Gezi eylemcilerinin akıl hocası kim?

Alman Deutsche Welle (DW) televizyon kanalının Arap Baharı'nın sosyal medya ayağını araştırdığı programı bugünlerde yeniden gündeme geliyor.

Gezi eylemcilerinin akıl hocası kim?
Gezi eylemcilerinin akıl hocası kim?
GİRİŞ 13.06.2013 21:33 GÜNCELLEME 14.06.2013 12:07
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İlk olarak Sırbistan diktatörü Slobodan Miloseviç'nin devrilmesi için bu ülkede organize olan ve adına "Otpor/direniş" denen sosyal medya organizasyonu daha sonra Arap baharında büyük etki göstermişti.Ay başında Taksim'de başlayan Gezi Parkı olaylarında sosyal medyanın bir anda hareketlenmesi ve göstercilerin sosyal medya üzerinden organize olup sokaklara dökülmesi bu hareketi akla getirdi.

Twitter ve Facebook'ta açılan sahte hesaplar ve buradan başlatılan dezenformasyon ve şiddet çağrıları da ayrıca dikkat çeken unsurlardı.

ARAP BAHARI VE SIRP HAREKETİ

Tunus'ta başlayıp Mısır'da zirveye oluşan Arap Baharı'nda sokaklar sosyal medya (Facebook ve Twitter) üzerinden organize olan gençlerle dolmuştu.

İnternette organize olan Arap gençleri Otpor'la işbirliği içinde; insanları sokağa çekmiş ve devrimi gerçekleştirmişlerdi.

Mısır'da 6 Nisan Gençlik Hareketi olarak ortaya çıkan Mısırlı gençlerin internette ne kadar aktif oldukları ve gösteri ve isyanı organize ettikleri de sık sık uluslararası medya kuruluşlarına yansımıştı.

TÜRKİYE'DEKİ OLAYLARDA AKLA OTPOR GELDİ

Türkiye'deki Taksim olaylarının ilk günlerinde sosyal medyada yaşanan hareketlilik akla bu organizasyon geldi.

Almanya'nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle, hazırladığı programda Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra Şubat 2011'de söz konusu gelişmeleri mercek altına alıyor.

Programına Mısır devrimiyle başlanan Deutsche Welle, burada Otpor'un izini sürüyor.

Mısır'da Hüsnü Mübarek'i deviren göstericilerin taşıdığı bayraklarda siyah zemin üzerinde sıkılmış bir yumruk göze çarpıyor.

Söz konusu sembol Sırp internet aktivistleri Otpor üyelerinin sembolüydü ve bu sembolü taşıyanlar da onlarla işbirliği içindeydi.

MISIR'DA 6 NİSAN HAREKETİ VE OTPOR İŞBİRLİĞİ

Programda 6 Nisan Gençlik Hareketi'nin internet ağını ve üyelerinin nasıl haberleştiğini masaya yatırılıyor.

DW, bu harekete akıl babalığı yapan Sırp Demokrasi Aktivistleri Otpor'un liderini Sırbistan'da buluyor.

5 Ekim 2000'de Slobodan Miloseviç'i deviren Otpor'un en önemli silahı kara mizah. Programda Miloseviç'in nasıl devrildiği ve hangi örneklerle kendisiyle dalga geçildiği anlatılıyor.

Alman televizyon kanalına konuşan Otpor'un kurucularından İvan Maroviç, Mısırlı gençlerle Facebook ve Twitter üzerinden nasıl iş birliği yaptıklarını ve onları nasıl organize ettiklerini anlatıyor.

DW'ye konuşan Otpor aktivisti Maroviç, bir rejimi yıkmak için ilk etapta kara mizah, ardından da sokaklarda gösteri yapmanın gerekli olduğunu belirtiyor.

"Rejimin komik yanlarını gösterirsiniz ve sonrasında onun meşruiyetini kaybettiğini söylersiniz. Sonrasında da neler yapılması gerektiği konusunda çalışmaya başlarsınız." diyen Otpor aktivisti daha sonra nasıl uluslararası bir dijital devrim ihraç malzemesine dönüştüğünü aktarıyor.

UKRAYNA VE GÜRCİSTAN DEVRİMLERİ

Maroviç, Otpor'un daha sonra CANVAS (Uygulamalı Şiddet İçermeyen Eylem ve Stratejiler Merkezi) şekline dönüştüğünü ve dünyanın diğer bölgelerindeki benzerleriyle internet üzerinden irtibat kurduklarını ve onlara akıl hocalığı yaptıklarını belirtiyor.

Ukrayna'da yapılan 'turuncu devrim' ve Gürcistan'daki 'gül devrimi'nde Otpor'un nasıl etkili olduğu da programda anlatılıyor.

