Gizemli hastalık oluşuyor dediler 'elektronik sigara'yı yasakladılar

ABD'de Michigan eyaleti "elektronik sigara" satışlarını yasakladı. Michigan, ABD'de elektronik sigara kullanan kişilerde ortaya çıkan gizemli akciğer hastalığının ardından, buhar teneffüs cihazlarının satışına yasak getiren ilk eyalet oldu.

Gizemli hastalık oluşuyor dediler 'elektronik sigara'yı yasakladılar
Gizemli hastalık oluşuyor dediler 'elektronik sigara'yı yasakladılar
GİRİŞ 04.09.2019 18:08 GÜNCELLEME 04.09.2019 18:08
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

ABD'de Michigan eyaleti, "elektronik sigara" adı verilen buhar teneffüs cihazlarını geçici olarak yasaklanmasına karar verdi.

New York Post gazetesinde yer alan habere göre, Vali Gretchen Whitmer, ülke genelinde elektronik sigara kullananlarda rastlanan ve sebebi anlaşılamayan akciğer hastalığını gerekçe göstererek, eyalette elektronik sigara satışlarının 6 ay boyunca yasaklandığını açıkladı.

İNTERNET VE PERAKENDE SATIŞLARI DURDURULACAK

Yasak kapsamında elektronik sigara cihazlarının internetten ve perakende satışları durdurulacak.

Eyalet Sağlık Bakanlığının, elektronik sigarayı gençlerin sağlığı üzerindeki en büyük tehdit olarak değerlendirdiğine dikkati çeken Vali Whitmer, yasakla ilgili açıklamasında, "Birinci önceliğimiz çocuklarımızın ve tüm Michigan halkının sağlığını korumaktır." dedi.

Whitmer, elektronik sigara şirketlerinin, çıkardıkları şekerli, meyveli ve aromalı tütün ürünleriyle genç insanları nikotin bağımlısı haline getirdiklerini savundu.

16 EYALETTE 153 KİŞİ SAĞLIK MERKEZİNE BAŞVURDU

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinden (CDC), 28 Haziran ila 20 Ağustos arasında, ülke genelinde 16 eyalette elektronik sigara kullanan 153 kişinin tıbbi olarak henüz tanımlanamayan bir akciğer rahatsızlığı şikayetiyle sağlık merkezlerine başvurduğu bildirilmişti.

Nefes almada zorluk ve göğüs ağrıları gibi semptomlarla ortaya çıkan hastalığın bazı vakalarda kusma, ishal ve bitkinlik gibi sindirim sistemi kaynaklı şikayetlere de yol açtığı belirtilmişti.

Hastaların büyük bölümünün ergenlik çağındaki çocuklar ve genç yetişkinler olduğu kaydedilmişti.

24 Ağustos'ta Illinois eyaletinde bir kişi söz konusu akciğer rahatsızlığı sebebiyle yaşamını yitirmişti.

ABD Sağlık Bakanlığı, geçen yıl aralıkta yaptığı açıklamada, ülkede 2017-2018 yıllarında lise öğrencileri arasında elektronik sigara cihazlarının kullanımının yüzde 78 arttığını, lise öğrencilerinin yüzde 27'sinin düzenli olarak elektronik sigara kullandığını kaydetmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • Yasaklar 10 ay önce Şikayet Et
  Kezban hanim bana çok yardimci oldu sigarayi birakirken, Dolayisiyla KEZBAN hanima ne kadar teșekkür etsem azdir. BEN YASAKLAR nikli yorumcu.
  Cevapla
 • VUSLAT 10 ay önce Şikayet Et
  Bu Lanet sigarayı veya duman üfleten sahtelerini içmek zorundamısınız.
  Cevapla
 • Baybars 10 ay önce Şikayet Et
  Sanki normal sigara ve alkollü içkiler haatalığa sebep olmuyor.. Güya halk sağlığını düşünüyorlar.. Hadi oradan kaypaklar..
  Cevapla
 • Metin 10 ay önce Şikayet Et
  Komple bırakalım, batsın sigara firmaları.
  Cevapla
 • adalet 10 ay önce Şikayet Et
  Sigara doğal, e-sigara da kimyasal solunuyor. Bende 3 defa rahatsızlanınca hemen bıraktım. Sigaraya devam ettim sorun yok denecek kadar az. E- sigara kullanan bir arkadaşım, akciğer kanserine yenik düştü. Bunlar gerçek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdülhamit Gül'den Ayasofya açıklaması: Bu olsaydı mümkün değildi!
Savunma sanayinde tarihi adım! Türkiye menzili aşıyor...