Çarpıcı detay: Afrin Operasyonu'nda öldürülen teröristler nasıl sayılıyor?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu Birlikleri (ÖSO) tarafından stratejik ve tam teçhizatlı bir şekilde gerçekleştirilen Afrin Operasyonu'nda öldürülen teröristlerin nasıl sayıldığı konusuna ilişkin açıklık getirildi. Peki, kamuoyu nezdinde büyük bir merak konusu haline gelen Zeytin Dalı Harekatı'nda öldürülen teröristler nasıl sayılıyor?

Çarpıcı detay: Afrin Operasyonu'nda öldürülen teröristler nasıl sayılıyor?
Çarpıcı detay: Afrin Operasyonu'nda öldürülen teröristler nasıl sayılıyor?
GİRİŞ 19.03.2018 13:19 GÜNCELLEME 19.03.2018 13:19
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

20 Ocak tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu Birlikleri (ÖSO) tarafından Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın 55. gününe gelinmesiyle birlikte öldürülen teröristlerin sayısının 3524'e ulaştığı kaydedildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerin sayılarıyla ilgili her geçen gün en yeni gelişmeler aktarılmaya devam ettikçe de kamuoyu tarafından Afrin Operasyonu'nunda bu öldürülen terörist sayılarının nasıl hesaplandığı konusu merak edilerek araştırmalara başlandı. Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ise son dönemlerde en çok merak edilen ve sorgulanan listesindeki yerini hızlıca alan Afrin Operasyonu'nda öldürülen terörist sayılarının nasıl hesaplandığının açıklamasını sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdi. Abdullah Ağar, terör örgütü YPG/PKK'nın Zeytin Dalı harekâtındaki kaybının ‘bilinenden çok daha fazla' olduğuna vurgulayarak, bu sayıların nasıl hesaplandığına ilişkin kamuoyunu yakından ilgilendirecek önemli detaylara yer verdi.

AFRİN OPERASYONU'NDA ÖLDÜRÜLEN TERÖRİSTLER NASIL SAYILIYOR?

 

 

1)ÇOK GELİŞMİŞ GÖRÜNTÜ SİSTEMLERİ VAR

Önce ateş destek vasıtaları ile yapılan atışlara değinen Ağar, "SİHA'ların, taarruz helikopterlerinin ve üst hava akınlarını gerçekleştiren uçaklarımızın atış öncesi, atış anı ve atış sonrası hedeflerdeki hareketliliği ve ortaya çıkan etkiyi kayıt altına alan çok gelişmiş görüntüleme sistemleri var.

Bununla birlikte tanklarımızın da gerek termal gerekse diğer mercek sistemleriyle hedefi atış ve sonrasında gözetleme kabiliyetleri var. Yani bütün bu ateş destek vasıtalarımız atışın hedefteki tesirini görebiliyor, kayıt altına alabiliyor ve raporlandırmaya zemin hazırlayabiliyor" bilgisini paylaştı.

afrin

2)İHA, İKU VE ASKERİ UYDULAR SÜREKLİ TAKİPTE

Gözlemin sadece bununla sınırlı kalmadığına dikkati çeken Ağar, şöyle devam etti:

"Elbette sadece bununla da kalmıyor. Çatışma alanları ve ateş altına alınan hedefler sürekli İHA, İKU (insanlı keşif uçağı) ve askeri uydularımızla da bölge izleniyor.

Teröristlerin hareketleri, alanlara giriş-çıkış, sızma ve sıyrılmaları, sayıca artış ve azalmaları sürekli takip ve analiz ediliyor, işleniyor. Bununla birlikte topçu ve havancılarımızın yaptıkları atışları görme ve analiz imkânları yok. Burada devreye ileri gözetleyiciler, diğer atışlardaki gibi etkiyi takip, kontrol ve kayıt altına alan İHA, İKU gibi sistemler devreye giriyor. Ve tabii birliklerin kendi tespitleri de oluyor. Operasyonlar sonrası ele geçirilen alanlarda karşılaşılan teröristler, çatışmaya giren birlikler tarafından bir bir sayılıyor, kayıt altına alınıyor."

