PKK'nın sözde hocalarına iddianame: 'İBB'de işe başladılar' iddiası!

Terör örgütü PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle Din Adamları Yardımlaşma Derneği üyesi 23 zanlı hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Dernek referansıyla bazı örgüt sempatizanlarının İBB'de işe başladığı da iddianamede yer aldı.

GİRİŞ 24.12.2021 12:20 GÜNCELLEME 24.12.2021 13:02
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Sözde vaazlar vererek halkın dini duygularını sömürdüler, terör propagandası yaptılar, elemanlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde istihdamını sağladılar... Bu iddialar, Din Adamları Yardımlaşma Derneği'ne yönelik soruşturmada yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca terör örgütü PKK’nın uzantısı olduğu gerekçesiyle 23 dernek üyesi hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede derneğin amacının Kürt kökenli vatandaşların dini inanç ve duygularını sömürmek, bu yolla örgüte sempati duymalarını sağlamak olduğu belirtildi.

Bunun için sözde din adamı görünümlü örgüt üyelerince vaazlar verildi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhinde propaganda yapıldı. Toplantılara zaman zaman Kandil'den gelen örgüt yöneticileri de katıldı.

"İBB'DE İŞE BAŞLADILAR" İDDİASI

Derneğin kamu kuruluşlarına sızma çalışmalarına da iddianamede yer verildi. Sözde din adamlarının, dernek referansıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gassal olarak girmesi sağlandı.

İddiaya göre, maaşlarının bir kısmını derneğe aktarıyor, dolaylı olarak teröre destek veriyorlardı. Zanlılar, İBB'nin yardım amaçlı verdiği alışveriş kartlarını terörist ailelerine dağıtmakla da suçlanıyor.

"DERNEK YÖNETİCİLERİ REFERANS OLDU İBB'YE GASSAL OLARAK ALINDIM"

Şüpheli ifadesi:

“Benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gassal olarak alınmamda DİAYDER dernek yöneticileri referans olmuşlardır. Benimle birlikte o dönemde 6 kişi daha DİAYDER derneği öncülüğünde işe alındı. Birlikte işe girdiklerim maaşlarından bir kısmını DİAYDER’e vereceklerini söylüyorlardı."

DERNEK, DİYANET'İN CAMİLERİNE GİTMEYİN BİLDİRİSİ YAYINLAMIŞ 

İddianamede derneğin 2013’te örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'ın talimatıyla yürüttüğü faaliyetlere de değinildi.

"Diyanet'in camilerine gitmeyin" çağrısıyla bildiri yayınlandığı hatırlatıldı.

İBB'de PKK'lıların ardından FETÖ'cüler işe alınmışİBB'de PKK'lıların ardından FETÖ'cüler işe alınmış

Esrarengiz kargo telefonuyla gelen tehdit: Başıma geleceklerden İmamoğlu sorumludurEsrarengiz kargo telefonuyla gelen tehdit: Başıma geleceklerden İmamoğlu sorumludur

Polisimizin şehit edildiği olaya karışan DHKP-C'li teröristi de İBB'ye almışlarPolisimizin şehit edildiği olaya karışan DHKP-C'li teröristi de İBB'ye almışlar

335 SAYFALIK İDDİANAME 

Tüm tespit ve delillerin yer aldığı iddianame 335 sayfa tuttu. 23 sanık hakkında istenen ceza istemi belli oldu. İddianame İstanbul 14. ağır ceza mahkemesine gönderildi.

Yargılama süreci, "terör örgütü üyeliği" başta olmak üzere pek çok suçlamayla önümüzdeki günlerde başlayacak.  

KAYNAK: TRT HABER / HAMZA ÇİFÇİ
YORUMLAR 54
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İBB ye kayyum atanmalı.
  Cevapla
 • İsa 2 yıl önce Şikayet Et
  İbb terörist yuvası oldu. Her fırsatta Türkiye ye düşmanlık yapan Yunanistan'a gülücükler dağıtan ziyaret eden adamdan ne beklenir.
  Cevapla
 • Koken 2 yıl önce Şikayet Et
  Koken olarak oralara bagli olunca
  Cevapla
 • cahit 2 yıl önce Şikayet Et
  devlet yönetimi cok sabirlidir, zamani geldiginde, fetöcülerin ensesine bindigi gibi bu sahtekarlarinda ensesine bindi, esas o baslarinin ensesine binecek, biraz daha yolsuzluklarina devam etsinler. nasil uyusturucu mafyasi bize birsey olmaz deyip, zehir satiyorlarsa, zamani geldiginde narkotik ve asayis birimleri aniden enselerine cöktügü gibi. ellerindeki deliller cok güclü olmali. zamani geldimi hepsi yaptiklari yolsuzluklarla hem kendilerini, hemde mensup olduklari partileri halk önünde rezil olacak
  Cevapla
 • Osmanlı 1453 2 yıl önce Şikayet Et
  boşunama chpye destek verdi hdpkk yazık oldu Fatih'in şehrine
  Cevapla
 • Garib 2 yıl önce Şikayet Et
  Ekrem imam oğlu suç işlemiştir terostleri işe almış neden dokunulmuyor acaba bu adama gereği yapılsın yeter artık
  Cevapla
 • Serdengeçti 2 yıl önce Şikayet Et
  teröristin dağlısı şehirlisi olmaz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TOGG, ilk o Avrupa ülkesine ihraç edilecek! İşte detaylar...
Avukatı yıllar sonra ilk kez Haber7'ye açıkladı! Erbakan'dan Tayyip Erdoğan talimatı