Vücut kırgınlığı ve halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluğa iyi gelen besinler...

İş yoğunluğu ve tempolu çalışma koşulları kişilerin beslenme alışkanlıklarını ve uyku düzenlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum zamanla kişilerin daha verimsiz günler geçirmesini ve kronik olarak yorgun hissetmesine neden olmaktadır. Peki ilaç kullanmadan sağlıklı beslenme ile yorgunluk nasıl geçer? İşte yorgunluğa iyi gelen beslenme alışkanlıkları...

Vücut kırgınlığı ve halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluğa iyi gelen besinler...
Vücut kırgınlığı ve halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluğa iyi gelen besinler...
GİRİŞ 31.03.2021 09:25 GÜNCELLEME 31.03.2021 09:25

Yorgunluk ve halsizlik, genellikle yoğun çalışma temposundan kaynaklı meydana gelse de kişinin yeteri kadar beslenmemesi, zararlı alışkanlıklar, yeteriz uyku gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Kişinin kendini daha zinde ve enerjik hissetmesi için alışkanlıklarını gözden geçirmesi ve gerekli değişliklerin yapılması tavsiye edilir. Halsizlik, altta yatan ciddi bir hastalık olmadığı sürece beslenme ve uyku düzeninde yapılan değişikliklerle çabucak geçebilir. 

Greyfurtun faydaları nelerdir? Greyfurt suyu zayıflatır mı? Greyfurt suyu nasıl hazırlanır?

HALSİZLİK VE YORGUNLUK BELİRTİLERİ

Yeteri kadar dinlenmeme, besin değerleri bakımından eksik gıdalarla öğünleri geçiştirmek, az uyku gibi nedenlerden ortaya çıkan halsizlik ve yorgunluk, kişinin çalışma temposuna ve iş verimliliğine yansıyarak daha kalitesiz bir gün geçirmesine neden olmaktadır. Halsizlik ve yorgunluğun genel belirtileri şöyledir:

- Konsantrasyon bozuklukları, kişinin yaptığı işe tam odaklanamaması

- Beden tam olarak dinlenemediği için vücudun farklı yerlerinde kas ve eklem ağrılarının başlaması

- Yorgun uyanma

- Mutsuz ve depresif ruh hali

- Konuşma güçlükleri

- Unutkanlık 

- Her zaman kolayca yapılan işlerin güçlükle yapılması

- Umutsuzluk ve negatif ruh hali

- Yürümede zorlanma gibi…

YORGUNLUĞA NE İYİ GELİR?

Kronik halsizlik ve yorgunluk için kişinin ilk yapması gereken alışkanlıklarını gözden geçirmesidir. Daha kaliteli bir uyku için kişinin gün içinde mümkün mertebe stresten ve huzursuzluktan uzak durmaya çalışmasıdır. Bununla birlikte aşırı yağlı yemeklerden kaçınmak, daha sağlıklı ve hafif yiyeceklerle beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. 

Şeker ihtiyacını doğal şeker içeren meyvelerden karşılamak, fast food gibi zararlı yiyecekler yemek yerine zengin vitamin ve minerallere sahip besinler tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. Kişinin daha zinde hissetmesi için uyku ve dinlenme kadar beslenme de çok önemlidir. İlaç kullanmaya gerek kalmadan halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelen besinler:

Yoğurt: Yoğurdun sağlığa olan sayısız faydası birçok beslenme uzmanı tarafından kabul edilmektedir. Yoğurt, içerisindeki yararlı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalılara karşı koruduğu kanıtlanmıştır. Zengin besin değerleri sayesinde kişinin ihtiyacı olan besin değerlerini büyük oranda karşılayarak gün içinde daha enerjik ve zinde kalmaya yardımcı olmaktadır. 

Ev yoğurdunun faydaları nelerdir? Bağırsakları çalıştıran yoğurt zayıflatır mı?

Yeşil Çay: Besin değerleri bakımından oldukça zengin olan yeşil çayın en önemli özelliği antioksidan kaynağı olmasıdır. Yeşil çay, bazı kültürlerde ilaç ve şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kötü kolesterolden düş sağlığına kadar birçok hastalığa çare olduğu için günde 1-2 fincan kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

Yeşil çay zayıflatır mı? Ödem atmaya yardımcı yeşil çayın faydaları nelerdir?

Kuruyemiş: Ara öğünlerde ölçülü miktarda tüketilmesi halinde gün içinde daha enerjik hissetmeye yardımcı olmaktadır. Fındık, ceviz, badem, Antep fıstığı, kaju gibi kuruyemişlerin faydaları ve besin değerlerinden daha fazla yarar sağlamak için çok fazla kavurmadan ve tuzlamadan tüketilmesi gerekir.

Kuruyemişin faydaları nelerdir? Her gün kuruyemiş tüketmek hangi hastalıklara iyi gelir?

Pekmez: Bağışıklık sistemini güçlendiren pekmez, özellikle kış aylarında soğuk havaya karşı vücut direnci arttırdığı için grip ve nezle gibi soğuk algınlıktan kaynaklı solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesinde sıkça kullanılmaktadır.  Özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde kişinin gün içinde daha zinde ve enerjik hissetmesine yardımcı olmaktadır. 

Hamilelikte pekmez tüketmenin faydaları nelerdir? Hangi pekmez hangi hastalıklara iyi gelir?

Havuçlu Smootie: Havuç, zengin besin değerlerine sahip bir sebze olduğundan vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kısmen karşılamaktadır. Göz ve kemik sağlığına olumlu etkisi olduğundan bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Daha lezzetli ve doyurucu hale getirmek için birkaç basit malzemeyle smootiehazırlanabilir. Havuç smootie tarif: 1 adet havuç, ceviz büyüklüğünde taze zencefil, su ve mandalina. Tüm malzemeler içilecek kıvama gelinceye kadar robotta karıştırılır ve istenilen kıvama gelince servis edilebilir. 

Udi hindi tozu faydaları nelerdir? Udi hindi yağı nasıl kullanılır?

Ispanak Smootie: Ispanak, bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanser hücreleriyle savaşarak yok olmasını sağlayan ve zengin besin değerlerine sahip bir besin olmasından dolayı sık sık tüketilmesi önerilmektedir. Ispanak smootie ara öğünlerde yer verildiğinde vücudun toksinlerden arındırarak hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Ispanaklı smootie tarifi: yarım su bardağı su, 1 tane limon, 20 yaprak ıspanak, 1 tane muz. Tüm malzemeler içilecek kıvama gelene kadar robottan geçirilir ve istenilen kıvama geldikten sonra servis edilebilir. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Üsküdar'da silahlı saldırı: 3 vatandaş öldü, 5 kişi yaralandı
Macaristan'dan skandal Netanyahu kararı: Tutuklama kararına uymayacaklar!