PARA SOROS'TAN GELİYOR

Otpor'un lideri Ivan Maroviç'in aktardıklarına göre, Mali kaynak Amerikalı işadamı George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü Yardım Vakfı'ndan (OSIAF) gelmiş.

DW'nin aynı programına konuşan Sırp gazeteci Jaksa Scekic ise Otpor'un bu eylemlerini şirket haline getirdiğine ve bu işten para kazandığına dikkat çekiyor.

"İlk başlarda sivil toplum hareketi olarak başladılar. Şimdilerde büyük paralar kazanıyorlar. Hizmet sunuyorlar." şeklindeki ifadelere yer veriyor.

DÜNYA GENELİNDEN AKTİVİSTERLE TOPLANTI

Sırbistan'ta Otpor'un bir toplantısını ekrana getiren Alman televizyon kanalı, dünya genelinden gelen aktivistlerin fikir alışverişi yaptıklarını aktarıyor.

Gürcüstan devriminin öncelerinden Aleksander Maric, Otpor'un dünyadaki diğer demokrasi hareketlerine örnek olacağını ve misyonunun devam edeceğini belirtiyor.

Deutsche Welle televizyonu programı, "Otpor, dünyadaki pek çok demokrasi hareketine örnek oluyor." cümlesiyle bitiriyor.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR 24
 • mubinkoçal 7 yıl önce Şikayet Et
  halk. bu olayları yapan halk değildir evet bazı halkımız katılmış olabilir ama onlar siyasi partilerının kışkırtmasıyla aradalar niçin katıldıklarını dahi bilmiyorlar ,siyasi partilerıne bir sorsunlar bakalım bizi ağaç için buraya topladın ceylan otel yapılırken sen (chp)yokmuydun niye engel olmadın ,yılbaşında yunan yortusunun doğum gunun de kesilen milyonlarca çam ağacı için niçin ses çıkarmıyorsun yoksa ingilizlerın ,dış güçlerın oyununamı bizi alet ettın lutfen bu soruyu sorsunlar ,turk halkı kadına saldırmaz,türk halkı camiiye içki içmez ,türk halkı desteklemese bile başbakanına küfretmez ,türk halkı polisine küfretmez bunları yapıyorsa türk kanı taşımıyor demektır
  Cevapla
 • mehmet özkaya 7 yıl önce Şikayet Et
  oprtonist örgütler nasıl meydana çıkıyor ya yerli uşakları?. bizim çalmadan oynayan gençlerimiz nasıl bir dolmuşla oportonist örgütlerin dolmuşuna gelerek pravakatörlerin ekmegine yag sürdüler.saftirikgreen cilerimzde zannediyorki agaç eylemi yapıyoruz.uyma akıllılar sizi maşa piyon diye kullanıp hükümete yüklenip ülkemizi birazdaha sömürmek için gayret içindeler.bunun faturasını sizin gibiler yüzünden bu millet ödiyecek.avrupalısı amerikalısı yahudisi boşmu duruyor?
  Cevapla
 • ayhan birol 7 yıl önce Şikayet Et
  Molotof kokteyl atmak protesto mudur?. çok değil daha bir süre önce istanbulda akşam vakti dershaneye giderek üniversite sınavına hazırlanan gencecik bir kızı bindiği otobüse molotof atarak yakıp 28 günlük komadan sonra ölümüne sebep olmuşlardı.büyük bir infial olmuştu.şimdi molotof atanları salıveren savcı ve hakimleri görünce utancımdan yerin dibine girdim.bu adamlar molotofla insanları yakmaya öldürmeye çalışıyor kazara birileri yaralansa ölse bile demek ki bu alçakları yine de serbest bırakacak malum yargı.göstericinin benim işyerimi yıkmaya arabamı yakmaya hakkı var mı darbeci baro avukatları, savcı ve hakim beyler size yapsalar yasaları nasıl okurdunuz o zaman?aslında bu ülkede gerçekten devrim şart ama ters taraftan.anladınız değil mi?
  Cevapla
 • yalnızkurt42 7 yıl önce Şikayet Et
  HÜKÜMET BİLE KABUL ETTİ... olayların ilk başladığı gece polisin orantısız güç kullandığını. o geceden sonra marjinal gruplar devreye girdi. anlayacağınız o gece polis biraz olayı abarrttı. tek suçlu vali-emniyet müdürüdür. o gece olaylaları doğru dürüst yönetmeyi beceremediler...
  Cevapla
 • hakkı coşkun 7 yıl önce Şikayet Et
  sağduyulu gençlik cahaleti püskürtür.. her zehrin pen zehiri vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Avrupa'da devrim gibi karar... Cep telefonu ile araç kullanana müebbet!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunan gazetenin rezalet manşetine suç duyurusu