Deprem bilimciler bölgede: İki deprem biliniyor ama gerçek farklı olabilir!

Deprem bilimciler, fay hatlarını incelemek üzere deprem bölgesine gitti. Prof. Dr. Hüsnü Serdar Akyüz, "Belki o sabah 3 deprem oldu çünkü kırılan segmentlere baktığımızda hakikaten çok uzun bir fay hattının kırıldığını görüyoruz" dedi.

Deprem bilimciler bölgede: İki deprem biliniyor ama gerçek farklı olabilir!
Deprem bilimciler bölgede: İki deprem biliniyor ama gerçek farklı olabilir!
GİRİŞ 15.02.2023 09:53 GÜNCELLEME 15.02.2023 10:04
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta inceleme yapan ekipten İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Hüsnü Serdar Akyüz, "Türkiye'de geçmişe baktığımızda böyle bir şey yok. Sabah 04.15 civarında olan depremin iki kez şiddetli şekilde salladığını söylüyorlar. Büyük ihtimalle 1,5 dakika içerisinde iki deprem peş peşe oldu. Hatta belki o sabah 3 deprem oldu çünkü kırılan segmentlere baktığımızda hakikaten çok uzun bir fay hattının kırıldığını görüyoruz" dedi. 

13 DEPREM BİLİMCİ BÖLGEDE

İstanbul Teknik Üniversitesi öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Gebze Teknik Üniversitesi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Munzur Üniversitesi Coğrafya Bölümü, Muğla Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği ve Fırat Üniversitesi'nden öğretim üyelerinin de katılımıyla, 13 deprem bilimci, afet bölgelerinde çalışmalara başladı. Alanda 4 ayrı grup halinde çalışacak ekipler, yüzey kırığı haritalaması yaparak, dağılımları belirleyecek. Depremin oluşumunu yerinde inceleyen İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Serdar Akyüz, çok uzun bir fay hattının kırıldığını gördüklerini belirterek, sabah 3 deprem gerçekleşmiş olma ihtimalini dile getirdi. 

Deprem köyü ortadan ikiye böldüDeprem köyü ortadan ikiye böldü

"DEPREMİN ÇOK BÜYÜK OLDUĞUNU ANLADIK, EKİBİMİZİ GENİŞLETTİK"

Yaklaşık 300 kilometreye yakın fay kırığı ile karşı karşıya olunduğunu belirten Prof. Dr. Hüsnü Serdar Akyüz, "İstanbul Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi Kırıkhan'dan Nurdağı'na kadar olan bölgede çalışıyor. Nurdağı'ndan Gölbaşı'na kadar İstanbul Teknik Üniversitesi ekibi çalışıyor. Erkenek fayında ise Muğla Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ekibi çalışıyor. Diğer yandan Narlı fayı kırıldı, orayı da biz çalışıp, bitirdik. Gölbaşı'ndan kuzey doğuya doğru bir fayın daha kırıldığını düşünüyoruz. Öğlen saatlerinde olan depremde Çardak fayı kırıldı. Elbistan'ı etkileyen fay kırıldı, orada da Munzur Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi ekibi çalışıyor" dedi. 

"5 METREYE KADAR KAYMALARI GÖRDÜK"

Fayı hem yerden hem havadan incelediklerini belirten Prof. Dr. Hüsnü Serdar Akyüz, "Pazarcık'tan güneye doğru giden Narlı fayı var demiştik. Bu fay 15 kilometrelik bir fay. Bu fayı haritaladık, bitirdik. Üzerindeki yer değiştirmeleri ölçtük, yaklaşık olarak 2,5 metrelik bir yer değiştirme ölçtük ve o bölgenin haritalamasını bitirdik. Daha sonra Nurdağı'ndan Gölbaşı'na doğru, gelmeye başladık. Burada da yavaş yavaş yer değiştirmelerin, fayın oluşturduğu blokların arasındaki kayma miktarının arttığını gördük. Şimdiye kadar bloklar arasında 5 metreye kadar kaymalar gördük. Tahminimize göre, biraz daha kuzey doğuya doğru Gölbaşı'na gittiğimiz zaman, bu ötelenmelerin artması da mümkün. Çok büyük bir deprem ile karşı karşıyayız. Düşünün bloklar birbirlerine göre, 5 metre civarında sola doğru kayıyorlar. Bir yandan drone kullanıyoruz. Bu fayı adım adım hem yerden izliyoruz hem de drone ile izleyerek, bütün o ötelenmelerin, kaymaların miktarlarını da santimetre ile ölçüyoruz" diye konuştu. 

Beklenen Marmara depremi öncesi İstanbul'daki bu görüntü korkutuyorBeklenen Marmara depremi öncesi İstanbul'daki bu görüntü korkutuyor

"5 FARKLI FAY PARÇASI KIRILDI"

Esas olarak Doğu Anadolu fayının kırıldığını ancak, bu faydan ayrılan kollar da olduğunu belirten Prof. Dr. Akyüz, "Mesela Amanos segmenti, Kırıkhan'dan başlıyor, Nurdağı'na kadar devam edip, sonra yön değiştirerek doğuya doğru dönerek Gölbaşı'na devam ediyor. Türkoğlu'na kadar olan kesim aslında bir fay segmenti. Türkoğlu'ndan Gölbaşı'na kadar olan kesim, Pazarcık segmentinin, aslında tehlikeli bir segment olduğunu, kırılmayı beklediği yazılmıştı. Çünkü en son 1513 yılında kırılmış, üzerinden 520 yıllık bir zaman geçmiş. Dolayısıyla o enerji birikti ve kırıldı. Narlı segmenti dediğimiz, Pazarcık güneyine giden segmentte kırıldı. Dolasıyla Çardak segmenti kırıldı. 5 farklı fay parçası kırıldı. Bunlardan 3'ü Doğu Anadolu fayı üzerinde, diğerlerinden Narlı ve Çardak segmenti kırıldı. 5 fayın kırıldığı bir depremden bahsediyoruz. Bu çok rastlanan bir şey değil. Dünyada çok ender rastlanan bir şey. Türkiye'de de geçmişe baktığımızda böyle bir şey yok" şeklinde konuştu. 

