Bakan Akar'dan irtica iddialarına yanıt!

Milli Savunma Bakanı Akar, Suriye'deki her türlü tacize gerekli karşılığın verildiğini belirterek, "1 Mart'tan bugüne kadar Çoğunluğu Suriye'nin kuzeyinde 220 civarında terörist etkisiz hale getirildi" dedi. Bakan Akar ayrıca, muhalefetin "İrticaya Giriş İzni' iddialarına yanıt verdi. Akar, 'İrticaya yeşil ışık yaktığımız yorumu doğru değil" ifadelerini kullandı.

Bakan Akar'dan irtica iddialarına yanıt!
Bakan Akar'dan irtica iddialarına yanıt!
GİRİŞ 25.03.2021 16:40 GÜNCELLEME 25.03.2021 16:42
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “(Suriye'de) Her ne kadar zaman zaman bir takım ateşkes ihlalleri olsa da, bazen saldırılar olsa da, tecavüzler olsa da kontrol dışında olduğu söyleniyor. Bunlara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik yapılan saldırılara karşı gerekli karşılığı veriyor. 1 Mart’tan itibaren teröristlerin yaptıkları girişimler var. Bunlara verilen karşılık sonucunda 200’den fazla terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

200'DEN FAZLA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Akar, Suriye’de rejimin veya Rusya’nın hava saldırılarına ilişkin sorular üzerine, “Arkadaşlar bildiğiniz gibi Suriye’nin kuzeyinde çeşitli faaliyetler, çeşitli operasyonlarımız var. Bunların çerçevesinde yine bildiğiniz gibi daha önce Amerika, Rusya ile yapılan mutabakatlar var. Bu muhtıralar çerçevesinde, taraflar buna uymak suretiyle faaliyetlerini sürdürüyorlar. Tabii orada bir ateşkes söz konusu, ateşkesin ilanı ve bunun sürdürülmesi söz konusu. Buna bağlı olarak istikrarın sağlanıp, barışa giden yolun açılması konusuda taraflar üzerine düşen görevi yapıyorlar. Her ne kadar zaman zaman bir takım ateşkes ihlalleri olsa da, bazen saldırılar olsa da, tecavüzler olsa da, kontrol dışında olduğu söyleniyor. Bunlara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik yapılan saldırılara karşı gerekli karşılığı veriyor. 1 Mart’tan itibaren teröristlerin yaptıkları girişimler var. Bunlara verilen karşılık sonucunda 200’den fazla terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

İmzalanan mutabakat muhtırasının sürdürülmesini istediklerini muhataplarına ilettiklerini söyleyen Akar, “Rus Savunma Bakanı Sergei Şoygu ile görüştüm. Gayet yapıcı bir görüşmeydi. Karşılıklı bütün bu farklılıklar, mutabakat muhtırasına ihlallede karşılıklı tedbirlerin alınması konusunda mutabık kaldık. Bizim amacımız, dileğimiz bölgede bir an önce ateşkesin ve barışın kalıcı hale gelmesidir” ifadelerini kullandı.

'BAĞIMSIZ İKİ DEVLETTEN SÖZ ETMENİN ZAMANI GELDİ'

Akar, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'ne ilişkin de, ”Türkiye-Yunanistan münasebetleri, Avrupa ile bazı sorunlar ortaya çıkıyor ve biz her zaman muhataplarımıza söylediğimiz; Yunanistan’ın Türkiye ile münasebetlerinde hiçbir şekilde Avrupa Birliği problemi haline dönüştürmemesi ve Avrupa Birliğinin de müsaade etmemesidir, tarafsız olmasıdır, objektif olmasıdır. Avrupa Birliği ile en önemli konumuz Kıbrıs konusu. Kıbrıs’ta bugüne kadar yapılan görüşmeler biliyorsunuz yıllardır devam etti. Burada bir sonuca varılamadı. Artık geldiğimiz noktada bağımsız iki devletten söz etmenin zamanı geldi” şeklinde konuştu.

İRTİCA İDDİALARINA NET CEVAP

İrticai faaliyetlerle ilgili soru üzerine Akar, “Biz bugüne kadar olduğu gibi yasalar çerçevesinde yapılması gereken ne varsa yaptık” diye konuştu.

Sözde Ermeni soykırımına ilişkin soruya Akar, “Ne zaman mart, nisan olsa gündeme geliyor. Birçok kez anlattık, ABD’li siyasi ve akademisyenlerin zahmet edip milli arşivi araştırması gerekir. Amerika’nın milli arşivinde yer alan bilgiler var. Tümgeneral James Harvard, Başkan Wilson’ın talimatıyla Türkiye’ye geldi. 58 gün incelemede bulundu. Burada katliam yok dendi, bin 603 sayfalık rapor. Bu konu ile ilgilenenlerin ABD arşivlerini incelemesi gerekir” yanıtını verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 71
 • aaaa 1 ay önce Şikayet Et
  temelli suhut yönetimini getirin olsun bitsin
  Cevapla
 • BİROL 1 ay önce Şikayet Et
  Anayasa değişikliği ile T.C.resmi dini İslam olarak değiştirilmelidir ve bu İslam düşmanlarına karşı gerekli cezai düzenlemelerde yapılmalıdır.Birkaç yüz İslam düşmanı müslümanlara eziyet ediyor,böyle bir düzen yok....Müslüman ülkesini beğenmeyen de haçlı yandaşlarının yanına gider.Bu ne ya ...Birkaç yüz İslam düşmanı yıllardır irtica diye diye dini kötülüyor,gençleri İslam'dan soğutuyor.Dinsiz,dininden korkan bir nesil ortaya çıktı.Bu İslam düşmanları yıllardır ülkemizin enerjisini bir asalak gibi emdiler ve hala emiyorlar.
  Cevapla
 • Cemal Serbest 1 ay önce Şikayet Et
  chp zihniyeti nede olsa.Devam Reis sonuna kadar seninleyiz.
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Almanyanin hamburg savas gemisi görüldügü yerde batirilmali
  Cevapla
 • Gazi38 1 ay önce Şikayet Et
  Dogru yoldan ayrilmayan devlet adamlarimiza biz sahip ciktiktan sonra kim ne derse desin,saman alevi gibi yok olurlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'in medya ofisini vurduğu saldırıya tepkiler
WhatsApp'tan gizlilik sözleşmesi paylaşımı