Lokman Ertürk kimdir? Nereli, kaç yaşında

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifasının ardından boşalan koltuk için belirlenen adaylardan biri de Lokman Ertürk oldu. Peki, Lokman Ertürk kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Lokman Ertürk'ün detaylı biyografisi...

Lokman Ertürk kimdir? Nereli, kaç yaşında
Lokman Ertürk kimdir? Nereli, kaç yaşında
GİRİŞ 06.11.2017 16:52 GÜNCELLEME 06.11.2017 16:52

Melih Gökçek'in istifasının ardından gözler AK Parti'de yeni belediye başkanını kim olacağını çevrildi. Melih Gökçek'in ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı kim olacak? AK Parti bu soru için iki ayrı anket yaptı. O anketlerde öne çıkan isimlerden biri de Lokman Ertürk oldu.

AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayının belirlenmesi için parti genel merkezinde temayül yoklaması yapıldı. Temayül yoklamasında birinci sırada Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna çıktı. Temayül yoklamasında birinci sırada Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ikinci sırada Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, üçüncü sırada Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'ün çıktığı belirtildi.

lokman ertürk kimdir ile ilgili görsel sonucu

LOKMAN ERTÜRK KİMDİR?

1970'te Kahramankazan'ın Örencik Köyü'nde dünyaya geldi.

1985 yılında Sincan İmam Hatip Orta Okulu'ndan mezun olan Ertürk 1988 yılında lise eğitimini Sincan lisesinde tamamladı.

Üniversiteyi ABD Preston Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. St.Clements Üniversitesinde “Siyaset Bilimi” üzerine Yüksek Lisans yaptı.

Uluslararası halk kültürü Sempozyumlarında birçok bildiri sunan Ertürk, halk kültürü ve araştırmalarına yaptığı katkılarından dolayı Azerbaycan Bakü Asia Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görüldü.

lokman

Siyasal ve sosyal hayatta genç yaşta aktif rol üstlenen Lokman Ertürk, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti kurucu ilçe başkanlığı görevlerini yaptı.

2004'te yapılan yerel seçimlerde, “Türkiye'nin en genç belediye başkanı” unvanını kazanarak, 34 yaşında Kahramankazan Belediye Başkanlığına seçildi.

ABD'de 2006 yılında Belediye Yönetimi ve Kurumlararası İlişkiler konulu Uluslararası Ziyaretçi ve Liderlik eğitimi programına katılan Ertürk, Kahramankazan'ı, yerel yönetimlerde ve özellikle alt yapı da, Ankara'nın en hızlı gelişen ilçesi haline getirmesi nedeniyle 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından ödüle layık görüldü.

lokman ertürk ile ilgili görsel sonucu

Ertürk, birçok sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulunda aktif rol üstlenerek, eğitimden, spora; sanattan, sosyal sorumluluk projelerine destek verdi.

Belediye başkanlığı döneminde Sosyal Belediyecilik alanında ilklere imza atarak, sosyal dayanışmanın ve farkındalığın artırılmasına katkıda bulundu.

Çok kültürlü toplumların bir arada yaşamasının en güzel örneklerini sergileyen Kahramankazan, Avrupa Konseyi tarafından Yerel Demokrasi Haftası kapsamında ‘12 Yıldız Şehir' ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

lokman ertürk ile ilgili görsel sonucu

Ertürk bu çalışmaları dolayısıyla yurt içi ve yurt dışında birçok ödüle layık görüldü. 2009 ve 2014 yıllarında yapılan yerel seçimlerde de Kahramankazan Belediye Başkanı seçilen Lokman Ertürk, bu görevi halen yürütmektedir.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Ulusal Heyet Üyeliği görevini de yürütmektedir.

15 Temmuz hain darbe girişiminde, Kazan halkının gösterdiği destansı mücadele sonucu, parlamentoda grubu bulunan bütün siyasi partilerin oy birliği ile Kazan'a “Kahraman” ünvanı verilişinde önemli katkılarda bulunmuştur.

Lokman Ertürk evli ve üç çocuk babasıdır.

lokman ertürk kimdir ile ilgili görsel sonucu

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Trump'a suikast girişimine ilişkin önemli gelişme
İstanbul'da yüzde 99 nem oranı ile rekor kıran ilçe