Sözcü Gazetesi ve İsmail Saymaz’ın 'Bu nasıl yol çevirme?' haberi yalan çıktı

Sözcü Gazetesi ve İsmail Saymaz’ın 'Bu nasıl yol çevirme?' başlığıyla polisimizi karalamak için yaydıkları skandal haberin gerçeği yansıtmağı iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı. Valilik söz konusu motosikletli kişilerin polis kontrol noktasında 'dur' ihtarına uymadan kaçtığı, grup üyelerinden S.T'nin polis memurlarının silah çekmek suretiyle durdurulduğunu açıkladı.

GİRİŞ 09.10.2020 21:36 GÜNCELLEME 09.10.2020 21:48
Bu Habere 126 Yorum Yapılmış

29 Eylül'de "Sem Motovlog" isimli kanalın tık almak uğruna "Silahlı çevirme, 3 bin 700 lira ceza, gazlama" başlığıyla yayınladığı video Sözcü Gazetesi ve İsmail Saymaz için polisimizi kararlama malzemesine dönüştü.

DUR İHTARINA UYMAYIP KAÇTILAR

Motosiklet sürücüleri ilgili açıklama yapan Eskişehir Valiliği söz konusu kişilerin polis kontrol noktasında 'dur' ihtarına uymadan kaçtığı grup üyelerinden S.T'nin ise polis memurlarının silah çekmek suretiyle durdurulduğunu açıkladı.

6 KİŞİYE PARA CEZASI UYGULANDI

Eskişehir'de kullandıkları motosikletlerle aşırı hız yapıp, yaşanan anları sosyal medya video paylaşım sitesi üzerinden yayınlayan 6 kişiye para cezası uygulandı.

VALİLİK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Eskişehir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 29 Eylül'de sosyal medya video paylaşım sitesinde "Sem Motovlog" isimli kanal tarafından yüklenen "Silahlı çevirme, 3 bin 700 lira ceza, gazlama" isimli 13 dakikalık videonun yayınlandığı söz konusu görüntülerin ise  bazı basın organlarında yer aldığının görüldüğü belirtildi.

Yapılan incelemede, 27 Eylül'de İl Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat Hattı'nı arayan vatandaşların, Eskişehir-Ankara kara yolu Kanlıpınar mevkisinden Ankara istikametine motosikletli kişilerin trafiği tehlikeye düşürecek şekilde yarış yaptıkları yönünde ihbarın olduğu ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Aynı istikamette bulunan Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü radar bildirim ekibimiz 6 motosikletin en az 160-170 kilometre hızla, hız ihlali yaptığını çevirme ekibine telsizle bildirmesi üzerine, çevirme ekibi de motosikletleri durdurmaya çalışmıştır. Kendini Youtuber olarak tanımlayan S.Ç. isimli kişinin çektiği ve daha sonra sosyal medyadan sildiği, ancak tarafımızdan daha önce kopyalanan görüntülerin ve radar aracının görüntülerinin incelemesinden, şahıslardan S.Ç'nin 260 kilometre sürat yaptığı, plakasını katlamak suretiyle gizlemeye çalıştığı, uygulama noktasından hızla kaçanlardan S.S.Y'nin ise 26 ACN 431 plakasındaki 'C' harfini 'O' , '3' rakamını ise '8' yaparak 26 AON 481 olarak tahrifat yaptığı tespit edilmiştir."

- "MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNE 9 BİN 530 LİRA CEZA"

Motosiklet sürücülerinden S.Y'nin ise polis kontrol noktasında 'dur' ihtarına uymadan kaçtığı grup üyelerinden S.T'nin ise polis memurlarının silah çekmek suretiyle durdurulduğu belirtildi.

Görüntülerde yer alan 6 kişiye polisin "dur" ihtarına uymamak, hız limitlerini yüzde 50'den fazla aşmak, plakayı gizlemek ya da farklı okunacak şekilde değiştirmek suçlarından toplamda 9 bin 530 lira para cezası uygulandığı vurgulanan açıklamada, "Yapılan incelemelerde yukarıda adı geçen şahısların daha önce de polisin dur ihtarına uymadıkları, birçok kural ihlali yaptıkları, bunlarla ilgili birçok ceza aldıkları tespit edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

PLAKALARDA HARF VE RAKAM GİZLEDİLER

Söz konusu kişilerin yaptıkları ihlalleri gizlemek amacıyla plakaların harf ve rakam gruplarını değiştirdiklerinin tespit edildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sürücülerin, plakaları katlayarak okunmasını engelledikleri, hız limitinin çok üzerinde ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullandıkları, polisin dur ihtarına uymayarak kaçtıklarının belirlendiği , ayrıca sosyal medyada 29 Eylül'de yayınladıkları, kendi kural ihlallerini ve güvenlik güçleriyle hakaret nitelikteki konuşmalarını ve tahrifat yapılmış plakalarının yer aldığı görüntüleri kaldırmaları buna rağmen, sadece polisin durdurduğu anın görüntülerini vererek, algı yaratmaya çalıştıkları açıkça görüldüğü kaydedildi. Söz konusu olaya konu olan kişiler hakkında Eskişehir Valiliğince Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."

ETİKETLER
ismail saymaz
YAZDIR
YORUMLAR 126
 • Yaya 1 ay önce Şikayet Et
  Bu saymazmıdır nedir. Tam fetöcü. Tam ortalık bulandırıcı. Birde tam kafasız.
  Cevapla
 • Yasin 1 ay önce Şikayet Et
  Polisimizi alkışlamak lazım.
  Cevapla
 • tantu 1 ay önce Şikayet Et
  hain hain hain ....,.
  Cevapla
 • A.eren 1 ay önce Şikayet Et
  İsmail saymaz, nerde kanunsuzluk yapan varsa savunucusudur. Bu düşünde teröristliktir.
  Cevapla
 • kaya 1 ay önce Şikayet Et
  iso neyin doğru
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Antalya açıklarında deprem! Birçok ilde hissedildi
Koronavirüs hastasının son sözü! 'Ağlatan istek...'