Kadir Şeker için istenen ceza belli oldu

Konya'da sevgilisini darbettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker'in yargılandığı davada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanığın "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanmasını istedi.

GİRİŞ 16.09.2020 11:44 GÜNCELLEME 16.09.2020 12:24
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Konya'da sevgilisini darbettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker'in yargılandığı davada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanığın "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanmasını istedi.

 

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Şeker, maktul Özgür Duran'ın yakınları, taraf avukatları ve tanıklar katıldı.

Şeker, daha önceki ifadelerini tekrarlayarak ağlayan bir kadını kurtarmak isterken olayların bu duruma gelmesinden üzüntü duyduğunu söyledi.

"AĞABEYİM UYUŞTURUCU SATICISI DEĞİLDİ"

Özgür Duran'ın kardeşi Niyazi Remzi Duran ise sanıktan şikayetçi olduğunu belirtti.

Ağabeyi hakkında medyada gerçeği yansıtmayan haberlerin yer aldığını öne süren Duran, "Ağabeyim uyuşturucu satıcısı değildi. Sosyal medya paylaşımlarından da uyuşturucuya karşı olduğu anlaşılacaktır. Ağabeyime çok haksızlık yapıldı. Bizler de mağdur olduk. Sanıktan şikayetçiyim, adalete güveniyorum." ifadesini kullandı.

"DAHA ÖNCE BÖYLE BİR OLAYA KARIŞMADIM"

Duran ailesinin avukatlarından Furkan Akbulut, adli tıp raporunda Şeker'in sırtında 3 santimetrelik, kabuk bağlamaya yüz tutmuş bir kesi yarası tespit edildiğinin yer aldığına dikkati çekerek, Şeker'in olaydan kısa süre önce bıçaklı bir yaralama olayına da karışmış olabileceğini öne sürdü. 

Avukatın bu iddiası üzerine söz alan Kadir Şeker, "Daha önce böyle bir olaya karışmadım." dedi.

ÖZEL | KADİR ŞEKER'İ UZMANLARA SORDUK: 3 FARKLI YORUM

"KADİR ŞEKER KAHRAMAN DEĞİLDİR"

Maktulün babası Cengiz Duran'ın avukatı Duygu Delibaş ise şöyle konuştu:

"Şu anda kamuoyunda öyle bir algı oluştu ki sanki biz mağdur tarafı değil, sanık tarafıyız. Bu dosya kadına şiddetle bütünleştirilmiş bir dosya oldu. Söz konusu olayda şiddet yoktur. Kadir Şeker'den bir kahraman yaratılmaya çalışılmaktadır. Kadir Şeker bir canidir demiyoruz. Bu tartışılır. Ancak Kadir Şeker bir kahraman değildir. Olayda elinde bıçağı olmasaydı olaylar bu hale gelmeyecekti. Buradan çıkacak karar ülke gündemine oturacak. Kadir Şeker lehine bir karar bireysel silahlanma ve sokak adaletini de meşrulaştıracaktır." 

İddia makamının esas hakkındaki görüşünü açıkladığı duruşmada, Şeker'in "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. 

"TAHRİK İNDİRİMİ EN ÜST SEVİYEDEN UYGULANSIN"

Şeker'in alacağı cezada, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanması istendi.

Sanık Şeker'in avukatı ve Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, savcılık mütalaasını kabul etmediklerini vurguladı.

Suç vasfının değişeceğini öngördüklerini dile getiren Aladağ, bu nedenle müvekkilinin, içeride bulunduğu süre de göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması ve esasa ilişkin savunmaların hazırlanması için Şeker'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 14 Ekim'e erteledi.

 

KADİR ŞEKER OLAYINDA AYŞE D'NİN ÇELİŞEN 4 İFADESİ:

Ayşe D'nin çelişen ifadelerine ulaşmak için tıklayın.

ŞİDDETİ DURDURMAK İSTERKEN 'KATİL' OLMUŞTU

Kadir Şeker, Şubat ayında yaşanan bir olayla Türkiye'nin gündemine oturmuştu. 

Konya'da parkta şiddete müdahale etmek isterken "katil" olan Şeker, halen tutuklu bulunuyor. 

Kadir Şeker, şiddet gördüğü öne sürülen Ayşe D'ye yardım etmek için olaya karışmış, çıkan arbedede Özgür Duran hayatını kaybetmişti. 

İlk ifadelerinde darp gördüğünü söyleyen Ayşe D, daha sonra "Özgür Duran'ın kötü bir insan olmadığını ve darp görmediğini" belirtmişti. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 71
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  herkez aklini basina toplsasin ders alsin kimsenin kavgasina karismayin ayirmayin yardim etmeyin ya caza evi ya mazar ola bilir kendi iyiliginiz ve ailenizi uzmemek icin kim ne yaparsa karismayin kavga ediyorlar yesinler birbirini kadini kurtarirsin erkegi doversin kadin sana saldirir kimsenin isine karismayim ulkenin polisi var
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  yanında bıçak taşımak yasakken bıcak taşıyorsun. iyi niyet olabilir ancak yasak olan birşeyi yapıyorsun. sonucuna katlanacaksın. yapacak birşey yok.
  Cevapla
 • İmparator 2 ay önce Şikayet Et
  Boş konuşma
  Cevapla
 • yiğit 2 ay önce Şikayet Et
  kadın erkek madem eşit onlarda kendisini korusun malum devlet koruyamıyor onları
  Cevapla
 • ömer 2 ay önce Şikayet Et
  bi kadın şiddetmi görüyor dönün arkanızı gidin yoksa ömrünüzün geri kalanı hapislerde geçerirsiniz
  Cevapla
 • fahri 2 ay önce Şikayet Et
  Evet sana ne sen polis misin? Yargıç mı?Her salataya maydanoz olmak doğru değil!
  Cevapla
 • Salih 2 ay önce Şikayet Et
  Çocuk (18 yaşını geçmiş) dememek lazım. Öncelikle eşler arasındaki uyuşmazlıklara üçüncü kişilerin müdahalesi yanlıştır. Hadi müdahale ettin. Üzerindeki bıçağı çıkarıp adamı defalarca kez yaralamak ne iş ?!? Bu davada "zavallı kadını kurtarmaya çalışırken istemeden katil oldu" şeklinde bir kararla haksız tahrik altında işlenen suç kapsamına alınması gerçekten çok yanlış. Yol olur kavga gören birileri çeker silahı vurur. Nasıl olsa güya mazlum birini korıyor !!!
  Cevapla
 • Türkan 2 ay önce Şikayet Et
  'Uyuşmazlık' derken farklı fikirleri sebebiyle orta yolu bulmaya çalışıp bu konuyu konuşup, tartışan 'es'ler derken karı kocayi kasdediyorsaniz bir parkın köşesinde böyle bir sohbete silahla müdahale eden bir gençden bahsedildiğini sanmıyorum. Aynı olaya ait bir haber mi okuduk acaba sizinle!?!?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu'dan son dakika kısıtlama açıklaması
AB, yaptırımda ikiye bölündü