Hayvan derneği başkanından provokatif mesaj: "Kan akacak!"

Hayvan hakları üzerine kurulan HAYKURDER'in başkanı Erman Paçalı, yaptığı paylaşımda, “İlla kan akacak, akacak kan damarda durmayacak.” ifadelerini kullanarak tehdit yollu sözler sarf etti.

Hayvan derneği başkanından provokatif mesaj: "Kan akacak!"
Hayvan derneği başkanından provokatif mesaj: "Kan akacak!"
GİRİŞ 07.12.2022 17:52 GÜNCELLEME 07.12.2022 19:03
Bu Habere 149 Yorum Yapılmış

Başıboş köpek sorunu Türkiye'nin gündemine otururken, bu sebeple sadece 2022 yılında 27 kişi hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet çözüm için çaba sarf ediyor. AK Parti iktidarının konuya ilişkin çalışmasına rağmen bazı gruplar çözümsüzlüğü dayatıp, gerilimi had safhaya çıkarmakla eleştiriliyor.

Başıboş köpek faciasının korkunç bilançosu: 10 ayda 27 ölüm!Başıboş köpek faciasının korkunç bilançosu: 10 ayda 27 ölüm!

HAYVAN DERNEĞİ BAŞKANINDAN “KAN AKACAK” MESAJI

Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı ile Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği’nin (HAYKURDER) başkanlıklarını yapan Erman Paçalı'nın sosyal medya hesabından tehdit içeren paylaşımlarda bulunduğu öğrenildi.

Paçalı'nın "@ermanpacali" uzantılı Twitter hesabındaki paylaşımlarında, “Kan akacak” ve “Kendi adaletimi kendim sağlarım” şeklinde ifadeler yer aldı.

Paçalı'nın 4 Aralık 2022'de yaptığı söz konusu paylaşım şöyle:

“Çok uzadı bu mesele.

Devletin devlet olduğunu hatırlamasını, adaletin de paşa keyfinin gelmesini bekledikçe haddini hududunu aşmayı sürdürecek bu onun bunun çocukları belli ki.

Belli ki illa kan akacak, akacak kan damarda durmayacak!

Sizin adaletiniz size kalsın bu saatten sonra!

Ben kendi adaletimi kendim sağlarım.

Hadi eyvallah!”

VATANDAŞLARDAN ŞİKAYET

Paylaşımının ardından gelen tepkilere verdiği cevabında söyleminin dozajını sertleştiren Paçalı, şu sözleri sarf etti:

"Oh oh maşallah. Aylardır malum çete hakkında yaptığımız başvurularla soruşturma makamlarına duyuramadığımız sesimizi nihayet çete kendi eliyle duyurdu sonunda. Bol bol ihbar yapmışlar cimere ve emniyete.

Şimdi onca ihbara illaki bir soruşturma açılacak mecbur.

Siberden girip açık kaynak doğrulaması yapacak arkadaşlara bu notum. Dosyasını twitten bir gece önce hazırlamıştık soruşturmanızın. İster arayın PDF'ini yollayalım, ister elden sunalım.

İhbarcı arkadaşların ihbar ettiği twit soruşturmanızın savunma dosyası hazır. Ben arkadaşa kahve içmeye geçiyorum, siz tercihinizi iletin biz gereğince sunarız dosyayı..."

_______________

HÜKÜMET ÇÖZÜM İÇİN ADIMLAR ATIYOR

AK Parti Hükümeti, hem vatandaşların hem de köpeklerin can güvenliği için çözüm üretmeye çalışıyor. Vatandaşların muzdarip olduğu bu konuda belediyelerin barınaklar inşa etmesini hedefleyen AK Parti, dernekler tarafından başıboş köpeklerin bakımlarının üstlenilebileceği bir uygulamayı destekliyor.

"SAHİPSİZ HAYVANLARIN YERİ SOKAKLAR DEĞİL, BARINAKLARDIR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başıboş köpek sorununa yönelik adım attığını duyurmuş ve “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek.” demişti.

ÖRNEK UYGULAMALAR TÜM ŞEHİRLERE YAYILACAK

Başkan Erdoğan, yapılan çalışmalarla ilgili, "Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıca mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı müştereken çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün illere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Epey bir ilerleme de kaydedildi.” şeklinde konuşmuştu.

BAKAN KİRİŞÇİ: YEREL YÖNETİMLERE BARINAKLAR İÇİN ORMANLARIMIZDAN YER VERECEĞİZ

Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili çalışma başlattıklarını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, başıboş köpekler için ormanlık alanlardan yer verileceğini açıklamıştı. Kirişçi, “İstanbul Valiliği'yle bir çalışma başlattık. Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu söz konusu... Bu barınakların doğal hayata yakın olması da gerekiyor. Biz ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul'un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz ama belediyelere yer verebiliriz. İstanbul'un 39 ilçesi için otuzar dekarlık yerleri yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul'da pilot uygulama olarak başlattık eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer bir yol izleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde şehirlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceğiz. Bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşlerini alacağız ve bir yol haritası belirleyeceğiz..” diye konuşmuştu.

