2 genç parkinson hastaları için titremeyi engelleyen bileklik icat etti

Tramvayda yolculuk yaptıkları esnada yolculardan birinin su içmeye çalıştığını fakat el titremesi nedeniyle suyu içemediğini gören Pusat Furkan Doğan ile Metehan Kaya isimli iki genç girişimci parkinson hastalarına umut olmayı amaçlıyor.

2 genç parkinson hastaları için titremeyi engelleyen bileklik icat etti
2 genç parkinson hastaları için titremeyi engelleyen bileklik icat etti
GİRİŞ 21.08.2021 13:49 GÜNCELLEME 21.08.2021 14:08
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Tramvayda yolculuk ederken karşılaştıkları bir olay sonrası kafa kafaya veren iki girişimci arkadaş Parkinson ve Tremor hastalarına umut olmak için kolları sıvadı. Genç girişimciler, ürettikleri titremeyi absorbe eden bileklik ile Tremor, Parkinson ve benzeri rahatsızlığı olan hastalara umut olmayı amaçlıyorlar..

Klimalardaki sinsi tehlike: Koronayla birleştiğinde ölümcül oluyor!Klimalardaki sinsi tehlike: Koronayla birleştiğinde ölümcül oluyor!


TİTREMEYİ ABSORBE EDEN BİLEKLİK

Pusat Furkan Doğan ile Metehan Kaya, tramvayda yolculuk yaptıkları esnada yolculardan birinin su içmeye çalıştığını, fakat el titremesi nedeniyle suyu içemediğini gördü. Bu durumdan oldukça etkilenen Doğan ile Kaya, hastalara umut olabilmek amacıyla kolları sıvadı. İki genç girişimci, Tremor, Parkinson ve titremeye sebep olan benzer hastalıklara çare olabilmek amacıyla titremeyi absorbe eden bileklik icat etti. Aynı şirketin ortağı olan Doğan ile Kaya, ürettikleri titreme engelleyici bileklik ile hastalara umut olmayı amaçladıklarını belirtiyor. 


   
NE OLURSA OLSUN BUNU TEDAVİ ETMEYE ODAKLANDIK

Tremor hastalarına umut olmayı görev edinmiş iki arkadaştan biri olan, bu icadın nasıl ortaya çıktığını ve ilerledikleri aşamalardan bahseden Pusat Furkan Doğan, “Bir gün biz tramvayda giderken bir hastaya rastladık. Başı ve elleri sürekli titriyordu. Su içmeye çalıştı. Daha sonra bu suyun büyük bir çoğunluğunu yere döktü. Tramvayda insanların hepsi ona baktı ve o insan çok mahcup oldu çok utandı. Açıkçası bu olay bizim de çok içimize dokundu ve bütün her şeyi bir kenara bırakıp biz bunun üzerine çalışmaya, her ne olursa olsun bunu tedavi etmeye odaklandık. Biz icadımızı tamamladıktan sonra ilk yaptığımız şey bunu nasıl en kısa sürede hayata geçireceğimizi düşünmekti. Araştırmalara başladık fakat birçok yerden bununla alakalı bir geri dönüş alamadık. Bir ilgi bulamadık. Ama araştırmalarımız neticesinde Profesör Doktor Sultan Tarlacı Hocamızın bu konularda uzmanlığının çok iyi düzeyde olduğunu ve Üsküdar üniversitesinde özellikle sağlık alanında, tıp alanında birçok yeni projeye, yeni icada destek verdiğini daha önceden görmüştük. Bunun üzerine yoğunlaştık ve Üsküdar Üniversitesi'yle iletişime geçtiğimizde bizi çok sıcak karşıladılar. Beklediğimizden çok daha ilgili karşıladılar ve bizim ihtiyacımız olan bütün imkanları bize sundular” dedi. 


   
BÜYÜK YAPILARA ODAKLANDIK

Geliştirilen bilekliğin mekanik kısmından bilgiler veren Metehan Kaya, “Bu sorunu nasıl çözebiliriz diye düşündük fakat yaptığımız araştırmalarda bu soruna dair bir çözüm bulamadık. Dünya üzerinde de bu soruna dair bir çözüm yapılmamış. Biz de önce aynı sorundan muzdarip olan büyük yapılara, büyük binalara, gökdelenlere odaklandık. Gökdelenlerde bir deprem ya da rüzgar etkisiyle sallanmayı önlemek için kütle sönümleyici olarak kullanılan harmonik soğurucu tekniği var. Biz de bu tekniği en ince ayrıntısına kadar inceledik. Daha sonra bu harmonik soğurucu katı bir yapıya ait olduğu için biz bu katı yapıyı sıvı hale getirmemiz gerektiğine karar verdik. Çünkü elde katı yapıyı kullanmak çiçekten çok zorlu oluyordu. Biz de bunu önce dünyada daha önce olmayan bir sıvı kütle sönümleyicisi adı verdiğimiz hale getirdik. Sıvı hale getirdikten sonra istediğimiz formatla şekle getirebiliyor olduk. Ondan sonra da bileğin hangi noktalarında parkinson yani esansiyel tremor daha etkili onu araştırdık. Sultan Tarlacı hocamızla beraber de tam noktayı saptadık. Ondan sonra da saptadığımız noktaya yaptığımız sıvı sönümleyiciyi belli bir şekle sokarak cihazımızı son haline getirdik. Tremor hastalarının bu sorununu çözmüş olduk” dedi. 
   
