İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani Türk Dışişlerine çağrıldı

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Başkan Erdoğan için 'diktatör' ifadesi kullanmasının ardından İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani Türk Dışişlerine çağrıldı.

GİRİŞ 08.04.2021 23:48 GÜNCELLEME 09.04.2021 01:16
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

İtalya Başbakanı Mario Draghi, AB'nin de 'protokole uygundu' dediği Beştepe'deki 'koltuk 'krizi' hakkında Başkan Erdoğan için 'diktatör' ifadesini kullandı.

ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GAIANI TÜRK DIŞİŞLERINE ÇAĞRILDI

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Başkan Erdoğan için 'diktatör' ifadesi kullanmasının ardından İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani Türk Dışişlerine çağrıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde;

İtalya Başbakanının Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında bugün kullandığı kabul edilemez ifadeler üzerine, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi bu akşam derhal Bakanlığımıza çağrılmıştır.

KUVVETLE KINIYORUZ

Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Faruk Kaymakcı tarafından İtalyan Büyükelçi’ye, göreve atamayla gelmiş İtalya Başbakanının, Avrupa’da en yüksek halk oyu desteğiyle seçilmiş bir lider olan Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sözlerini kuvvetle kınadığımız, Türkiye-İtalya dostluğu ve müttefikliğiyle bağdaştıramadığımız bu hadsiz ve çirkin ifadelerin derhal geri alınmasını beklediğimiz vurgulanmıştır.

TÜRKİYE-AB OLUMLU GÜNDEMİNİ BALTALAMAYA YÖNELİK BİR ÇABA

Büyükelçiye, AB Konsey ve Komisyon Başkanlarının ahiren ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaretin protokol düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olmadan yapılan açıklamaların kabul edilemez olduğu, Türkiye’nin misafirperverliğini kimsenin sorgulayamayacağı, ülkemizin AB içindeki anlamsız ve kötü niyetli tartışmalara taraf olmayacağı ve Türkiye-AB olumlu gündemini baltalamaya yönelik çabaları nafile bulduğumuz da bildirilmiştir. 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: ÇİRKİN SÖZLERİ RED VE İADE EDİYORUZ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptığı açıklamada "İtalya'nın çaresizlikten başbakan yaptığı zâtın Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin sözlerini red ve iade ediyoruz. Acemi ve seviyesiz siyasetçi ülkesinin sırtında ağır ve talihsiz bir yüktür." ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT SÖZLER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Atanmış İtalya Başbakanı Draghi'nin, seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, iade ediyoruz" dedi.

ALTUN: BU ÜSLUBU ŞİDDETLE KINIYORUZ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından İtalyanca ve Türkçe olarak şu ifadeleri kullandı: İtalya’nın atanmış Başbakanı, Türk halkının yüzde 52 oy oranıyla Cumhurbaşkanı olarak seçtiği sayın Recep Tayyip Erdoğan’a “diktatör” diyerek haddini aşmıştır. Diplomaside yeri olmayan bu üslubu şiddetle kınıyoruz. Diktatör arayan Mario Draghi İtalya tarihine baksın.

Mussolini ve Hitler

NUMAN KURTULMUŞ: DİKTATÖR GÖRMEK İSTİYORSANIZ MUSSOLİNİ'YE BAKIN

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş sosyal medyadan yaptığı açıklamada "İtalya Başbakanı Mario Draghi'yi Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek söylediği talihsiz sözlerinden dolayı kınıyoruz. Sayın Draghi, bizden diktatör çıkmaz! Eğer diktatör görmek istiyorsanız tarihinize bakın, Mussolini'ye bakın" dedi.

ÇELİK'TEN HADSİZ SÖZLERE TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Sayın Cumhurbaşkanımız için kullandığı hadsiz ifadeyi şiddetle kınıyoruz. Türk-İtalyan ilişkilerinin derinliğini yansıtmayan bu açıklamayı esefle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik A Haber'de İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Başkan Erdoğan için sarf ettiği sözlerle ilgili "Kendi içlerinden kaynaklanan bir protokol krizini Türkiye yapmış gibi yansıtıyorlar, İtalya Başbakanı bunu bilmiyorsa, açar kendisinin ekibi karşı tarafın ekibine sorar." dedi.

SÖZCÜ KALIN: BEHEMEHAL DÜZELTİLSİN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: AB Konseyi Başkanı Michel protokol düzeninde Türkiye’den kaynaklı bir sorun veya kasıt olmadığını açıklamışken, İtalya’nın atanmış Başbakanı Draghi’nin Cumhurbaşkanımıza yönelik sözleri hadsiz ve mesnedsizdir. Bu ifadeyi kınıyor ve behemehal düzeltmesini bekliyoruz.

ADALET BAKANI GÜL: TERBİYE YOKSUNU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Adap ve terbiye yoksunu İtalya Başbakanı'nın hadsiz açıklamasını kınıyorum. Diktatör arıyorsa dönsün tarihine baksın!

 

ETİKETLER
koltuk krizi
YAZDIR
YORUMLAR 63
 • Dallı 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya pkk ya verilen geçmişte duyduğumuz antitank mayınlarının italyan menşeili olduğunu basından öğrenmiştik.Yeniden haber yapılıp dünyaya servis edilmeli.Kısa sa kısas
  Cevapla
 • Selim 1 hafta önce Şikayet Et
  Hitler’in kuyruğuna takılanlara bak sen
  Cevapla
 • Hacivat 1 hafta önce Şikayet Et
  Italya 1 ve 2 dünya savasindayaptiklarinizi unutmadik 3 dünya savasinda buna izin vermicez hodri meydan hasta yasli avrupa
  Cevapla
 • Emre19 1 hafta önce Şikayet Et
  Biz iyi biliriz ki Cumhurbaşkanımız bir kadın misafirini küçük düşürecek yapıya sahip değildir. Nezaket dışı hareket yapmaz. İtalyanlar abartmış.
  Cevapla
 • Tuna 1 hafta önce Şikayet Et
  cumhur baskanimizi rabbim basimizdan eksik etmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan son dakika kararı! NOTAM ilan etti
UEFA Başkanı'ndan Galatasaray vurgusu!