CHP, Kılıçdaroğlu'na göre kaç alacak?

Habertürk'te, ''Türkiye'nin Nabzı'' programına katılan Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarına dair tahminde bulundu, Erdoğan'a çağrı yaptı.

CHP, Kılıçdaroğlu'na göre kaç alacak?
CHP, Kılıçdaroğlu'na göre kaç alacak?
GİRİŞ 28.05.2011 03:34 GÜNCELLEME 28.05.2011 03:34
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Kılıçdaroğlu, ''CHP'nin oy oranında düşüş olursa, CHP genel başkanlığını da bırakacağım, siyaseti de bırakacağım. Aynı şeyi sayın Erdoğan'dan bekliyorum. AKP'nin oylarında düşüş olursa o da genel başkanlığı ve siyaseti bıraksın, ama o bıraksa da bırakmasa da CHP'nin oylarında bir düşüş olursa ben genel başkanlığı ve siyaseti de bırakacağım'' dedi.

CHP'nin oylarının artacağından yüzde 100 emin olduğunu, onun için bu kadar kararlı konuştuğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Ama Erdoğan o kadar emin değil. Emin olmadığı için benim bu teklifimi kabul etmiyor. Korkuyor. Korkunun ecele faydası yok, nasıl olsa gidecek'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de demokrasi ve özgürlüğün önünde ciddi engeller bulunduğunu, bu engelleri kaldıracaklarını belirterek, ''AKP yapamaz bunu çünkü AKP baskıcı zihniyetten geliyor. Özgürlükten yana olan bir iktidar telefon dinler mi, demokrasiden yana olan iktidar yargıyı siyasallaştırır mı?'' dedi.

Türkiye'de 60'a yakın gazetecinin hapiste olduğunu, bunun ülkede sorun anlamına geldiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bunu AB'nin de ABD'nin de dile getirdiğini kaydetti.

YÜZDE 30'UN ÜZERİNDEYİZ

Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarına ilişkin de oylarının bundan 2 ay önce yüzde 29,5 civarında görüldüğünü, ikinci kamuoyu yoklamasında ise yüzde 30 barajını aşmış göründüklerini aktardı.

Yüksek Seçim Kuruluna mektup yazarak, ıslak imzalı tutanakların internet sitesinde yayımlanmasını istediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, bu taleplerinin reddedildiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, ''Eğer tutanaklar yayınlanırsa, sandıklarla ilgili denetimi akademisyenler de siyasal partiler de meraklı olanlar da yapar ve böylece daha sağlıklı seçim yapmış oluruz. UYAP sistemi buna müsait. Kaç sandık varsa o kadar tutanağı yayınlarsınız, herkes bakar'' diye konuştu.

''Eğitim programınızda, 'İhtiyaç kadar imam'dan söz ediliyor. Ne kast ediliyor?'' İmam hatipleri kapatmayı mı düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, imam hatipleri CHP'nin kurduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Niye kapatalım? Bu ülkenin aydın din adamlarına ihtiyacı yok mu? İhtiyacı kadar demişiz, doğru. İhtiyacı kadar da ziraat mühendisi olması lazım. Toplumun ihtiyacı kadar yoksa işsiz kalacak bu insanlar'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, çoğu camide eğitim görmüş din adamı eksikliği bulunduğunun söylendiğini ifade ederek, ''Bu eksiklik varsa niye biz imam hatipleri kapatalım ki'' dedi.

''Fatih ve Eyüp belediyelerinde aile danışmanı olan Sibel Üresin, 'Dört eşe kadar erkeklerin evlenmesinin yasal olması gerektiğini söylüyor. Bu sözlere ne diyorsunuz?'' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, öteden beri kadın-erkek eşitliğine inanan bir parti olduklarını belirterek, ''Bugünkü dünyada sağlıklı düşünen hiçbir kadının böyle bir olguyu kabul edeceğini sanmıyorum. Çok eşlilik doğru değil'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Ağustos ayında başlatılacak internet güvenliğiyle ilgili filtre uygulamasına dair bir soruya karşılık da her toplumda çocukların korunduğunu, ancak yasakçı zihniyetle yola çıkmak ve buna çocukları alet etmenin doğru olmadığını söyledi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın bir yakını için ÖSYM Başkanı Ali Demir'e gönderdiği iddia edilen e-postayla ilgili soru üzerine de Kılıçdaroğlu, kendisinin bu olayı anlatırken bakan ismi açıklamadığını, Hayati Yazıcı'nın ortaya çıktığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, bu olayı savcının soruşturmasını istediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bir çocuk buldular, çocuk bir AKP'linin yakını. 'Hayır ben göndermedim' dedi. Yazıcı, bana dava açacakmış. Önce bana teşekkür et. Adın kullanıldıysa önce bana teşekkür etmen lazım. Beni suçluyor şimdi. Suçlu insanlar suçlarlar. Suçlu değilsen adam gibi bu olayı ortaya çıkarırsın. 'Haberim yoktu' diyemezsin. Diyorsan, bir gün Ali Demir orada kalamaz. Ben eminim Ali Demir ona haber vermiştir. Niye konuşmadın, savcılığa başvurmadın o zaman. Bu olay henüz daha karanlık. Ben hiç kimseye iftira atmam, belgeyi görmeden konuşmam. Bana yüzlerce şey gelir.''

YORUMLAR 36
 • HalitBinVelit 13 yıl önce Şikayet Et
  Önce konuşmasını öğrenmesi sonra yalan söylememesi lazım?..böyle insanları başa getiriyorlar Ülkemiz hep geriye gidiyor.. .
  Cevapla
 • Recep Kalaycı 13 yıl önce Şikayet Et
  hangi anket onlar. kemal döktürmüş gene. ama ben bu oranlarda bir anket göremedim. Bu anketi izmirde mi yaptınız yoksa CHP teşkilatı içindemi yaptınız. bir açıklama yaparsanız bilgilenmiş oluruz.
  Cevapla
 • bumillettenbiri 13 yıl önce Şikayet Et
  30 un üstümü dedin sen. altında kalırsan ne olacak . gerçi onu 13 haziranda görecez gürsel ve avanesi sav baykal bunu tefe koyacaklar o zaman daha dünyadan haberin yok. yalanın batsın senin emi.
  Cevapla
 • Ali KORKMAZ 13 yıl önce Şikayet Et
  Gandiiiii. Çok didin beeee...
  Cevapla
 • Sade Vatandaş 13 yıl önce Şikayet Et
  Herşeye bir kılıfın var.... Kılıftaroğlu!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin sanayi devleri belli oldu
Bakan Yerlikaya, 9 günlük bayram tatilinin acı bilançosunu açıkladı