Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Artık kalıcı olacak

Son dakika haberine göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçilen uzaktan eğitim sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada "Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik. Hibrit modelini uygulamaya ilişkin ciddi bir deneyimimiz oldu" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Artık kalıcı olacak
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Artık kalıcı olacak
GİRİŞ 24.03.2021 06:33 GÜNCELLEME 24.03.2021 09:01
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başlayan uzaktan eğitim, birinci yılını doldurdu. Eğitim ve öğretim tam 1 yıldır ağırlıklı olarak EBA TV ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yürütülüyor.

Sabah gazetesinden Ceyda Karaaslan'ın haberine göre konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik. Hibrit modelini uygulamaya ilişkin ciddi bir deneyimimiz oldu. Bundan sonraki süreçte hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ilişkin çalışmalardan sonra yeni yol haritası belirleyeceğiz. Birçok okulumuzun buna ilişkin altyapısı uygun" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan son dakika uzaktan eğitim açıklaması!

Uzaktan eğitim döneminin, oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdiğini söyleyen Selçuk, "Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü" ifadesini kullandı.

Selçuk, şöyle devam etti: 

"Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi.  Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan son dakika uzaktan eğitim açıklaması!

"YÜZDE 77 KATILIM SAĞLANDI"

Eğitim yılı 1. dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti. Erken çocukluk eğitiminde, sürece ailenin katılımı önemli. Salgın sürecinde bu noktada önemli ilerleme kaydettik. Aileler, çocuk gelişimi ve eğitiminde aktif rol aldılar ve bu konudaki bilinç düzeyi ve çocukların aileleriyle geçirdikleri nitelikli zaman önemli ölçüde arttı.
Ayrıca bu süreç bize bazı dersleri uzaktan eğitimle verebileceğimizi gösterdi. Bu durumun devam ettirilebileceğini düşünüyoruz. Eğer salgın olmasaydı yıllar alacak bir deneme sürecini aşmış olduk."

"EĞİTİM UYGULAMALARIMIZ ULUSLARARASI DÜZEYDE İLGİ GÖRDÜ"

Türkiye'nin milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan öncü ülkelerden biri olduğunu belirten Selçuk, "Eğitim uygulamalarımız uluslararası düzeyde ilgi gördü. Bunlardan birisi Kovid-19 salgınının ilk günlerinde özel eğitim öğrencilerinin uzaktan eğitimlerine destek olmak üzere erişime açtığımız 'Özelim Eğitimdeyim' mobil uygulamasına olan ilgiydi" dedi. Selçuk, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu uygulamaya OECD'den övgü geldi. OECD tarafından yayımlanan ve Quentin Vidal tarafından hazırlanan 'Turkey: Özelim Eğitimdeyim (I Am Special, I Am iİn Education)' başlıklı raporda, geliştirmiş olduğumuz uygulama tanıtıldı ve diğer ülkelere örnek gösterildi."

YORUMLAR 22
 • Elmas 10 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım bir telefonla iki çocuğumu birisi liseye hazirlaniyor diğeri beşinci sınıfta ve birisi dersse girse diğeri katılmıyor malum pandemiden dolayi esimin is yeri yeni açıldı ve is olmuyor kirada oturduğum icin tablet alma şansım da yok siz burda hala virüs bitsede uzaktan eğitim bitmez diyorsun biz ve bizim gibi cok aile var ve mağdur durumda...
  Cevapla
 • adalet 10 ay önce Şikayet Et
  Tarihin en başarısız bakanı, Covid 19 vakalarını patlattı.
  Cevapla
 • beni_unutma 10 ay önce Şikayet Et
  Dijital köleliğin temelleri atılıyor.
  Cevapla
 • Kadir 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye nerden nereye geldiğinin kanıtı işte
  Cevapla
 • Trajikomik 10 ay önce Şikayet Et
  Eba ya girilmiyor bir de buna çare bulsanız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat oldu
Türk devleri düğmeye bastı! Geleceğin enerjisi 'lityum batarya' ilk kez denendi