HASTALAR İÇİN HEM PRATİK HEM DÜŞÜK MALİYETLİ

Tremor hastalığı ve tedavi süreçleri hakkında bilgi veren NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Normalde toplumda titreme hastalığı dediğimiz hastalık çok sık gözüken bir hastalık. Yine ve en çok bilinen Parkinson hastalığı titremesidir ya da bunun dışında esansiyel tremor dediğimiz başka bir titreme şekli daha var. Burada geliştirilen el bilekliği, titremeyi tedavide kullanılan el bilekleri için özellikle esansiyel titreme için etkili bir yöntem. Esansiyel titreme dediğimiz rahatsızlık genellikle çocukluktan başlar. Yani altı sekiz yaşlarında çocuklarda ortaya çıkabiliyor. On beş, yirmi beş, otuz beş yaşları yaş arttıkça titremenin yoğunluğu ve şiddeti artar. Genellikle toplumda yüzde dört ile on oranında görülebiliyor. Kişilerin günlük yaşamını etkilemedikten sonra hekime başvuru olmuyor. Özellikle günlük yaşamı etkileyen titreme dediğimiz durumda ilaçların başarı oranı çok düşük. Kaşıktan dökme kupadan, bardaktan dökme, fincandan dökme durumları olduğu zaman ya da ince beceri işlerini yapamama durumu olunca ilaçlar çok yararlı olmuyor. İlaçların dozları yükseldikçe de birçok yan etkiler ortaya çıkıyor. Bulantı, kusma, tansiyon düşmesi, uyku hali gibi. Genel olarak bakıldığı zaman bu esansiyel titremede yüzde otuzla kırk hastada tedavide ciddi bir yetersizlik var. O zaman farklı tedaviler devreye giriyor. Bunlardan bir tanesi beyin ameliyatları. Riskli ve ciddi bir yöntem.  Düzelme oranı yüksek fakat fiyatı da yüksek, maliyeti de yüksek. Riskleri de yüksek. Beyin ameliyatlarının yanında beyin pilleri denen yöntemler de var. Orada da başarı oranı yüksek ama tabii ki uygulama sırasında yüzde dört oranında beyinde kanama, pil takılan kişilere depresyona eğilim gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Doğal olarak maliyeti, sağlık sektörü için de çok yüksek. Onun dışında titremeyi azaltıcılar var. Ya da bizim geliştirdiğimiz sıvı söyleyeyim hem pratik hem maliyetleri düşük hem de hastaya vereceği herhangi bir yan etki ya da zarar söz konusu değil. Burada önemli olan şey bunun pratik hale getirilmesi, klinik yararları biz kendi kullandığımız hastalarda çok net olarak görülmekte. Bu özellikle dirençli esansiyel titreme dediğimiz durumlarda yüzde yetmiş, seksen oranında titremenin şiddetini, yoğunluğunu azalttığı gösterilmiş. Bu yönüyle bakıldığı zaman hakikaten birçok esansiyel, titremeli hastanın yaşam kalitesini iyileştirecek ve yan etkilere maruz bırakmayacak bir tedavi yöntemi olarak gözüküyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • yozgatlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun. emeğinize yüreğinize sağlık. çalışmalarınızın devamını dileriz. İnşallah daha büyük başarılara imza atarsınız.
  Cevapla
 • Karaoğlan 2 yıl önce Şikayet Et
  Böyle gençleri gördüm mü gerçekte gururlanıyorum ve minnettar oluyorum….. Helal olsun size, tebrikler. Allah daha yeni yeni buluşlar nasip etsin.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler inşaallah daha iyisinide gelistirirsiniz
  Cevapla
 • oktay 2 yıl önce Şikayet Et
  İLHAM KAYNAGINIZDA arkanızdaki resimdirkesin.
  Cevapla
 • yozgatlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet resim geldi şöyle yapın dedi. Hiç aklından geçmedi ki Allah bu işi bu gençlere nasip etti çalışmalarının karşılığını aldılar. Şu Atatürk ü kullanmayı bırakın artık. şu milletin yakasından düşün. Diğer ülkemiz için can ve kan veren büyüklerimiz gibi oda öldü gitti. Allah rahmet eylesin. Öyle bir yetenek varsa sana da bir uçak yaptırsın sende beyin yok mu? hadi görelim. Chp kafası işte hiç sevmezler ama ismi kullanmayı severler. bu vesile ile de bir karış toprak için can ve kan verenleri minnetle anıyoruz. sen sen olmazsan ölü sana ne yapsın ?
  Cevapla
 • tatar 2 yıl önce Şikayet Et
  KAYNAK BAŞKA olsa kabul etmiyecenmi BİLİMİ YENİLİĞİ
  Cevapla
 • Vatanını Seven 2 yıl önce Şikayet Et
  Hay eline sağlık
  Cevapla
 • Muhittin 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun demeli önce. Sonrada Rabbim güç kuvvet versin ki işiniz hayırlı bi iş bu ülkenin siz gibi genç kuşağa ihtiyacı var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cezayı vatandaş kesecek! Erdoğan da talimatı verdi, Meclis'e geliyor
Dolmabahçe'de önemli görüşme! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye'yi kabul etti