İran BM yetkilisi: Saldırı sonuçlandı sayılır

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." açıklamasını yaptı.

GİRİŞ 14.04.2024 02:22 GÜNCELLEME 14.04.2024 03:20
Bu Habere 562 Yorum Yapılmış

İran'ın BM Daimi Temsilciliği, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın İsrail'e hava saldırısını değerlendirdi.

"SİYONİST REJİMİN ŞAM'DAKİ DİPLOMATİK MİSYONUNA YÖNELİK SALDIRGANLIĞINA KARŞILIK"

İran'ın, BM Anlaşması'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını uyguladığı kaydedilen açıklamada, İran'ın askeri karşılığının "Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik misyonuna yönelik saldırganlığına karşılık" olduğu bildirildi.

"BU İŞ ŞU AN SONUÇLANDI SAYILIR"

Açıklamada, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." ifadesi kullanıldı.

Çatışmanın İran ile İsrail arasında olduğu belirtilen açıklamada, "ABD bundan uzak durmalı." değerlerdirmesi yapıldı.

İRAN DEVRİM KUHAFIZLARI ORDUSU'NDAN AÇIKLAMA

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin İran'a karşı saldırıya herhangi bir destek veya katılımının, İran Silahlı Kuvvetlerinin "kararlı ve pişman edici" tepkisiyle sonuçlanacağı uyarısında bulundu.

Devrim Muhafızları Ordusunun İsrail'e başlatılan saldırıyla ilgili yayımladığı ikinci bildiride, İsrail'in İran'ın Şam'daki konsolosluğuna yönelik saldırısına karşılık, İran'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkı çerçevesinde İsrail'in işgali altında bulunan topraklardaki askeri hedeflere saldırı başlattığı belirtildi.

Bildiride, "İran, haklarını güvence altına almak ve saldırganı cezalandırmak amacıyla siyonist terör ordusunun işgal altındaki topraklarda bulunan önemli askeri hedeflerine saldırarak, stratejik istihbarat yeteneklerini, füzelerini ve insansız hava araçlarını başarıyla vurup imha etti." ifadelerine yer verildi.

"TERÖRİST AMERİKAN HÜKÜMETİ UYARILDI"

ABD tarafından İsrail'e verilen desteğe işaret edilen bildiride, "Terörist Amerikan hükümeti, İran'ın çıkarlarına zarar verecek herhangi bir destek ve katılımının, İran Silahlı Kuvvetlerinin kararlı ve pişman edici tepkisiyle sonuçlanacağı konusunda uyarıldı." açıklamasında bulunuldu.

Bildiride, "İsrail'in eylemlerinden ABD yönetiminin sorumlu olduğu ve İsrail'in engellenmemesi halinde hem Tel Aviv'in hem de Washington'un bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağı" belirtildi.

Devrim Muhafızları, herhangi bir ülkeden ABD veya İsrail adına gelecek tehdidin kaynağına da karşılık verileceğini ve İran'ın meşru çıkarlarını her türlü saldırgan eylem ile yasa dışı güç kullanımına karşı koruyacaklarını bildirdi.

İran, İsrail'e saldırı başlattı! Beyaz Saray'dan ilk açıklamaİran, İsrail'e saldırı başlattı! Beyaz Saray'dan ilk açıklama

Son dakika: Ve savaş başladı! İran'dan İsrail'e saldırı...Dünya ayaktaSon dakika: Ve savaş başladı! İran'dan İsrail'e saldırı...Dünya ayakta

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 562
 • Cem 1 ay önce Şikayet Et
  Dostlar alışverişte görsün işte
  Cevapla
 • Elaziz 1 ay önce Şikayet Et
  Bir Acem Oyunu daha izledik. Senaryoyu beğendik lâkin oyuncular gerçekçi değillerdi.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 ay önce Şikayet Et
  demir kubbe termal sensörlere bağlı bir sistem gündüz sıcaklığında saldırılsaydı izrael hançerinin müdafaası zayıf kalırdı... anlaşılan iran izraele zarar vermek istememiş!
  Cevapla
 • kaplan 1 ay önce Şikayet Et
  arkadaşlar iran bir misyon ülke yani boş işler
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 ay önce Şikayet Et
  dişişlerimiz ortaya atılıp kaybetmediğimiz topraklar olan suriye ve irakı sahiplenmeli aksi halde izraelin varlığını tanımamalı!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Parfüm üretiminin arkasında çocuk işçiler var!
İşte Yeni Ülker Stadı projesinin fotoğrafları!