6 yaşında kıza cinsel istismar iddianamesi kabul edildi! 22 yıl hapis istendi

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarına ilişkin iddianame kabul edildi. İlk duruşma günü olarak 22 Mayıs kabul edildi.

GİRİŞ 09.12.2022 09:01 GÜNCELLEME 09.12.2022 09:57
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası istenirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi. 

Mağdur H.K.G'nin 6 yaşından beri şüpheli Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, şüpheli Kadir İstekli ile babasının kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüphelinin babasının talebesi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı. Şikayetin devamında H.K.G, cinsel ilişkinin kendisine Kadir İstekli tarafından oyun olarak gösterildiği belirtildi. Bu ilişkinin babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı tuttuktan sonra resmi nikah kıyıldığını dilekçede sundu.

6 yaşında evlendirildiği iddia edilen Gümüşel'in kardeşleri konuştu6 yaşında evlendirildiği iddia edilen Gümüşel'in kardeşleri konuştu

İsmailağa Cemaati'nden Yusuf Ziya Gümüşel açıklamasıİsmailağa Cemaati'nden Yusuf Ziya Gümüşel açıklaması

Çocuk istismarıyla ilgili bakanlık devrede! Siyasilerden açıklamaÇocuk istismarıyla ilgili bakanlık devrede! Siyasilerden açıklama

17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. adet düzensizliği şikâyeti ile hastaneye müracaat etti. Yaşının küçük olmasından dolayı durum polis ekiplerine bildirildi. H.K.G.'nin o tarihte alının ifadesinde, 7 Nisan 2012 tarihinde şüpheli Kadir İstekli ile kendi isteği ile evlendiğini, yaşının 17 olduğunu ve şikayetçi olmadığını söyledi. Soruşturmada esnasında H.K.G.'nin kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk edildi. 10 Aralık 2012 tarihinde alınan raporda H.K.G'nin 21 yaşında olduğu tespit edildi. Soruşturma yaşının 21 olmasından dolayı takipsizlik kararı ile sonuçlandı. H.K.G. 21 Ocak 2022 yılında İzmir'de alınan ifadesinde, olay tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesine babasının başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. İle birlikte gittiğini, film çekilmesi için sıra beklediği esnada kendisi yerine başka birisinin filminin çekildiği ve kendisine herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. Şüpheliler olay esnasında kendi aralarında konuştukları sırada bu konuşmalar H.K.G. de şahit oldu. Şüpheliler H.K.G.'nin yerine başka birini kemik testine sokulduğu, bu kişinin 18 yaşında olması yeterli iken daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle şüpheli Kadir İstekli'nin Mehmet Emin M.'ye kızarak "Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz ama savcı iyi yedi" dediğini söyledi. H.K.G.'nin doğum raporu ve doğum tutanağı Sapancı Kaymakamlığından istendi. H.K.G.'nin 8 Mart 1998 tarihinde özel bir hastaneden doğduğu belirlendi. Kemik tespiti için başka birinin teste sokulması ile ilgili şüpheliler hakkında "resmi belgede sahtecilik" suçundan soruşturma başlatıldı.

 "ANNEM SAÇLARIMI TARAR SENİN YANINA GÖNDERİRDİ BENİ"

H.K.G cinsel istismarı ispatlamak için şüpheli Kadir İstekli ile olan konuşmalarını kayıt altına aldı. Bu kayıtlar bilirkişi raporu ile birlikte dosyaya sunuldu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Kadir İstekli hakkında "Çocuğun cinsel istismarı" ve "nitelikli cinsel saldırı" suçlarının zincirleme halde işlenmesinden dolayı artırım uygulanarak 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel  ve anne Fatıma Gümüşel hakkında "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

22 MAYIS İLK DURUŞMA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler 22 Mayıs tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak. 

KAYNAK: DHA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 55
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Olay seçimde kumpas için kullanılacak olduğu açıkça ortada. Yalan yada gerçek ortaya çıkmadan seçim gelmesi için bilinçli olarak ilk mahkeme 22mayıs seçilmiş. İddanamler okunup ilk savunma alınıp tekrar ertelenecek. Adalet bakanlığı bir şekilde süreci hızlandırmalı.
  Cevapla
 • BirVatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu konu hassas. Biran önce aydınlansın mesele. Ülke seçime giderken Niye 22 Mayıs ? Adalet ne zaman etkin ve hızlı olacak?
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye düşmanları ve hainler tarafından seçim için yapıldığı olduğu açıkça ortada. Haziranda seçim olacak ama ilk mahkeme 22 mayısta. Olay yalan yada iftira çıkarsa seçime yetişmeyecek.
  Cevapla
 • Bilirkişi 2 1 yıl önce Şikayet Et
  İşlenen suçun kapsamı, tekrarı ve iştirakçileri çok önemli. Başındaki kişi suç işliyorsa o tarikat dernek vakıf parti her ne ise kapatılabilir. Hukuki düşünmek, akıl ile yani duygulardan hislerden uzak objective bakış açısı ile olur.
  Cevapla
 • fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Anlaşılan o ki, fetö boş durmuyor. Mahalle baskısı kurdurup islama ve onun değerlerine saldırtıyorlar. Bilinidik kurgular.
  Cevapla
 • Akıncı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bur da birileri tarafından yeni bir Fadime şahin operasyonu çekiliyor.Boyle bir şeyi birak ınancı olan birini olmayanın bile yapması normal bir canlı için mümkün değil hele ki bir kişi değil kaç tane taraf var bur da hepsi mi sapık.Yazıklar olsun inanana ama bu demek değilki soruşturulmasın.Bir büyük şehir bldbskn baksınlar bakalım evlenirken eşi kaç yaşındaymış hemi de en çağdaşı hadi buyrun sesiniz çıksın madem bu kadar duyarlısınız güya.Sizin kininiz islami duyarlılığı olanlara erken cinsellik yada evliliğe değil.Kendi sapıklığınızı örtmek tek derdiniz.Suçlu varsa kim olursa olsun gereği yapılmalı ayırım yapılmadan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TİP'li Sera Kadigil başıboş köpek söz konusu olunca İslam'ı hatırladı
En fazla maaşın alındığı ülke açıklandı! İşte ülkelere göre yıllık ortalama maaşlar...