Yusuf Ziya Gümüşel'den ilk açıklama: "Kızım reşit yaşta evlendi"

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, kızının 6 yaşında evlendiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Gümüşel,kızının medeni kanunun reşit saydığı yaşta evlendiğini, daha sonra anlaşmalı boşandığını, iddiaların gerçek olmadığını savundu.

Yusuf Ziya Gümüşel'den ilk açıklama: "Kızım reşit yaşta evlendi"
Yusuf Ziya Gümüşel'den ilk açıklama: "Kızım reşit yaşta evlendi"
GİRİŞ 08.12.2022 20:48 GÜNCELLEME 09.12.2022 01:44
Bu Habere 218 Yorum Yapılmış

Kızını 6 yaşındayken evlendirdiği iddiasıyla ilgili Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, ilk kez açıklama yaptı.

"REŞİT YAŞTA EVLENDİ, 2021'DE BOŞANDI"

Yusuf Ziya Gümüşel, davaya konu olan kızı H.K.G.'nin reşit yaşta evlendiğini ve bu süreçte ailesinin herhangi bir baskısının olmadığını savundu. Şu an 26 yaşında olan kızının eşinden anlaşmalı boşandığını, psikolojik sıkıntılar yaşadığını ve söylemlerinin iddiadan ibaret olduğunu savunan Gümüşel, hazırlanan iddianamenin mahkeme kararı gibi sunulmasının masumiyet karinesinin ihlali olduğunu belirtti.

Kendilerini haklı gösteren delillerin mahkemeye sunulduğunu ifade eden Gümüşel, yargılama sürecinde bütün hakikatlerin açıklığa kavuşacağını ileri sürdü.

İddialar üzerinden İslami değer ve yargılara sahip insanları tahkir edilmeye çalışıldığını söyleyen Gümüşel, yazılı açıklamasında şu satırlara yer verdi:

KAMUOYUNA - Timur Soykan imzasıyla yayınlanan haber, şahsımı ve ailemizi hedef göstererek yargılanması başlamamış bir davadaki yalan iddiaları yayınlayarak bunun üzerinden İslami değer ve yargılara sahip insanları tahkir etmeye yönelik tezgâhlanmış bir projenin ürünüdür." diyen Gümüşel, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Söz konusu haberdeki iddiaların sahibi olan kızımız, İslami ve hukuki kurallara uygun olarak medeni kanunun reşit saydığı yaşta evlenmiş olup bu konuda ailemizin ve başka kişilerin hiçbir baskısı olmamıştır.

Son yıllarda ailevi sorunlar sebebiyle psikolojik sıkıntılar yaşayan 26 yaşındaki kızımız, birtakım yapıların etkisine girerek, eşinin evinden ayrılmış, başka bir yerde yaşamaya başlamış ve 12.10.2021 tarihinde anlaşmalı olarak boşanmıştır.

Bu süreçte kızımız, etkisinde olduğu yapıların yönlendirmesiyle habere konu dil ve mahiyette birtakım iddialar ile suç duyurusunda bulunmuş olup hazırlanan iddianamenin mahkeme kararı gibi sunulması masumiyet karinesinin ihlalidir.

Tekrar ifade etmemiz gerekirse bu haber tamamen iddiadan ibarettir.

Mahkeme süreci devam etmektedir ve iddia edilen konuların aksine deliller mahkemeye sunulmuş olup, yargılama sürecinde tüm gerçekler açıklığa kavuşacaktır.

Biz iki seneden beri kızımızın ve torunumuzun sıkıntılarının üzüntüsünü yaşarken, böyle meşum bir vaziyette üzüntümüzün suistimal edilerek camiamızın hedef haline getirilmesi ayrı bir kahir sebebimiz olmuştur.

Şahsımıza ve ailemize, süreci devam eden bir davanın iddianamesi üzerinden yalan, iftira atan ve hakarette bulunan kişi ve kurumlar hakkında tüm yasal yollara başvuracağımızı ifade etmek isteriz.

Sürecin akışı içinde mahkemelerimizin hakikati ortaya çıkaracağı noktasındaki inancımız tamdır.

6 yaşında evlendirildiği iddia edilen Gümüşel'in kardeşleri konuştu6 yaşında evlendirildiği iddia edilen Gümüşel'in kardeşleri konuştu

6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirildiği iddiasına Ahmet Hakan'dan tepki ve öneri6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirildiği iddiasına Ahmet Hakan'dan tepki ve öneri

Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 218
 • Bendeniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Nedense sana hiç inanmadım. Kendi öz kızın boşanma sonrası sana düşmanca bir tavır takınmış ise yaşadıklarından tamamen seni sorumlu tutuyor demektir.
  Cevapla
 • Mahmud 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gazeteci Timur Soykan ve bu işi karıştıranlar iyice araştırılmalı gazetecilerin çoğu ajan çıkıyor ya da fetöcü çıkıyor fetö tarzı bu tarz
  Cevapla
 • abdulbaki 1 yıl önce Şikayet Et
  islam düşmanları gibi hayatınızın en mahrem görüntülerini orada burada paylaşır, kızınızı istemediği birisi ile evlendirirseniz, bir gün gelir öz kızınız size böyle iftira ile vurur. maraşta da kendinden başkasını müslüman tanımayan bir adamın üç kızı aynı anda baraj gölüne atlayarak intihar etmişlerdi. islami hayatmış. her şeyiniz göz önünde oluyor. bıyıksız sakallı tipler işte yaptıklarınızı müslümanlara zararını görün.
  Cevapla
 • Derman 1 yıl önce Şikayet Et
  Ailesi düzgün insanlar ayrıca aklı başında bir insan altı yaşında bir çocuğu evlendirir mi? Yalan olduğu çok belli .Yalnız aklıma şöyle bir ihtimal geliyor Anadoluda beşik kertmesi denen bir olay var. Küçük yaşlardan itibaren söylerler seni büyüyünce şu kişiyle evlendirecem diye söz verdim falan belki de bu kızın aklında yer etti boşanınca da psikolojisi bozulmuş olabilir. Ayrıca 16 yaşında evlendirildiği söyleniyor.Genç yaşta evlenip boşanmak Kadıncığazı etkilemiş belli ki bu durumunu kullanan din düşmanları için iyi malzeme olmuş
  Cevapla
 • Diyarbakır 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir ateistin iddia larına inanan imanından şüphe etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas'tan ABD'ye uyarı
İstanbul Valiliği detayları ile açıkladı! Ali Koç stada nasıl girdi?