Virüse karşı sinekkaydı tıraşı

Prof. Dr. Recep Tekin, doğru maske kullanımına ilişkin önemli uyarılar yaptı. Sakal ve bıyıkla maskeyi tavsiye etmediklerini belirten Tekin, "Sinekkaydı denilen tıraşı öneriyoruz" dedi.

Virüse karşı sinekkaydı tıraşı
Virüse karşı sinekkaydı tıraşı
GİRİŞ 18.10.2020 07:08 GÜNCELLEME 18.10.2020 07:08
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve COVID-19 Yoğum Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, kış aylarının gelmesiyle artış beklenen koronavirüs vakalarına karşı maskenin doğru kullanılması gerektiğini söyledi.

Salgınla beraber uzun bıyık ve sakalın dezavantaja dönüştüğünü de vurgulayan Tekin, bir de tavsiyede bulundu:

“Aksıran ya da öksüren kişilerde virüsün sakala ya da bıyıklara yapışması daha kolay olduğu için kişiye de bulaşıp biraz daha da risk oluşturabiliyor. O yüzden özellikle biz sağlık çalışanlarına sakal ve bıyıkla maske kullanımını tavsiye etmiyoruz. Sinekkaydı denilen tıraşı öneriyoruz. Özellikle riskli alanlarda maskenin daha etkili olabilmesi için saç ve sakallarının çok uzun olmaması ya da mümkün olduğu kadar kısaltılmasını tavsiye ediyoruz. Tabii bunu vatandaşlara da öneriyoruz. Sakal ve bıyık gür ise maskedeki kaçakları arttırıyor. O yüzden pandemi süresince saç ve sakallarımızı bir süre unutabiliriz. Pandemi bitene kadar buna kısa bir ara verebiliriz.” 

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ALI OSMAN ÖNEL 1 hafta önce Şikayet Et
  Sıra sakala kadar dayandı biraz analiz etmek gerekir hangi sakal ? Günde 5 vakit namaz kılıp abdest alan mı yoksa ? amaç ne. Anlayan anladığı yerden baksın Saygılar
  Cevapla
 • Hasan BARÇİN 1 hafta önce Şikayet Et
  Çok BİLMİŞ!
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 1 hafta önce Şikayet Et
  Millet şaşırdı ne yaptığının bilmeden kim nederse şuursuzca hareket ediyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronavirüs salgınına karşı bu hafta yeni kararlar bekleniyor!
Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'ı da rahatsız etti: Miçotakis'ten Macron'a destek