Tosuncuk mağdurlarla ilk kez yüz yüze! Çiftlik Bank davasında yeni gelişme

Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın, 75 bin 260 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada bir kez daha hakim karşısına çıktı. 4 sayfalık savunmasını mahkemeye sunan Aydın, mağdurlarla da ilk kez yüz yüze geldi.

GİRİŞ 14.09.2021 12:01 GÜNCELLEME 14.09.2021 12:02
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin kurucusu olduğu gerekçesiyle tutuklanan "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 2'si firari 20 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. Bu duruşmanın önemi ise, Tosuncuk Mehmet Aydın'ın firardan sonra ilk kez mağdurlarla karşı karşıya gelmesi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Aydın, tutuksuz sanıklar Niyazi Karakoç, Cafer Çolak ve Koray Hasgül ile bir müşteki katıldı. Duruşmada, sanıklar ile müştekilerin avukatları da hazır bulundu.

"MÜŞTEKİLERİN ZARARLARINI EL KONULAN MAL VARLIKLARIMDAN KARŞILAMAK İSTERİM"

'Tosuncuk' olarak bilinen Mehmet Aydın, mahkemeye 4 sayfalık yazılı savunma sundu. Duruşmada savunmasını okuyan Aydın, yaptığının "ticaret" olduğunu savunarak, suç örgütü kurduğu iddiasının asılsız olduğunu ifade etti.

Hiçbir çalışanına kanun dışı talimatta bulunmadığını anlatan Aydın, Türkiye'de el konulan mallarının müştekilerin zararlarını karşıladığını, kendisine imkan verilirse zararları ödeyebileceğini, bu nedenle mağduriyetleri gidermek için Türkiye'de el konulan mal varlıklarının iadesini talep ettiğini söyledi. 

Aydın savunmasında "Eğer bana fırsat verilirse tüm müştekilerin zararlarını el konulan malvarlıklarımdan karşılamak isterim" şeklinde konuştu. Aydın, "Amacım yurt dışına açılarak fayda sağlamaktı." dedi.

Duruşma, Aydın'ın ifadesinin okumasıyla devam ediyor.

75 BİN 260 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen ve gelir getirme vaadiyle çok sayıda vatandaşın mağdur olmasına yol açtığı belirtilen sistemin kurucusu olan ve 2 yıldan fazla süre firari bulunan Mehmet Aydın, Türkiye'nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edilmişti.

"Tosuncuk" lakabıyla tanınan Aydın, 3 Temmuz'da saat 22.10'da getirildiği İstanbul Havalimanı'nda, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla uçakta gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilen Aydın, 102 mağdurun şikayetçi olması üzerine hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısınca ifade vermiş, ardından çıkarıldığı Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğince "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından tutuklanmıştı.

Mehmet Aydın, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması süren bu davada ise "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" ve "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 22 bin 580 yıldan, 75 bin 260 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

YORUMLAR 21
 • Baybars 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu gibilere para yatirip kolay yoldan para kazanacağına inanan enayilerin mal varlığına devlet el koymalı. Bankerler Titan zinciri, jet Fadıl, Tosuncuk şimdi de kriptocularda sıra. Bu kadar örnekle hâlen akıllanmayan ve halen kokay para peşinde olan milletin kendisi de suçlu. Resmen dolandırıcılığa teşvik ve tahrik var. Günah olmasa ben de dolandırırdım böyle aç gözlüleri.
  Cevapla
 • ek9 2 yıl önce Şikayet Et
  tosuncuk koyunları sagdı paraları coinlere yatırdı .
  Cevapla
 • Cafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Hak sahipleri tosun neveriyorsa alın sonunda verdiğinde bulamazsınız.Benim 1999 yılı sonunda sözde ihlas finans batı dediler 5700 Avro gitti şimdide 20 yılı doldurdu zaman aşımına uğradı yirmi yıl içinde ödenecek hazırlık yapıyoruz azdan çoğa doğru ödeme yapacağız dendi ama ödeyen filan olmadı bizim alacağımız huzuru adalete kaldı orada hesaplaşacağız.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Ulan hala fırsattan bahsediyorsun.Şerfe,haysiyet olsa şimdiye kadar öoktan kendi işini bitirirdin.Sana fırsat yok.Senin yerine TC devleti gereğini yapacaktır.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  75.000 yıl istenir ama o çocuk Türkiyeye bırakılacağı garantisi ile gelmiştir, bu işler böyle maalesef
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arda Turan servetinin kaçta kaçını kaptırdığını duyurdu!
Fed işi batırdı: ABD’de iflas dalgası başladı