__________________

12 AYDA 27 ACI

Başıboş köpeklerin toplatılmasına yönelik talimata rağmen görmezden gelinen sorun, korkunç boyutlara ulaştı. 10 yaşındaki Mustafa'nın da ölüm sebebi olan köpekler, 2022 yılı boyunca 27 cana mâl oldu. Bunların 10'u çocuk...

Başıboş sokak köpeklerinin ölümüne sebep olduğu vatandaşlarımız şunlar:

 • 14 Ocak’ta Karaman’da Mediha Barçın (55) ile Ege Barçın (6),
 • 6 Şubat’ta Konya’da Mehmet Demir (34),
 • 5 Mart Isparta’da Rabia Kallı (20),
 • 19 Mart’ta Konya’da Gönül Karaoğlu (17),
 • 28 Mart’ta Antalya’da Mahra Melin Pınar (9),
 • 22 Nisan’da Çorum’da Hilal Göyhan (22),
 • 30 Nisan’da Manisa’da Bayram Enes Günlü (13),
 • 1 Mayıs’ta Aydın’da Özkan Öztürk (42),
 • 14 Mayıs’ta Adana’da Oktay Tokmak (44),
 • 14 Haziran’da Aydın’da Mehmet Arsoy (88),
 • 30 Haziran’da Ağrı’da Ali Asaf Aktek (2),
 • 2 Haziran’da Gaziantep’te Mustafa Topal (72),
 • 6 Temmuz’da Kırklareli’de İbrahim Güner (58),
 • Sabahattin İğdi (44), Özcan Bayraktaroğlu (45),
 • Özcan Bayraktaroğlu (45),
 • Ceyhun Erol (22),
 • Caner Üste (17) ile Berat Çiftçi (5),
 • 6 Ağustos’ta Edirne’de Eren Koşer (18),
 • 13 Ağustos’ta Hatay’da Vildan Ekerbiçer (65),
 • 5 Eylül’de Zonguldak Hamide Demir (79),
 • 9 Eylül’de Yalova’da Selçuk Demir (40),
 • 5 Ekim’de Dudu Berek (65)
 • 13 Ekim’de İstanbul’da Zana Rojhad Canyeva (10).

HER VAKA YÜREK DAĞLIYOR

Bu yıl içerisinde köpeklerin kovalaması, ısırması ya da saldırısı sonucu yaşanan acı olaylardan bazıları şöyle:

♦ Antalya Serik’te 5 Mart günü 9 yaşındaki Mahra Melin Pınar, köpekten kaçarken kamyon tarafından ezildi.

♦ Isparta’da üniversite öğrencisi Rabia Kallı (20), köpeklerden kurtulmak için yola atladı. Otomobilin çarptığı kız, öldü.

♦ Ağrı Patnos ilçesi Akdilek köyünde 2 yaşındaki Ali Asaf Aktekin, başıboş köpeklerin kurbanı oldu.

♦ Zonguldak Devrek’e bağlı Çaydeğirmeni beldesinde Hamide Demir (79) evinin bahçesinde köpekler tarafından parçalandı.

♦ Karaman Kâzımkarabekir ilçesi Sinci köyünde üç çocuk annesi Dudu Berk (65), köpeğin saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 149
 • şah 2 hafta önce Şikayet Et
  ah elimize verseler topunuzu adam ederiz de satrancı kuralına göre oynuyoruz
  Cevapla
 • Mnm 2 ay önce Şikayet Et
  Şehrin birinde sokakta o kadar çok köpek varki yollar adeta köpek dışkısından geçilmiyor o dışkıya konan sinekler lokantada evde yemek yiyenlerin ekmeğine konuyor tamamen hastalık sebebi
  Cevapla
 • Hfize65 11 ay önce Şikayet Et
  Turk insaninin yapacagi yorumlara benzemiyor.kin nefret siddet hakaret dolu..gercek sorunlara yine hic mi hic deginilmemis ..
  Cevapla
 • Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tehdit, konuşabilen hayvanlar tarafından insanlığa yapılan bir tehdittir. Devlet bunun hesabını sormalıdır.
  Cevapla
 • Yeaseen 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ruh hastalarına prim verdikçe masum vatandaşların kanına girmeye devam ediliyor. Tüm valilere acil koduyla talimat geçip derhal başı köpeklerin toplatılması gerekirse de itlaf degerlendirilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
29 Mayıs Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu
Son dakika: YKS sonuçları açıklandı! (TIKLA-ÖĞREN)