Bütün ehliyetler değişiyor!

Hükümetin bir süre önce tartışmaya açtığı ehliyet yasasındaki değişiklikler, yeni hazırlanan “torba” teklife girdi. Buna göre, uluslararası sürücü belgeleri dünyanın her yerinde kullanılacak.

Bütün ehliyetler değişiyor!
Bütün ehliyetler değişiyor!
GİRİŞ 01.06.2013 09:11 GÜNCELLEME 01.06.2013 15:42
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

22 Ocak 2014 tarihine kadar ehliyetlerin tamamı çipli ehliyetlerle değiştirilecek.

Daha önce hazırlanan taslağın "gerekli ve acil bölümleri" torba teklifin içine alındı. TBMM tatile girmeden çıkartılacak düzenleme şunları getiriyor:

2014'DE HERKES ÇİPLİ OLACAK

* Ehliyetlerin uluslarararı alanda geçerliliğinin olması için düzenleme yapılacak. Uluslararası sürücü belgeleri çipli olacak. AB'ye uyumu sağlanacak ehliyetler, 22 Ocak 2014 tarihine kadar değiştirilecek. Uluslararası sürücü belgesine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecek.

* Yapılacak değişiklikle yabancılar ehliyetlerini Türkiye'de değiştirilebilecek. Yabancılar kendi ülkelerinde aldıkları ehliyetler Türkiye'de belli bir süre geçerli oluyordu ve değiştirilemiyordu.

EHLİYETLER SÜRELİ OLACAK

* B sınıfı ehliyeti varken, kamyon kullananlara 700 lira ceza verilecek. Ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak. Bu süre sonunda ehliyetler yenilecek. Ancak yenileme sırasında harç alınmayacak. Süresi dolan ehliyetini değiştirmeyene 343 lira ceza verilecek.

SADECE DİREKSİYON SINAVI

* Ehliyet sınavlarını gerçek ve tüzel kişiler yapabilecek. Teorik sınav için kurs şartı kaldırılıyor. Sadece direksiyon için kursa gitme şartı olacak. MEB teorik sınavı elektronik ortamda da yapabilecek.

BİR YIL SÜREYLE ADAY SÜRÜCÜ

* İlk defa ehliyet alacak olanlar bir yıl süre ile aday sürücü statüsünde olacak. Bir yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre normal sürücü belgesi verilecek. Bu düzenlemenin gerekçesinde trafik kazalarının en çok 18-24 yaş arasındaki kişiler yüzünden olduğu belirtiliyor. Bu nedenle yeni ehliyet alanların bir yıl takip edilmesi ondan sonra aday sürücü statüsünden çıkarılması öneriliyor.

* Yürürlükteki düzenlemede olduğu gibi, silah kaçakcıları, uyuşturucu kaçakcıları, uyuşturucu üreten ve satanlar, uyuşturucu içilmesi için mekan sağlayan ve uyuşturucu kullanmayı öğretenlere ehliyet verilmeyecek.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
Hükümet
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • hasan yılmaz 7 yıl önce Şikayet Et
  son kullanma tarihli ehliyet..... bu nasıl iştir bilinmez.şimdi bir de ehliyet yenileme işi ile uğraşacak millet.daha yeni değiştirdim ben ehliyeti .küçücük kart parçasına 101 TL aldılar ayıptır.hiç bir yönden avrupaya doğru gitmezken niye ehliyetleri benzetmeye çalışıyoruz.şimdi ver 101 tl daha soy vatandaşııı
  Cevapla
 • KÜBRA DUDU 7 yıl önce Şikayet Et
  kbrfm. Bu teklif bu yaz için geçerli mi acaba ?
  Cevapla
 • Hakan 7 yıl önce Şikayet Et
  iyi bir haraç toplarsınız yine. Zıt pıt herşeyi değişiyorlar.. her seferinde de yüklü miktarda para alıyorlar.. hava parası başka bir şey değil... bugün E sınıfı bir ehliyet için 600 küsur lira yatırmanız gerekiyor.. ekstra masrafları daha var. Vatandaş ... gibi dışarda çalışacak, her türlü cezayı ödeyecek fazlasıyla, her iş için uyduruk kağıtlar çıkarmışlar, hepsi için ayrı para alıyorlar.. sözde edevlet çalışıyor. .edevlet i devlet daha iyi para toplasın diye yapmışlar.. yoksa vatandaş ilk planda değil.. artık Türkiye değişti, artık sessiz kalınmamalı böyle şeylere.
  Cevapla
 • TurQuaZ 7 yıl önce Şikayet Et
  zaten. ehliyetimin değişme zamanı gelmişti. kaç para vereceğiz siz ondan haber verin. vergi kdv stopaj çevre vergisi eğitime %500 katkı payı trt payı vs vs vs toplam ne kadar tutuyorsa veririz.
  Cevapla
 • 365 7 yıl önce Şikayet Et
  anca şikayet ediyoruz. yok şöyle aldım yok böyle basit aldım anca şikayet ediyorsunuz. sizi sınava sokan hoca şunu yap deyip yapamadığınızda eleyincede açıyorsunuz azını başlıyorsunuz vay ben o hocanın........ diye. kusura bakmayın arkadaş alırken kıvranıp sonrasında boş konuşmayın. devlet ne sebebden olursa olsun isderse park cesazı 1 yılda 5 defadan fazla ceza yiyen ehliyetine el koymalı bakın o zaman nasıl kurallara uyarsınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ermenistan'dan S-300 hamlesi! Azerbaycan'dan son dakika açıklaması
Pentagon'dan incirlik açıklaması (29 Eylül 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)