videoda gözleri bağlanarak gözaltına alınmış Filistinliler yer alıyor. Silahlı İsrailli askerler bu kişilerin yanlarında poz veriyor.

14 Aralık'ta paylaşılan bir videonun arka planında İbranice bir rap şarkısı var.

Videoda baş parmağını kaldırarak poz veren İsrailli askerin adının Ilya Blank olduğu tespit edildi.

Paylaştığı başka bir videoda da gözü bağlanarak yere yatırılmış bir adamın etrafında, İsrail askeri olduğu anlaşılan kişiler bulunuyor.

Videolarında kullanılan fotoğrafların bir kısmının Gazze'nin kuzeyinde çekildiği saptandı.

İsrail ordusu ve TikTok'la iletişime geçilmesinin ardından videolar kaldırıldı.

İŞİN HUKUKİ BOYUTU

BM danışmanı Dr. Mark Ellis, savaş esirlerinin aşağılanmaması, küçük düşürülmemesi ve kamuoyunda onlara yönelik merak uyandırılmaması gerektiğini söylüyor:

"İnsanları iç çamaşırlarıyla yürütüp bunu videoya almak kesinlikle bu kuralın ihlalidir. Mevcut kurallar bu yapılanların hiçbirine izin vermez."

İsrail ordusunun etik kurallarının hazırlanmasına yardım eden Prof. Asa Kasher, bu görüntülerin İsrail ordusunun kendi kurallarına da aykırı olduğunu belirtiyor.

Gözaltına alınan bir kişinin üstünde silah olup olmadığını anlamak için kısa süreliğine kıyafetlerinin çıkarılabileceğini söyleyen Kasher bu anların videoya alınıp kamuoyuyla paylaşılmasınınsa herhangi bir gerekçesi olamayacağını vurguluyor:

"Onları aşağılamak için yarı çıplak bırakmışlar."

İnsan hakları hukukçusu Michael Mansfield da bu videonun bir Birleşmiş Milletler mahkemesince incelenmesi gerektiğini aktarıyor:

"Çatışmalar sırasında savaş esirlerine nasıl muamele edilmesi gerektiği hakkında çok katı kurallar vardır. Onlara saygı göstermeniz gerekir."

Videolardan altısını gönderdiğimiz TikTok, bunların platform kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

TikTok, "şiddetli trajedilerin kurbanlarını aşağılamayı hedefleyen" içeriklere tolerans göstermediklerini belirtti.

Daha sonra bu videolar platformdan kaldırıldı.

Bir YouTube sözcüsü de 7 Ekim'den bu yana on binlerce zararlı videoyu kaldırdıklarını, binlerce hesabı kapattıklarını ve yüklenen içerikleri takip eden ekiplerinin olduğunu aktardı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 23
 • mete 4 ay önce Şikayet Et
  hukuk falan yok artık. dünyanın her yerinde bu işlerin sorumluları ve destekleyenleri köpek gibi gebertilmeli.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  dünya başına tek bala olan tek ırk siyonist Yahudilerdir gerçek olmayan tamamen uydurma büyük İsrail projesi güya vadedtililmis topraklar o Hz Musa aleyhisselam zaminda geçerli
  Cevapla
 • ahmet YILDIRIM 4 ay önce Şikayet Et
  Zürriyetiniz kurusun inşallah en yakın zamanda
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Bu zulmün temelini atan İngilizler. Bugün de israil zulmünü sonuna kadar destekleyen onlar vb.... BBC, Suçu teşhir etmiş... ???? Bunun yerine ortak soykırımlarını açığa vurdular demeli..
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Ya rabbi,müslüman filistin halkına mutlak bir zafer nasip eyle,siyonist yahudileri de her iki cihanda rezili rüsvay eyle.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Tekin'den atama açıklaması: Tarih verdi
Türkiye'de kiraların en fazla ve en az arttığı iller hangileri? Raporda şaşırtan iki il!