Fransa'da Türkiye fırtınası! MIPCOM'a büyük ilgi, Kanal7 de yerini aldı

Dizi, film, içerik, TV ve yapım sektörünün buluşma noktası olarak görülen dünyanın en önemli içerik fuarı MIPCOM başladı. Fuarda Kanal7 Medya Grubu da yerini aldı.

Fransa'da Türkiye fırtınası! MIPCOM'a büyük ilgi, Kanal7 de yerini aldı
Fransa'da Türkiye fırtınası! MIPCOM'a büyük ilgi, Kanal7 de yerini aldı
GİRİŞ 16.10.2023 13:26 GÜNCELLEME 16.10.2023 15:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Fuarın ilk gününde Türk dizi ve filmlerinin tanıtıldığı millî katılım alanı yoğun ilgi görüyor. Fransa’nın Cannes kentinde bugün başlayan MIPCOM fuarı, dünyanın birçok ülkesinde film ve dizi sektör temsilcilerine ev sahipliği yapıyor.

KANAL7 MEDYA GRUBU DEV FUARDA YERİNİ ALDI

Dünyanın büyük ilgiyle yakından takip ettiği MIPCOM 2023 fuarında Türk medya kuruluşları arasında Kanal 7 Medya Grubu da yerini aldı.

Cannes'de düzenlenen dev fuardaki Kanal 7 standında ziyaretçileri bizzat karşılayan Kanal7 Genel Yayın Yönetmeni Zahid Akman, yeni film ve dizi formatlarını meraklılarına tanıttı.

Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zahid Akman'ın öncülüğünde fuarda yer alan heyette, Kanal7 Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yeşim Sezdirmez, Dış Alımlar Sorumlusu Merve Akman, Senarist Mehmet Uyar, Dijuvu Genel Müdürü İhsan Aydın da yer aldı.

Akman ve kurum yetkilileri de dev fuarda ziyaretçilerle yakından ilgileniyor.

Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zahid Akman, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu liderliğindeki heyeti Kanal 7 standında ağırladı.

ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Türkiye’nin de çok sayıda firma ile katıldığı fuarda dizi, film, animasyon, belgesel ve TV formatları tanıtılıyor. Fuarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Odasının iş birliğinde oluşturulan Türkiye millî katılım alanın açılışı Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu tarafından yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, MIPCOM fuarında içerik ihracatının artırılması, tanıtım ve turizm potansiyelinin geliştirilmesi konularında üst düzey görüşmeler gerçekleştirecek.

108 ÜLKEDEN KATILIM BEKLENİYOR

Dünyanın 108 ülkesinden binlerce yapımcı ve alıcı ile 10 binin üzerinde ziyaretçinin katılımının beklendiği MIPCOM fuarı 19 Ekim’de sona erecek.

TÜRKİYE DİKKAT ÇEKİYOR

Bakanlıktan Sektöre Destek Dünyada büyüklüğü milyar dolarlarla ifade edilen içerik sektörünün en güçlü ülkelerinden biri olan Türkiye, her yıl ürettiği yaklaşık 50 dizi ve küresel çaptaki yüz milyonlarca izleyicisiyle dikkat çekiyor.

TÜRK KATILIMCILARA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DESTEK VERİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyada yakalanan bu büyük başarının artırılarak devam ettirilebilmesi amacıyla dünyanın en önemli içerik fuarlarına yapımcıların ve satış ajanslarının katılımına İstanbul Ticaret Odasının iş birliğiyle destek veriyor.

TÜRK DİZİLERİ 152 ÜLKEDE 700 MİLYONDAN FAZLA SEYİRCİYLE BULUŞUYOR

Bu fuarlar arasında MIPCOM’un yanı sıra MIP TV, Asya TV Forum ve Market, Dubai Uluslararası İçerik Fuarı ve Content Americas’da bulunuyor. Türk Dizileri Dünyada Büyük İlgi Görüyor İçerikleri her geçen gün zenginleşen Türk dizileri 152 ülkede 700 milyondan fazla seyirciyle buluşuyor.

Orta Doğu ve MENA Bölgesi'nde başlayan bu başarı hikayesi tüm dünyaya yayılırken Şili’den İspanya’ya, Rusya’dan Hindistan’a kadar her yerde Türk dizileri büyük ilgi görüyor.

Dizi filmlerinin ihracat hacmi her geçen yıl büyüyen Türkiye, bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer alırken diziler ülkenin yumuşak gücü olarak da kültür diplomasisine önemli katkı sağlıyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • alperen 8 ay önce Şikayet Et
  Standta HİNT li kardeşlerimizde var mıydı? Hint dizilerine doyamadık!
  Cevapla
 • kenan 8 ay önce Şikayet Et
  "TÜRK DİZİLERİ 152 ÜLKEDE 700 MİLYONDAN FAZLA SEYİRCİYLE BULUŞUYOR" fakat bu dizilerin bölümlerinin başına ve ortasına 30 sn.lik Gazze Gerçekleri eklemeyi düşünemiyor musunuz? yoksa Atatürk meselesindeki "sözde Atatürkçü" sanatçılar gibi "tamamen duygusal" mı yaklaşıyorsunuz olaya. Sadece reklam kapmak için Gazze.. Tüh sıfatınıza!!
  Cevapla
 • Bir Bilen 8 ay önce Şikayet Et
  Boş işlerin koşun peşinden. Çeyrek akılsızlar
  Cevapla
 • Bilgi 8 ay önce Şikayet Et
  MIPCOM'in açılımı Fransızca , "Marché International des Programmes de Communication" olan ve İngilizce'de "International Market of Communications Programmes" olarak çevrilebilen bir kısaltmadır. MIPCOM, televizyon ve dijital eğlence içeriklerinin alım-satımının yapıldığı uluslararası bir ticaret fuarıdır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Trabzonspor, Cihan Çanak'ı duyurdu
Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması! Tahminler değişiyor