Kıbrıs gazisi tarihi harekatı anlattı: Savaşın seyrini değiştiren harita!

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, "Uçakların yaptığı nokta atışlar, Rum mevzilerini ellerini koymuş gibi darmadağın etmeleri, o günlerde yaptığımız o çalışmalar sayesinde olmuştu" dedi.

Kıbrıs gazisi tarihi harekatı anlattı: Savaşın seyrini değiştiren harita!
Kıbrıs gazisi tarihi harekatı anlattı: Savaşın seyrini değiştiren harita!
GİRİŞ 20.07.2021 16:43 GÜNCELLEME 20.07.2021 16:50
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Rumların Kıbrıs adasını Türklerden arındırarak Yunanistan’a bağlama hayali, 20 Temmuz 1974’te düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’yla tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

O dönem Kıbrıslı mücahitlerin sokak sokak adayı savunduğunu belirten Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, "11 yıl Rumlar ‘Bekledim de gelmedin’ şarkısını çaldılar. Türk askerinin bir gün geleceğini biliyorduk. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gittiği her yerde insanlık örneği vardır. Şanla şerefle geldiler. Yıllardır Kıbrıs’la akan kanı durdurdular. Biz bugün varsak yanıbaşımızdaki Türk ulusunun varlığı sayesindedir. Anavatan şefkatli elini uzatmasaydı Kıbrıs ikinci Girit olabilirdi” dedi.

3 YIL HAZIRLIK YAPTILAR

Mücadelenin 1955’li yıllardan bu yana sürdüğünü anlatan Bora, şunları söyledi:

 “EOKA, Ada’yı Türklerden temizleyeceğini açıkladığında ben lise çağındaydım. Ada’da kendimizi savunmak için bir takım gruplar oluşturduk. Türk halkının Kıbrıs’ta barış ve güven içinde yaşamaktan başka bir gayesi yoktu. Cumhuriyet döneminde Makarios, ‘Biz bu cumhuriyeti zorla kabul ettik, bunu Enosis’e ulaşmak için sıçrama tahtası olarak kullanacağız’ dediğinde, Rumlar harekete geçti. 3 yıl Rumların yaptığı hazırlığı yakından izledik.”

RUMLAR 2 BİN RUM’U ÖLDÜRDÜ

“1963’te köylere kasabalara saldırmaya başladılar. 11 yıl boyunca Rumların saldırmadığı köy kasaba kalmadı, seyahat eden vatandaşlarımız kayıplara karıştı. Türk halkı 126 noktada direnişe geçti. 11 yıllık bu süreçte, Türkiye Rumları ve garantör ülkeleri defalarca ikaz etti. 1967’de Geçitkale Boğaziçi köylerine saldırdılar. 15 gün Yunan askerleri burayı işgal etti. Araya ABD arabulucu girdi. Atina-Ankara ve ABD nezdinde bu arabulucuk neticesinde barikatlar kaldırıldı, Türkiye savaşarak elde edilecek önemli bir gelişmeyi masada kabul ettirdi.” 11 yıl süren görüşmelerin neticeye girmediğini söyleyen Bora, “Rum ‘Enosis’ dedi, biz buna razı olmadık. 15 Temmuz 1974’te ise Enosis amaçlı darbe yapıldı. Makarios ülkeyi terk etti. Bu şartlarda Türkiye 20 Temmuz sabahı müdahale etme kararı aldı. Girne’ye çıktıktan sonra Türkiye, ‘Gelin birlikte bozulan anayasal düzeni tesis edelim’ dedi. Cevap vermediler. Ateş açtılar. Türk askerinin yürüyüşü başladı. O süreçte Türk askeri Rumları öldürmek üzere hareket etmedi. Rumlar kendi aralarında 2 bin kişiyi öldürdüler. Adanın tamamına bu harekat barış ve huzur getirdi” diye konuştu.

HAYATIMIN EN BÜYÜK ZAFERİYDİ 

İngiliz üssündeki Meteoroloji Dairesi’nde çalışan Metin Aybars, olaylar başlayınca görevini bırakıp, Lefkoşa’da merkez taburda harekat ve istihbarat subayı olarak görev yaptı. Bin 300 kişilik taburdan 2 günde 29 şehit verildiğini söyleyen Aybars, “Rumlar Mağusa’yı sarıp, top atışına tuttu. İnsanlar kalenin içindeki mazgallara sığınarak bombardımandan kurtuldu. Mücahitlerin şehri savunduğu mevzilerin 100 metre ilerisinde Rumlar vardı, bizim çocuklara ‘Hazırlanın geliyoruz’ deyip tahrik ediyorlardı. Barış Harekatı’nın olduğu gün beni gören genç bir mücahit, ‘Komutanım izin verin şunlara ateş edelim’ dedi, sakin olmasını söyledim. Birkaç saat sonra Rumların arka kısmından uçaklar bomba yağdırdı. O elleriyle silah sallayanlar ortadan kayboldu. Bizim tanklar dümdüz ilerledi. Hep ezildik, ezildik. Ayakta kaldık ama kendimizi hiç üstte hissetmedik. Ama o gün Rum askerlerin halini görmek, hayatımın en büyük zaferiydi” dedi.

TÜRK ASKERİ ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞTURDU 

Kıbrıs Barış Harekatı’nın gazileri, harekatın Ada’ya ve Kıbrıs Türklerine huzur ve özgürlük getirdiğini söyledi. Gazi Yaşar Gevrek, “Kıbrıs Barış Harekatı olmasaydı ya Kıbrıslı Türklerin hepsi eninde sonunda Rum olacaktı ya da tek bir Türk kalmayacaktı. Harekat, Kıbrıslı Türkleri özgürlüğüne kavuşturdu” dedi.

