Son dakika: Melih Gökçek'in yerine kim gelecek? O isim ne zaman belli olacak?

Melih Gökçek’in istifasının ardından vekaleten yerine kimin geleceği konusu netleşti. Bununla birlikte Ankara'da istifa eden Melih Gökçek'in yerine getirilecek isim için Belediye Meclisi'nin ne zaman toplanacağı açıklandı. Peki, Ankara Belediye'sinde Melih Gökçek'in yerine kim gelecek? Melih Gökçek'in yerine gelecek olan isim ne zaman belli olacak? İşte, son dakika gelişmeleri...

Son dakika: Melih Gökçek'in yerine kim gelecek? O isim ne zaman belli olacak?
Son dakika: Melih Gökçek'in yerine kim gelecek? O isim ne zaman belli olacak?
GİRİŞ 06.11.2017 10:08 GÜNCELLEME 06.11.2017 10:08
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen açıklamalar doğrultusunda, Melih Gökçek'in istifasının ardından; yeni belediye başkanı seçilinceye kadar bu görevi Meclis 1'inci Başkanvekili Ali İhsan Ölmez'in yürüteceği bildirilmişti. 23 yıllık belediye başkanlığının ardından istifa eden Melih Gökçek'in yerine hangi ismin geleceği konusu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla istifa eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yerine seçilecek isim için Belediye Meclisi'nin 6 Kasım'da toplanacağı duyuruldu. 6 Kasım'da Belediye Meclisinin toplanması sonrasında merakla beklenen Melih Gökçek'in yerine kim geleceği sorusu yanıt bulacak. 

MELİH GÖKÇEK'İN YERİNE KİM VEKALET EDiYOR?

Öte yandan Gökçek’in istifa etmesinin ardından yasa gereği, Meclis Birinci Başkanvekili olması nedeniyle, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na, yeni başkan seçilene kadar Ali İhsan Ölmez vekalet ediyor.

MELİH GÖKÇEK'İN YERİNE GELECEK İSİM NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla istifa eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yerine seçilecek isim için Belediye Meclisi'nin 6 Kasım'da toplanacak.

PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK

Edinilen bilgiye göre; bu isimler parti genel merkezinde değerlendirilecek. Nihai kararın verilmesinin ardından, AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Pazartesi günü ilan edilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi ise Melih Gökçek’in koltuğuna oturacak isim Çarşamba günü seçecek.

MELİH GÖKÇEK'İN YERİNE KİM GELECEK?

Melih Gökçek'in istifa etmesi ile boşalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacak ismin belirlenmesi için AKP Genel Merkezi’nde bugün temayül yoklaması yapıldı.

Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve MKYK üyelerinin yaptığı oylamanın sonucundan; birinci sırada Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ikinci sırada Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, üçüncü sırada ise Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün çıktığı öğrenildi.

Gökçek'in yerine seçilecek isim olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin en güçlü aday olduğu öne sürülüyor.

YENİ BELEDİYE BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?

Yeni Büyükşehir belediye başkanının Ankara Valisi Topaca'nın çağrısının ardından 10 gün içinde Ölmez başkanlığında toplanan Mecliste, üyeler arasından ve gizli oyla seçileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yeni başkanın belirlenmesinde ilk 2 oylamada üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, üçüncü oylamada da üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı seçilecek. Oyların eşitliği durumunda ise kura çekilecek. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresiyle sınırlı olacak."

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 140 üyesi bulunuyor.

YORUMLAR 1
  • leyla 6 yıl önce Şikayet Et
    Recep Tayyip Erdogan, Milletin dilinden anlayacak , halinden anlayacak , halkin icinde yetismis bir insan olmasi onemli, (Nadir koc ) iyi bir babanin evladi, sayisiz yardim ve hayir isleri yapan Asil bir kisi.Allaha emanet ederim.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Tete'nin Panathinaikos'a transfer olduğunu açıkladı! İşte kazanılan bonservis
"İstanbul'da en çok nereli yaşıyor?" İşte il il şaşırtan sonuçlar: Veriler güncellendi...