H.K.G. davasında sürpriz gelişme... O avukat azledildi

6 yaşında evlendirildiği iddiasıyla gündeme gelen fakat ‘gelinlikli’ küçüklük fotoğraflarının düğün değil hafızlık merasiminde çekildiği ortaya çıkan H.K.G. olayının dava aşamasında yeni bir gelişme yaşandı.

H.K.G. davasında sürpriz gelişme... O avukat azledildi
H.K.G. davasında sürpriz gelişme... O avukat azledildi
GİRİŞ 07.05.2024 19:07 GÜNCELLEME 07.05.2024 19:08
Bu Habere 112 Yorum Yapılmış

Küçük yaşta cinsel istismara uğradığı ve zorla evlendirildiği iddiasıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin avukatı değişti.

H.K.G’nin ilk avukatı Hatice Akkaya’nın azledildiği öğrenildi.

Davanın görüldüğü Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunan avukat Akkaya’nın vekillikten azledildiği ve artık duruşmalara katılamayacağını beyan ettiği bildirildi.

Hatice Akkaya, 2021 yılından bu yana H.K.G.’nin avukatlığını yapıyordu.

Mağdur H.K.G.’nin boşanma sürecindeki avukatlığını da Hatice Akkaya üstlenmişti.

H.K.G. dosyasına başından bu yana bakan, dosyanın gizliliğine titizlikle riayet ettiği görülen avukat Akkaya’nın neden davadan el çektirildiği hususunda bir bilgilendirme yapılmadı.

Bazı odakların İslami oluşumları töhmet altında bırakma aracına dönüştürmek için gayret sarf ettiği H.K.G. davasında mağdur ve suçluların net şekilde ortaya çıkarılması beklenirken, davadaki karanlık noktaların da aydınlatılması isteniyor.

TOPLAMDA 66 YIL CEZA

Mahkeme, ‘Zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan tutuklu olan sanık Kadir İ.’ye 30 yıl, aynı suçtan tutuklu sanık baba Yusuf Ziya G.’ye 20 yıl, tutuksuz sanık anne Fatma G.’ye 16 yıl 8 ay hapis cezası vermişti.

Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını hem esas, hem de usul yönünden bozmuştu. Bozma kararının ardındna Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanan davanın duruşması 6 Mayıs 2024’te görülmüştü. Mahkeme, duruşmayı 10 Haziran 2024 tarihine erteledi.

 

__________

TÜRKİYE'Yİ SARSAN İDDİA VE GÖRÜNTÜLER

Dosya kapsamında tutuklanan H.K.G.’ye cinsel istismarla suçlanan Kadir İ.’nin yayınlanan fotoğrafları infiale neden olmuştu.

Birgün gazetesinde 3 Aralık 2023’te yayınlanan “Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…” başlıklı yazıda, “İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi oldu. 6 yaşındayken 29 yaşındaki bir müritle imam nikahı kıyılan H.K.G. ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatıyor. 2012 yılında ise H.K.G.’nin cinsel istismarına yönelik soruşturmayı gizli ellerin örttüğü anlaşılıyor.” ifadelerine yer verildi.

Birgün gazetesinin düğün fotoğrafı diye servis ettiği görüntü

Birgün yazarı Timur Soykan, “Henüz 6 yaşındayken H.K.G’ye gelinliğe benzeyen beyaz bir kıyafet giydirdiler, Kadir’i gösterip ‘artık senin kocan’ dediler. Kadir onu bir fotoğraf stüdyosuna götürdü. Birlikte fotoğraf makinesine bakarken küçük kız evcilik oynadıklarını sanıyordu.” satırlarını kaleme aldı.

KÜÇÜKLÜK FOTOĞRAFI HAFIZLIK İCAZETİ, DÜĞÜN FOTOĞRAFI 21 YAŞINDA

Bu ifadeler çerçevesinde gündem olan olayla ilgili şok bilgiler ardı ardına geldi.

H.K.G.’nin diğer kız kardeşleri, zorla evlendirme diye bir hadise olmadığını, bahse konu 6 yaşındaki gelinlik fotoğrafının ise hafızlık icazet merasimi için çekildiğini söyledi.

H.K.G. ile Kadir İ.’nin düğün fotoğrafında ise mağdur kızın yaşının küçük olmadığı, doktor raporuna göre söz konusu fotoğrafların H.K.G 21 yaşındayken çekildiği belirtildi.

H.K.G.'nin ailesinin '6 yaş' iddiasının gerçek olmadığı yönünde servis ettiği gelinlikli fotoğraflar

H.K.G.'nin ailesinin '6 yaş' iddiasının gerçek olmadığı yönünde servis ettiği gelinlikli fotoğraflar

12 YIL ÖNCEKİ SORUŞTURMADA CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Savcılığın 2012 yılındaki soruşturmasında, doktor raporuna dayalı olarak söz konusu fotoğrafların H.K.G 21 yaşındayken çekildiğini kabul ederek takipsizlik kararı verdiği gündeme geldi.