Gazi Ersoy Taluğ, “Ne zaman Ada’nın kuzeyine geldim ve Türk bayraklarını gördüm, toprağı öptüm ve gözlerimden yaşlar aktı. Harekat olmasaydı biz bitmiştik. Türk askeri buraya geldi bizi kurtardı. Rumlar 103 köyümüzü yaktı, yıktı. Bir yerden bir yere gidemezdik. Yaşamak mıydı bu? Türk askeri geldi, huzura kavuştuk, özgür olduk” diye konuştu.

SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN HARİTA 

1970’de çok zorlu 3 aylık komando eğitiminin ardından mücahit olan KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı Ata Atun, “Eğitimden sonra bölük komutanım Oğuz Sadi Kalelioğlu, bana bir görev verdi. Sivil kıyafet giyip her sabah otomobile atlayıp tüm Kıbrıs’ı dolaştım. Ne kadar Rum kampı, mevzisi, tahkimatları varsa bunları Mağusa’daki karargahtaki haritanın üstüne işledim. 6 ay Kıbrıs’ı dağ tepe dolaşarak bu haritanın üzerine toplu iğnelerle Rumlara ait ne varsa işledim. Aradan 4 yıl geçti, Barış Harekatı sonrasıydı, bir gün mücahitlerin genelkurmay karargahı olan Sancaktarlığa bir not götürmem istendi. Karargaha gittiğimde Bayraktar’ın duvarında hazırladığım haritayı gördüm. O harita harekatta etkin bir şekilde kullanılmış. Uçakların yaptığı nokta atışlar, Rum mevzilerini ellerini koymuş gibi darmadağın etmeleri, o günlerde yaptığımız o çalışmalar sayesinde olmuştu. Heyecandan az daha bayılacaktım” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK / AYBİKE EROĞLU
YORUMLAR 17
 • osman ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk doğarsın içinde Namus Vatan Bayrak sevgin yoksa kutsalların yok ise Türk olamazsın Türk olmak Şerefli olmaktır Kurt gibi özgür Aslan gibi yürekli çocuk kadın yaşlıları masumlara şefkatlidir Türk Dünyanın vazgeçilmezidir Peygamber Efendimizin övgüsüne Mazhar olmuş İstanbulu Feth eden Komutan ve Askeri meth etmiştir
  Cevapla
 • Esas fatih kim 1 yıl önce Şikayet Et
  kibris baris harekatinin kahramani bulent ecevit ve chp degil esas kahraman hukumet ortagi MSP ve rahmetli Necmettin Erbakan kibris baris harekatini ecevit ve chp lilerin yapmayalim baskisina ragmen ecevitin ingiltereye gitmesi hemen akabinde bizzat Necmettin Erbakanin emir ve talimatiyla yapildi yani kibris baris harekatinin esas fatihi Necmettin Erbakandi bulent ecevit degil hatta Turkiyenin harekete gecmesine karsilardi hatta erbakan kibrisin tamaminin alinmasini istedi birakin kibris harekatini bulent ecevit ve chp kibrisin tamaminin alinmasini engelledi yani hukumeti bozariz tehdidiyle chp ve ecevit harekati yarida kestirdi yani kibrisin tamqminin alinmasini engelledi
  Cevapla
 • Müslüman türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Burada bile kıyma olmuş yorumlar gördüm Plevne kaybedilince Ruslar yeşilköye kadar gelmiş ingilizler Rusları çıkarırız ama Kıbrıs'ı geçici kullanmak istemiş dünya savaşı çıkınca Osmanlıyı yok etmek istiyen ingilizler adayı ilhak ettik demiş bizde savaşı kaybedince zaten elimizde filistinden balkanlara toprak kalmamış yapmayın tarihe bakın iftiranın karşılığı azaptır selamlar.
  Cevapla
 • Gazi 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben gerçek bir Kıbrıs gazisiyim ama Kıbrıs gazileri in hakkı çok yeniyor gazı ayrımı yapılmamalı Kıbrıs gazisi Kore gazisi olmamalı sadece kahkül ve muharip gazi olmalı çok yanlış bir şey bu Kore gazileri ne Tanınan ayrıcalık neden Kıbrıs gazilerne yok biz de gazı degilmiyiz benim bir şey istedigim yok ama bu ayrımcılık yapılmasın .
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Erbakan hocayı anlıyacak bizde kapasite çok az onu ancak manevi gözü açık olanlar anlar hocanın bu memlekete çok hizmeti var ancak en güzel mirası onu anlayan onun yolundan giden Reistir siyonistlerin bile anlayamadığı bir taktikle bugüne kadar hocanın düşlerini gerçekleştirendir Bu memlekete yıllarca siyonistlerin yönettiği kirli tezgahlar yön verdi Ancak reis gelene kadar reis siyonistlerin taktiğiyle onların tuzaklarını Rabbim 'in (CC) izniyle başlarına geçirdi Bu günler siyonistlerin sonun yaklaştığını habercisi az kaldı İnşaALLAH
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kibris haretini baslatan,Erbakan Hocadir...Abd,ye giden ecevidin başkanlik doneminde başkan vekili Sayin Erbakan Harekati baslatmiştir...egerki Etbakan harekati baslatmasaydı,yoksa şuan kibris türk cumhuriyeti bile yoktu..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Manisa'da tarlasından servet fışkırdı! 50 milyon dolar teklif ettiler
Başkan Erdoğan imzaladı: Kritik görevden alma ve atama kararları!