'Erdoğan olmazsa AK Parti ANAP'a benzer'

Kasım seçimlerinde en doğru tahmini yapan A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür, AK Parti'nin başarısının sırlarını anlattı.

'Erdoğan olmazsa AK Parti ANAP'a benzer'
'Erdoğan olmazsa AK Parti ANAP'a benzer'
GİRİŞ 05.11.2015 07:48 GÜNCELLEME 05.11.2015 09:33
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Gür, halkın tercihini istikrardan yana kullandığını söyledi. "7 Haziran'da AK Parti'ye oy kaybettiren Recep Tayyip Erdoğan değildi ama 1 Kasım'da AK Parti'yi iktidar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır" diyen Gür'e göre, AK Parti, yüzde 40.7'lik oyu kendi seçmeninden aldı. Yüzde 9'luk artışın 3.2'si MHP'den, yüzde 1.5 HDP'den, yüzde 1.5 Saadet ve diğer partilerden, yüzde 2.1 de CHP'den geldi.

'1 KASIM'DA İKTİDAR YAPAN ERDOĞAN'

Adil Gür, AK Parti'yi tek başına iktidar yapan 49.5'lik müthiş başarının sırrını şöyle açıkladı:

"AK Parti'yi iktidara getiren iş, aş ve istikrardır. 7 Haziran tarihinden itibaren Türkiye istikrarsız bir döneme girdi. Döviz fiyatları yükseldi. Terör hadiseleri arttı. Ülkenin birçok yerinde esnaf siftahsız kepenk kapatıyordu. Muhalefet partileri bu algıyı iyi yönetemedi. İnsanlar 2 Kasım sabahı istikrar çıkmazsa dolar 4 bin lira olur diye düşünmeye başladı."

YENİ ADAYLAR CANLA BAŞLA ÇALIŞTI

"7 Haziran seçimlerinden sonra 'Tayyip Erdoğan sahaya indi AK Parti oy kaybetti' iddiası bir şehir efsanesiydi. AK Parti'ye oy vermeyenlerin kullandığı bir argümandı. Son araştırmada da gördük ki AK Parti'ye oy veren her yüz kişiden 37'si Erdoğan için oy veriyor. AK Partililerin birçoğuna göre Recep Tayyip Erdoğan bu partinin doğal lideridir. 7 Haziran'da AK Parti'ye oy kaybettiren Recep Tayyip Erdoğan değildi ama 1 Kasım'da AK Parti'yi iktidar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dır. Erdoğan, AK Parti üzerindeki desteğini çekerse sonu DYP'ye ANAP'a benzer."

"AK Parti 7 Haziran'ı iyi analiz etti. Tam 235 milletvekili adayını değiştirdi. İllerin dokusuna uymayan adayları bıraktı. Bu teşkilatlara motivasyon getirdi. Yeni ve yıpranmamış adaylar canla başla çalıştı."

"7 Haziran'da diğer siyasi partilerin ekonomik ve sosyal vaatlerini AK Parti devletin imkânlarıyla yapacağını söyledi. Toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren vaatlerde bulundu. İnsanların bunları, koalisyon bile kuramayan partiler yerine iktidarın sahibi olan bir partiden duyması daha etkili oldu."

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 28
 • zeynep 8 yıl önce Şikayet Et
  bilemem benzermi benzemezmi atik
  Cevapla
 • Samet 8 yıl önce Şikayet Et
  Madde 103- Cumhurbaşkanı, görevini başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki şekilde andiçer : Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.
  Cevapla
 • Yörük KURT 8 yıl önce Şikayet Et
  Tam da bunun için başkanlık şart ; fani dünya elbet herkes ölecek ; ama ülkemizin kıyamete kadar (müslümanlara)lider ve de rahat yaşamasını istiyorsak ; BAŞKANLIK şart.
  Cevapla
 • Gün 8 yıl önce Şikayet Et
  Reis olmazsa olmaz. Adını dahi bilmediğimiz kişileri vekil yapıyorsak, bu onların başarısı asla değil. Biz oyumuzu kesinlikle Reis için veriyoruz. Reis varsa her şey tamam reis yoksa her şey yalan.
  Cevapla
 • metin 8 yıl önce Şikayet Et
  hayır yanlış, artık ak partinin başarılı bir lideri var, ahmet davutoğlu. bu seçim davutoğlunun zaferidir. yolları aynı olabilir, ama ikisi de lider.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paylaşım rekoru kıracak ilk video geldi: Ve KIZILELMA afterburner açtı!
Son dakika... ABD basını flaş gelişmeyi duyurdu: Başlıyor!