Dikkat! Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl tüm sınavlarda şimdiye kadar yasak olan ulaşım kartı, ev anahtarı, metal para, tel toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğne serbest olacak.

Dikkat! Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor
Dikkat! Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor
GİRİŞ 19.01.2019 09:53 GÜNCELLEME 19.01.2019 10:01
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Geçmiş yıllarda sınavlarda, güvenlik görevlileri tarafından adaylardan zorla piercing çıkarılan manzaralar yaşanmış, uzun süredir de sınav yapılan binaların önünde telefon, anahtar için tezgah açan “emanetçiler” görülmeye başlanmıştı. Yeni uygulamayla bu dönem sona erecek.

 

 

Hürriyet'in haberine göre, sınavların yapıldığı binalara girişte aday ve sınav görevlilerinin üzerleri emniyet görevlileri tarafından elle veya dedektörle aranmaya devam edecek.

BAZI YASAKLAR DEVAM EDECEK

 

 

Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş gibi metal içerikli eşyalar ve elektronik/mekanik cihaz, müsvedde kağıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar sınav binasına kesinlikle alınmayacak.

Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacak.

YKS'DE DEĞİŞİKLİK YOK

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS'nın bu yıl ikinci kez uygulanacağını hatırlatarak, "Yeni düzenlenen ve uygulamaya konulan bir sistemin belli bir süre uygulanmadan değiştirilmesinin ortaya çıkaracağı farklı sorunlar olabilir. Makul bir süre uyguladıktan sonra yeniden değerlendirme yapılıp, gerekli görülen iyileştirmeler o vakit yapılabilir. Bu bağlamda karar verici konumunda olan Yükseköğretim Kurulu, YÖK’tür. Bu yıl için bir değişiklik veya yeni bir düzenleme düşünülmüyor" dedi.

YORUMLAR 18
 • Vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  Özellikle ulaşım kartı sıkıntıydı geç te olsa anladılar.
  Cevapla
 • Zuzu 3 yıl önce Şikayet Et
  Piercing şeklinde alıcılar var. Doğru değil.
  Cevapla
 • ufuk 3 yıl önce Şikayet Et
  ne fark edecek diğerleri için emanetçiler yine devrede olacak?
  Cevapla
 • M.Ali Efendioğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Sınav hırsızlarına, kopyacılara karşı, sınav salonlarında TEDBİRLER alındığı için hadi BAKALIM oynayın şimdi, BELEŞCİLER deniliyor, hak, hukuk, hakediş bilmezlere.
  Cevapla
 • mekkeli yasir 3 yıl önce Şikayet Et
  geç kalınmış bir karar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sivasspor tur şansını zora soktu! Başakşehir 88'de yıkıldı
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yine Halk TV'nin hedefinde... "Tuğgeneral yeğen" yalanı