Büro Memur-Sen: Şiddete karşı bütün memurlar korunsun

Büro Memur-Sen, kamu görevlilerinin hayatlarını kaybetmesine kadar uzanan şiddet konusunda kalıcı ve etkin çözüm getirilmesi çağrısında bulundu.

Büro Memur-Sen: Şiddete karşı bütün memurlar korunsun
Büro Memur-Sen: Şiddete karşı bütün memurlar korunsun
GİRİŞ 15.05.2024 19:56 GÜNCELLEME 15.05.2024 20:04
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Konuyla ilgili bilgi veren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını, sağlıkçıya da, eğitimciye de, gümrük memuruna da yapılan saldırıları kınadıklarını söyledi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan

Şiddete yönelik ceza kanununda düzenlemeler olmasına karşın, kamu görevini yerine getirenlere karşı ek düzenlemelerin ihtiyaç haline geldiğini belirten Yazgan, “İlk sağlık çalışanlarına yönelik olarak yapılan, şimdi de eğitim çalışanlarına yönelik yapılması hazırlığında bulunulan şiddetle mücadele konusunda daha kapsayıcı ve sorunu bütün olarak çözen adım atılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi aşamasında vatandaşlarla yüz yüze görev yapan kamu görevlilerinin şiddete maruz kalma oranlarının daha yüksek olduğunu belirten Yazgan, bunların başında ise Adliye, maliye SGK, İŞKUR, valilik çalışanları, nüfus memurları, Ticaret Bakanlığı, gümrük çalışanları, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki kamu görevlilerinin de geldiğini vurguladı.

Her meslek grubuna yönelik şiddete her zaman karşı çıktıklarını ve mağdurların yanında yer aldıklarını belirten Yazgan, kamu görevlilerine yönelik şiddete karşı devletin koruyucu girişimlerini bu açıdan önemsediklerini ifade etti.

Yapılacak düzenlemenin, bütün kamu görevlilerini kapsayıcı şekilde olması talebini de değerlendiren Yazgan, “Sağlık çalışanları şiddete maruz kaldığında toplumsal olarak tepki gösterdik, sağlıkta şiddet yasası ve buna bağlı olarak tutuklu yargılama düzenlemesi yapıldı. Bütün toplumu ayağa kaldıran bir menfur olay yaşandı ve bir okul müdürümüz öğrencinin saldırısıyla hayatını kaybetti. Haklı olarak, eğitimcilere yönelik şiddetin önlenmesi çağrıları yapıldı ve bu çağrıya olumlu cevap geldi. Bu çağrıların karşılık bulması sorunların çözümüne yaklaşım açısından çok önemlidir. Biz meseleyi bütüncül olarak çözmek için sesleniyoruz: Her meslek grubunun başına bir şey geldikçe bir yasal düzenleme yapmak yerine, bütün kamu görevlilerini ve kamu hizmetini yerine getiren çalışanları şiddetten koruyacak, tutuklu yargılama dahil bir çok caydırıcı müeyyideyi içeren bir düzenleme hayata geçirilmelidir. Bir kez yapılacak düzenlemeyle, kamu görevlilerine ve kamu hizmetlerine karşı şiddetle mücadelede önemli bir adım atmış oluruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 22
 • kemal kemal 1 hafta önce Şikayet Et
  belirli kesimlere getirilen imtiyazlar sadece problem olur vatandaş şiddete ugramak konusunda bu adı gecen sınıflardan dahamı aşagıda bu sebeple toplumun genelini kapsayan şiddetti durduracak caydırıcı yasalar çıkarılmalı gerisi sadece toplumda sorun çıkarır.
  Cevapla
 • Gündüz bey 1 hafta önce Şikayet Et
  iyide vatandaşın hakkını kim savnup koruyacak. kusura bakmayın bazı istisnalar hariç kimse durup dururken şiddete başvurmaz, suçu birazda çalışanlar kendilerinde arasınlar
  Cevapla
 • han 1 hafta önce Şikayet Et
  ne ala memleket!!!
  Cevapla
 • Gıyasettin Akyel 1 hafta önce Şikayet Et
  Memursen'in zulmünden memurları kim koruyacak
  Cevapla
 • Sağduyulu olunuz 1 hafta önce Şikayet Et
  Burda dahi birbirinizle atışmayınız.Toplumun her kesiminde şiddet hakimdir.Caydırıcı cezalar olmasını bekliyoruz. Yok sağlıkta şidet , yok öğretmene şiddet, kadına şiddet vb. lafı fazla uzatmamak gerekir, yoksa söylenecek söz başka amaca hizmet eder.Memur kim ? O da biz, siz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den, İran'ın "Reisi'yi Türk İHA'sı bulmadı" açıklamasına cevap
İBB'nin 'Roma' gezisi muhalifler gazetecileri birbirine düşürdü!