Tahıl koridoru açıldı! Dünyanın gözü İstanbul'da! Gemiler yükleniyor

Millî Savunma Üniversitesi'nde tahıl koridoru anlaşması kapsamında oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi açılıyor.

GİRİŞ 27.07.2022 14:12 GÜNCELLEME 27.07.2022 15:35
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

İstanbul'daki imzaların ardından, Ukrayna tahılının sevkiyatına yönelik en önemli adım atılıyor.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM yetkililerinin yer alacağı Müşterek Koordinasyon Merkezi göreve başladı.

Merkez İstanbul'da Milli Savunma Üniversitesi içerisinde yer alacak olan merkezin açılışını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bizzat gerçekleştirdi.

Rusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyorRusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyor

Bakan Akar'ın açıklamalarından satır başları:

BAKAN AKAR'DAN 120 GÜN DETAYI

Ukrayna limanlarında bekleyen 25 milyon ton tahılın ihtiyaç olan yerlere ulaştırılması için bir koridor oluşturuldu. Bu konuda bakanlar seviyesinde de birçok görüşme gerçekleştirildi. 

Rusya, Ukrayna ve Türkiye tarafından birer general görevlendirilmiş ve yoğun temaslar yürütülmüştür. Müşterek Koordinasyon Merkezi, 23 Temmuz itibariyle hazırlık çalışmalarına başladı. Bu merkezin görevi, tahılların Odessa limanından nakliyatını sağlamaktır. Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM'den 5'er temsilciden oluşmaktadır. Bu merkez ticari gemilerin takibi ve kaydını takip edecek. Taraflarca imzalanan belge 120 gün için geçerli olacak, itiraz olmadığı sürece yenilenerek devam edecektir.

FİYATLAR AŞAĞI ÇEKİLECEK

Türkiye'nin sahip olduğu milli altyapı ile karşılıklı görüşmeler gerçekleştirilecektir. Bu merkez ile yapılacak çalışmaların, fiyatların aşağı çekilmesi yönünde katkı sağlayacaktır. 

Bölgede görev alan personellerin sorumlulukları büyüktür. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettikleri üzere mutabakata eksiksiz uyulması en büyük arzumuzdur. Biz her fırsatta barıştan, huzurdan ve diyalogdan yana olduğumuz ifade ettik. Diplomatik görüşmeler için çok çaba sarfettik. Bu konuda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bir an önce ateşkesin sağlanması ve insanı yardımların iletilmesini arzuluyoruz. NATO'daki sorumluluklarımızı yerine getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Türkiye'nin önemi bu durumla birlikte bir kez daha ortaya çıkmıştır. Gıda fiyatlarının düşmesine katkı sağlayacak bu merkezdeki çalışmalar enerji krizlerine de katkı sağlamasını arzuluyoruz. 

25 MİLYON TON TAHIL SEVK EDİLECEK

Ukrayna'daki depolarda bulunan yaklaşık 25 milyon ton tahılın Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin gözetiminde kısa sürede sevk edilmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, yaptığı açıklamada, tahıl gemilerinin denetimlerinin Ortak Koordinasyon Komitesi'nin desteğiyle Türk yetkililer tarafından gerçekleştirileceğini doğruladı.

Tahıl koridoru için anlaşma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla imzalanmıştı.

Sözcü Yardımcısı, gemilerin Karadeniz'deki Ukrayna limanlarına gidiş gelişlerinde gemide silah bulunmadığından emin olmak için denetleneceğini de vurguladı.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 43
 • Gürbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Iyi tamamda türkiyenin cikari ney
  Cevapla
 • neyse o 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın başkanım Allah yar ve yardımcınız olsun
  Cevapla
 • Demir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakalim bizim soframiza yansiyacakmi yoksa avrupaya hamballik mi yapiyoruz ilerleyen zamanda belli olur fiyat dusmezse bilin ki sadece tasima ya destek veriyoruz avrupa ac kalmasin diye ekmek istanbulda 5 tl takip ediyorum neden derseniz yag da dusecekti dusmedi 150 ile 190 arasi sabit markasina göre .
  Cevapla
 • Hakkarim 1 yıl önce Şikayet Et
  Sn Cumhurbaşkanı Erdogani bu başarısından dolayı tebrik ediyorum. Ülkem adına faydalı bir işti bu. Başardınız
  Cevapla
 • Akıncı beyi 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle dünyada oluşan gıda kırizini çözen Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu devleti Temsil Eden sayın Cumhurbaşkanı ve Ekibine Tüm Dünya Saygı duymakta ben AKP li olmazken bile kendisine burdan teşekkür ederim bu ülkemiz için büyük bir başarı Dünya için büyük bir Türkiye Cumhuriyetinin Hediyesidir bunu anlayana o nedenle bazı yorumcular olmayan beyinlerini fazla yormasınlar saygılar ülkemizin şu ortamda büyük başarısı hayırlı ve uğurlu olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
‘Bakan Şimşek rakamı onayladı’ diyerek açıkladı! İşte yeni emekli maaşı
Beşiktaş, Immobile'yi resmen duyurdu