2012 yılındaki soruşturmada H.K.G.’nin Kadir İ. ile kendi rızası ile evlendiği ve beraberlik yaşadıklarını söylediğinin de dosyaya girdiği saptandı.

Kilidi çözecek soru: H.K.G. 2012'deki soruşturmada neden şikayetçi olmadı?Kilidi çözecek soru: H.K.G. 2012'deki soruşturmada neden şikayetçi olmadı?

SAVCIYA SORUŞTURMA

H.K.G. olayı ile ilgili 2012 yılındaki soruşturmada takipsizlik veren savcı hakkında Adalet Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) inceleme izni verdi. HSK tarafından konu ile ilgili müfettiş görevlendirildi.

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasındaki savcı için HSK'dan inceleme kararı6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasındaki savcı için HSK'dan inceleme kararı

EVDEN KAÇMASI İÇİN İKNA EDEN RADYOCU

Ardından bir ilginç bilgi daha gündeme geldi.

Ailenin, “bir radyocu ile görüştükten sonra değiştiğini, radyocuya müstehcen fotoğraflarını gönderdiğini, evden kaçması için o radyocunun kendisini yönlendirdiğini” iddia ettiği davada, H.K.G.’nin de benzer ifade verdiği öğrenildi.

6 yaşındayken evlendirildiği iddiasıyla ilgili açılan davada mağdur H.K.G., ailenin “görüştüğü radyocu” iddiasını yönelten hakimin sorusunu şöyle cevaplamıştı:

“Görüştüğüm kişi ile ne kadar süre görüştüğümü sordunuz. Bu süreç uzun sürdü. Önce programlarını dinledim ve sonra Facebook üzerinden iletişime geçtik. Görüşmemiz bir süre sonra farklılaştı. Bir süre sonra bana ‘canım’ diye hitap etmeye başladı. Ben de ona öyle hitap ettim..."

6 yaşında evlendirildiği iddia edilen H.K.G'nin ilk ifadesi!'Radyocu' ve 'altın' ayrıntısı6 yaşında evlendirildiği iddia edilen H.K.G'nin ilk ifadesi!'Radyocu' ve 'altın' ayrıntısı

Hakimin “Zekirdek” isimli kişinin görüştü kişi olup olmadığını sorması üzerine H.K.G., dikkat çeken “altınları alıp kaçma” iddiasını dillendirdiği ifadesinde şöyle konuştu:

“Zekirdek isimli kişi Zeki isimli kişi mi bilmiyorum. Görüştüğüm kişi bana ‘ben seni korurum, ben seni onlardan korurum, altınların var mı?’ dedi. Ben de olduğunu söyledim. Bana ‘altınlarını al kaç’ dedi. Bana plan yapacağını, bana söyleyeceğini ve benim de o zaman evden kaçacağımı söyledi. Sonra da ailem yazışmalarımı yakaladı. Ben altınlarımı alıp kaçmayı kabul ettim zira o ortamdan uzaklaşmayı istiyordum.”

_____________

İşte H.K.G.'nin kardeşlerinin konuya ilişkin basın açıklaması:

 

KAYNAK: HABER7 - AJANSLAR
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 112
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Hocaya zulüm yapıldı.İftira da cabası.Tez zamanda kurtulur inşallah
  Cevapla
 • Ben 1 ay önce Şikayet Et
  Fotoğraflar ORJİNAL İSE İslam'a SALDIRI VAR, AMAÇ BELLİ İslam'dan uzaklaştırmak Fotoğraf orjinal ise profesyonel olmaya GEREK YOK İslam'a SALDIRI VAR siyonist Yahudiler bebeklere çocuklara kadınlara kendinden olmuyanlara tecavüz edip kanını içiyor yüzlerine zerk ediyor ünlüler Tv'de seyret
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Bu güzel aileye zulmeden herkesin ocağı sönsün inşâAllah..
  Cevapla
 • 28 Şubat 1 ay önce Şikayet Et
  ses kaydı olayı da kurgunun bir parçası olduğunu düşünmek için biraz olsun geçmişi bilmek ve aklını çalıştırmak yeterli. Hiç kimsenin aklı gelmiyor mu bu 6 yaşındaki düğün adayının bir tane bile şahidi yok mu? ayrıca gerçek düğün fotoğraflarında istismar orası için mi böyle mutlu bir görüntü çiziyor.
  Cevapla
 • Ben 1 ay önce Şikayet Et
  Siyonist itrail değiştirdikleri Tevrat'a şeytana tapıyorlar siyonist Yahudiler KENDİLERİNDEN olmuyan bebek çocuklara kadınlara TECAVÜZ edip öldürebilir maddesi Hükmü varmış sevap işliyorlarmış Dinlerine göre DİN Güzellik ahlak güvendir sevgidir doğruluktur saygıdır sevgi Merhamettir itrailden çıkan ilahiyatçı ajanlarıKur'an Azimüşşan Kursuna ALMAYIN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni transferlere gece yarısı coşkulu karşılama!
İlk idmanına çıkan Mourinho'nun elindeki dosya gündem oldu!