"BELKİ O SABAH 3 DEPREM OLDU"

Sabah 04.15 civarında olan depremin iki kez şiddetli şekilde salladığının söylendiğini ifade eden Prof. Dr. Hüsnü Serdar Akyüz, şunları söyledi: "Büyük ihtimalle 1,5 dakika içerisinde 2 deprem peş peşe oldu.  Hatta belki o sabah 3 deprem oldu, çünkü kırılan segmentlere baktığımızda hakikaten çok uzun bir fay hattının kırıldığını görüyoruz. Öğlen saatlerinde olan depremde ise Çardak segmenti kırılıyor. Bu tabi sabah olan depremin tetiklemesiyle olan bir durum. Orada da çalışmalarımız tam bitmedi ama, aşağı yukarı 50 kilometreden fazla belki 70 kilometrelik fay kesiminin kırıldığını tahmin ediyoruz. Biraz beklemek gerekiyor. Çalışmaları görelim, o enerji fayları ne derecede etkiledi. Az mı çok mu etkiledi. Biraz bekleyip dikkatli konuşmak lazım, insanları paniğe sevk etmemek lazım."

MÜSİAD deprem bölgesinde yaraları sarmak için seferber olduMÜSİAD deprem bölgesinde yaraları sarmak için seferber oldu

Elazığ'da deprem meydana geldiElazığ'da deprem meydana geldi

Mehmet Şef depremzedelere yemek yaparken küplere bindi: Allah sizi bildiği gibi yapsın!Mehmet Şef depremzedelere yemek yaparken küplere bindi: Allah sizi bildiği gibi yapsın!

TRT1’in MİT dizisi Teşkilat hakkında deprem sonrası flaş karar! Yayın akışından çıkarıldıTRT1’in MİT dizisi Teşkilat hakkında deprem sonrası flaş karar! Yayın akışından çıkarıldı

KAYNAK: DHA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 40
 • Ömer Aydan 11 ay önce Şikayet Et
  Sürgü-Çardak fayının sadece Çardak kısmı kırıldı ve Doğu ucu Çukurkandilde batı ucu ise Göksunun güneyinde sönümleniyor. Fakat yer yer çatallanma (forking) olayına bağlı Küçük kırılmalar var. Artçı dağlı hareket eden alanı ima eder ama hepsi kırıldı anlamına gelmez. 1. deprem silsilesinin toplam büyüklüğü Mw 7.9 dolaylarındadır. Çardak depreminin büyüklüğü ise Mw 7.6'a yakındır
  Cevapla
 • Ömer Aydan 11 ay önce Şikayet Et
  Bu depremde kırılan faylar sırasıyla şu şekildedir. 1) Narlı Fayı (Ölü Deniz Fayı), 2) Nurdağından Gölbaşına uzanan Pazarcık fayı 3) Gölbaşında çatallanma (ozan, Tut vs). Erkenek fay kırılmadı 3) Nurdağı-Kırıkhan (DAF'ın Amanos paçası). Bundan sonra küçük küçük artçılara bağlı küçük parçalar kırıldı. Örneğin Doğanşehir Çelkihan fayı vs. Yalnız sarsıntıya bağlı şev heyelan hareketleribe bağlı kırılmalara olabiliyorlar. Bazen bu tür hareketler fayla karıştırılıyor. Örneğin 1999 Düzce depreminde Efteni gölünde olan yol heyelanı fay diye bazı tektonikçiler tarafından yorumlandı. Prof. Dr. Ömer Aydan, Japonya
  Cevapla
 • samet 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH ol derse olur ALLAH buyuktur herseye gucu yetendir. fakat su uyur dusman uyumaz savaslar artik teknolojik hale geldi bu fay hatlari neden bu kadar kirildi atom gucunde bir projemi uygulandi? Abd incirlik ussunden neden herseyi takip ediyor? biz nasil bir devletiz bu kadar gevsegiz?
  Cevapla
 • 90 li yillar 1 yıl önce Şikayet Et
  90 li Yillarin izini silmek kolay olmuyor. Hala nasil kisa yoldan zengin olurum mantigi hakim.
  Cevapla
 • elın mışk 1 yıl önce Şikayet Et
  evet gerçekten evet bu büyük bir felaket artık yaşantımızı ALLAH ın istediği gibi kur'an a göre yaşamamız lazım vallahi bizimde mühletimiz biter ALLAH bizi yerin dibine sokar lut a.s kavmi gibi şuayb a.s kavmi gibi firavun kavmi gibi salih a.s kavmi gibi ve daha nice helak olan kavimler gibi aklımızı başımıza alalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları, İsrail askeri konvoyunu füzelerle vurdu! Zaytun işgalcilere mezar oldu
Türkiye'ye yapılan teknoloji darbesi! 350 Milyar dolar kayıp