afrin

3)SADECE TEYİDİ ALINANLAR TOPLAM RAKAMA DAHİL EDİLİYOR

Ağar ayrıca, TSK tarafından açıklanan rakamlara sadece teyidi alınanların dahil edildiğine dikkati çekerek, "İçindeki terörist sayısı bilinmeyen, görülmeyen, teyitli bilgisi alınmayan üs, kovan, bina, sığınak, barınak ve depolardaki imhaların sadece görünen, ifşa edilen, bilgisi alınan ve teyit edilmiş olanları rakamlara dahil ediliyor. Yani teröristlerin başına yıkılmış binaların, molozların, yıkıntıların altında kaç terörist kalmış, kaçı ölmüş, geriye dönüp bakan, sayan, saymaya çalışan yok" ifadesini kullandı.

afrin

4)SAYININ DÜŞÜK OLMASI İÇİN CESETLERİ KAÇIRIYORLAR

Hâkim bir arazi kesiminin ya da meskûn mahallin ele geçirilmesi için yapılan taarruz ve manevralardan sonra yaşanan çatışma ve ateş fasılalarında YPG/PKK cesetleri kaçırmaya çalıştığına da işaret eden Ağar, şöyle devam etti:

"Örneğin, akşama sarkan bir çatışma sonrası, ‘taktik gerekçelerle' Mehmetçik köye sabahın erken saatlerinde girmeyi tercih ediyor. Bunu fırsat bilen YPG/PKK, sivil ve sivil süsü verilmiş araçlarla (kamyon, minibüs, traktör, pick-up ve hayvanlarla) bütün gece boyunca köyün içinden ceset ve yaralı kaçırıyor. Hatta pek çok kereler araçların birinin gelip birinin gittiği durumla karşılaşılmış. YPG/PKK terörist kayıplarını az göstermek için sayısız talimat yayınlamış ve cezalandırma sistemi devreye koymuş durumda. Her ne olursa olsun, cesetlerin geride bırakılmasını istemiyor. Bununla birlikte cesetleri ve kayıpları gizlemek gibi de temel bir derdi var. Bunu dair uygulamalarda cesetleri gömmek kadar, cesetleri tünellerin-kuyuların-dehlizlerin-menfezlerin içine sakladığı, uçurumlardan ve yarlardan aşağı attığı, kaya çatlaklarına sıkıştırdığı tespit edilmiş. Hatta cesetleri parçalayarak paylaşıp kaçırmaya kalktıklarına bile rastlanmış."

afrin

YORUMLAR 2
  • T. VATANDAŞLARI 6 yıl önce Şikayet Et
    Bence, Asker ve Güvenlik Güçlerimiz Doğrudan HENDEKLER, ÇEŞİTLİ TUZAKLAR (Bomba, Mayın, Siviller vs.)la DOLU ve daha bilmediğimiz bir ALANA HEMEN GİRME YERİNE; Uzaktan Kumandalı ARAÇ-GEREÇ-MÜHİMMAT ve KESKİN NİŞANCILARLA Müdahale ETMELİDİR:
    Cevapla
  • ergun 6 yıl önce Şikayet Et
    saymayin oldureboldiginiz kadar oldurun,bugun avrupada ayni sey olmuş olsa o afrinde canli birakmazlardi oralari yakarlardi,ha birde şu var bu teröristler şimdi kimin kucaginda batinin ,avrupaparlemontosu ne karari aldi Turkiye afriden ciksin karari dimi evet , CB i emir verip avrupanin kapilarina multecileri yığacaktiki ozaman görürlerdi anyayi konyayi, Türkiyenin geleceği icin sağ terörist bırakmayın,,, bir musluman kürt ...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Barış Alper Yılmaz için dünya devinden rekor bonservis
Biden yarıştan çekildi: Yeni aday kim olacak, nasıl belirlenecek?