Ve 'Tosuncuk' konuştu! Mahkemede dikkat çeken diyaloglar

Brezilya'da teslim olduktan sonra Türkiye'ye getirilen Çiftlik Bank kurucusu 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, çıkarıldığı mahkemede ilk kez konuştu.

GİRİŞ 14.07.2021 09:01 GÜNCELLEME 14.07.2021 09:27
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Duruşma normalde eylül ayında yapılacaktı ancak mahkemenin Mehmet Aydın hakkında yakalama emri olduğu için dün ara duruşma yapıldı. Mehmet Aydın duruşmaya Edirne Cezaevi’nden, avukatı ise Bursa’dan SEGBİS’le bağlandı. Mahkeme heyeti duruşmanın başında Mehmet Aydın hakkındaki yakalama kararını kaldırdı ve mahkemedeki her iki dosyadan da tutuklanmasına karar verdi.

TOSUNCUK DİYALOGLARI

Kimlik tespiti sırasında Mehmet Aydın ile Mahkeme Başkanı Ali Günay arasında şu diyalog gerçekleşti:

Başkan: Mehmet Aydın memlekete hoş geldin.

Aydın: Hoş bulduk. Merhabalar.

Başkan: Kaç yaşındasın, nerede doğdun, okuma yazman var mı?

Aydın: 30 yaşındayım. Bursa’da doğdum. Ortaokul mezunuyum.

Başkan: Sabıkan var mı? Telefon kullanıyor musun?

Aydın: Sabıkam yok, telefonum da yok.

Başkan: Gelirin nedir?

Aydın: Şu an hiçbir gelirim yok.

Başkan: Evli misin?

Aydın: Ben boşanmadım, daha kesinleşmedi.

Son Dakika: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın tutuklandıSon Dakika: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın tutuklandı

Tosuncuk'un başını yakan Ferrari!Tosuncuk'un başını yakan Ferrari!

ÖDEYECEK PARAM YOK

Mehmet Aydın, kimlik tespitinin ardından yaptığı savunmasında özetle şunları söyledi: “Uruguay’da 5 milyon dolarlık malvarlığıma el koyuldu. Hakkımda yakalama kararı çıkarılınca Paraguay’a gönderdiğimiz ve Osman Naim Kaya’nın elinde bulunan 7 milyon dolarlık Bitcoin işletme tesisime de Osman Naim Kaya tarafından el koyuldu. Osman Naim Kaya hakkındaki soruşturma nedeniyle Uruguay’da tutuklandı. Daha sonra ev hapsine ayrıldı. Şu anda ne yaptığını bilmiyorum. Ev hapsinden sonra kendisiyle görüşmedim.

Benim Türkiye’deki malvarlıklarıma da devlet tarafından el koyuldu. Benim mağdurların zararlarını giderecek halihazırda bir param yoktur. Ancak Kıbrıs ve Türkiye’deki el koyulan malvarlıklarımla mağdurların zararını gidereceğim. Ben yurtdışında hakkımda kırmızı bülten çıkarılana kadar farklı ülkelerde bulundum. Hakkımda kırmızı bülten çıkarıldığında Uruguay’daydım. Buradan Brezilya’ya geçtim. Farklı iki il gibi buraları düşünebiliriz. Herhangi bir sorun ve kontrol olmadan Brezilya’ya geçtim ve konsolosluğa teslim oldum.”

Tosuncuk'un yaşadığı 10 odalı evi ortaya çıktı!Tosuncuk'un yaşadığı 10 odalı evi ortaya çıktı!

Tosuncuk o aracın akıbetini anlattıTosuncuk o aracın akıbetini anlattı

BERAATİNİ İSTEDİ

Mehmet Aydın, savunmasının sonunda “Ben yurtdışına çıkarken hakkımda herhangi bir şekilde yakalama kararı yoktu. Beraatımı talep ederim” dedi. Aydın’ın avukatı Fatih Kuş da müvekkilinin halihazırdaki malvarlığı ile tüm mağdurların zararını giderebilecek durumda olduğunu belirterek tutuksuz yargılanmasını istedi. Mahkeme heyeti, talepleri reddederek duruşmayı erteledi. Mahkeme Mehmet Aydın’ın yakalandıktan sonra verdiği tüm ifadelerin kendilerine gönderilmesine ve Mehmet Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
Çiftlik Bank
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Tembel Sopası 3 ay önce Şikayet Et
  Tembel sopası bu adam. Ben çalışmayayım da param çalışsın diyenlerin kafasına indi. Olay bu.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Bir insani dolandirdigin zaman o insanin sagligini,ailesini,hayatini,girisim gücünü alirsin.Sen o insana parasinin iki katini versen artik o insanin benligi bozulmustur. Travma dolu bir hayat ile mucadele edecek.Diger muhtaclara yardimda bile geri duracak .insanlardan korkacaktir.Hirsizlar sadece para calmazlar.O insanin herseyini calarlar.Bu nedenle en agir ceza verilmeli
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 3 ay önce Şikayet Et
  NE KADAR TERBİYESİZLİK YA utanmadan bu kadar dolandırmış ee tutuksuz yargılansın hadi ordanlan terbiyesizler buna yeterli bir ceza verilmezse bunun gibi hırsızlar karaktersizlere imkan vermiş olursunuz
  Cevapla
 • zeo 3 ay önce Şikayet Et
  bu tosun memlekttekin dolandırıcıların yanın da Melek kalır.. şarıl şarıl borç akıyor memlketten.. 500 milyar dolar Dış borç var.. Bu para nirde ?? Kim Çaldı diyemeiyoruz Müsebbibi meçhul.. Ama bir gerçek ortada olmayan bu para yı bieileri BUhar etmiş..
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  ortada cinayet yok yaralama yok mağdur ettiği kişilere parasını zaten geri iade edecek dedi çocuk tutuklanmaması lazım Ha alacaklara para ödemezse o zaman yine tutuklayabilirsiniz şartlı tahliye edilebilir bence 3 güne bir veya haftada bir imza atmaya gider
  Cevapla
 • Yildiz 3 ay önce Şikayet Et
  O insanlarin hayatlari borunca tasiyacaklari pisikolijik bozukluk ne olacak.Giden sağlığı ne oalcak.Bazilarinin yuvasi dagildi,bazilari borc batagina batti.Neyi nereye geri veriyor.Bunca insanin hayatindan calinan zaman.Hirsizlik adam öldürmeye yakın bir suçtur. Ama bunu maliyetini hsap edecek kimse yok.
  Cevapla
 • serhad 3 ay önce Şikayet Et
  serbest kalcak bence
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan açıklaması: Karşılık veririz
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 büyükelçi için Dışişleri Bakanına talimat verdi!