Uzman isimden korkutan açıklama: Kırmızı alarm vermeye başladık!

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, son 15 günde koronavirüs vaka sayılarında 3-5 kat artış yaşandığını belirterek, "Son 15 gündür yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımız mevcut. Dolayısıyla kırmızı alarm vermeye başladık" dedi.

GİRİŞ 30.08.2021 11:43 GÜNCELLEME 30.08.2021 11:43
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, son 15 günde koronavirüs vaka sayılarında 3-5 kat artış yaşandığını belirterek, "Son 15 gündür hastaneye yatırmak zorunda kaldığımız ve yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımız mevcut. Dolayısıyla kırmızı alarm vermeye başladık" dedi.

40 yaş altı vakalarının çok yoğun olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Savaşçı, 65 yaş üstüne de dikkati çekerek, "Özellikle 65 yaş üzerinde de 2 doz inaktif aşı yapanlar da hastalanmaya, yoğun bakıma yatmaya başladı" diye konuştu.Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs vakalarındaki artış ile ilgili DHA'ya konuştu. Savaşçı, özellikle son 15 gündür vaka sayılarında çok ciddi bir artış olduğunu belirterek "Önceki dönemde aslında ayakta hafif vakalarımız mevcuttu; ama son 15 gündür hastaneye yatırmak zorunda kaldığımız ve yoğun bakım ihtiyacı olan, şu anda kliniklerde yoğun bakım yeri beklediğimiz hastalarımız mevcut. Demek ki durum ciddiye gidiyor; bunu buradan anlayabiliriz. Bunun birinci öncelik nedeni; halen daha aşı yaptırmak istemeyen, aşı olmamış insanlarımız var. Hatta bir ailede anne-baba aşı yaptırıyor, 21 yaşındaki çocukları yaptırmamıştı. Aile çok üzülüyor, çocuğu yatırmak zorunda kaldık ve genel durumu kötüydü. Genel olarak vaka dağılımına baktığımızda 40 yaş altı vakalarımız çok yoğun. Özellikle 65 yaş üzerinde de 2 doz inaktif aşı yapanlar da hastalanmaya, yoğun bakıma yatmaya başladı" dedi.

'KIRMIZI ALARM VERMEYE BAŞLADIK'

Savaşçı, vakalarının neredeyse tamamının Delta varyantı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ne yazık ki neredeyse vakalarımızın tamamını Delta varyantı olarak değerlendirebiliriz. Onların hem bulaş riski biraz fazla hem inaktif aşıların koruyuculuk oranları biraz düşük kaldı. Vaka sayılarımızla birlikte yoğun bakım ihtiyaçlarımız da artıyor. Son 15 günde klinikte takip edecek boş yataklarımız az da olsa var ama yoğun bakımlarda ciddi oranda artışlar mevcut. Son 15 günde 3-5 kat bir artışımız söz konusu. Ayakta takip ettiğimiz hafif vakalar, biraz daha orta ve ciddi boyuta dönmeye başladı. Dolayısıyla kırmızı alarm vermeye başladık. Yaz dönemi, personel izinleri, 2 yıldır sağlık çalışanlarında bir yorgunluk olmaya başladı. Halkımızda da vurdumduymazlık söz konusu olmaya başladı. En büyük tehlike ise aşı yaptıranlar arasında da kendini çok güvende hisseden bir kitle olmaya başladı."

OKUL SERVİSİ UYARISI

Savaşçı, okulların açılmasıyla birlikte uyulması gereken kurallara dikkat çekerek "Özellikle yavrularımız, büyük bir heyecan içinde ailelerle birlikte okulların açılmasını bekliyor. Okullarda bir yoğunluk olacak, servislerde de olacak. Yavrularımızı korumak istiyorsak, birinci öncelik ailelerimizin aşılanması. İkinci öncelik, ailelerimiz aşılı olsalar bile yine de maske, mesafe ve hijyen konusunda dikkat etmeleri ve çocuklarını bu konuda eğitmeleri. Okullarda öğretmenlerimiz ve yönetim bu konuda çok ciddi tedbirler alıyor. Ayrıca servisler biraz riskli duruyor. Servislerde maddi kayıp yaşanmaması için çok boş koltuklu bir sistem olmayacaktır. Çocukların özellikle serviste bir şey yiyip içmemeleri, maskelerini çıkarmamaları gerekiyor. Mümkünse klimalar değil, doğal havalandırma dediğimiz pencerelerin güvenli şekilde açılması gerekiyor. Koltuk tutacaklarının, elle temas edilen yüzeylerin her servisten sonra dezenfekte edilmesi gerekiyor. Çocuklarımız servisten inişte ve binişte el dezenfektanı kullanmalı. Serviste geçirilen süre uzun tutulmamalı. Ancak burada anahtar nokta aşılanma" ifadesini kullandı.

'ÇOCUK VAKA SAYILARI DA ARTTI'

Bir kez daha aşının önemini hatırlatan Savaşçı, "Gece sabahlara kadar baktığımız hastalarda şunu görüyoruz; anneler, babalar bu konuda çok üzgün, çocuklarına söz geçiremiyorlar, 'aşı yaptıramadık' diyorlar. Ne yazık ki 18-20 yaşında yoğun bakımda, akciğerlerinde hava alacak yer kalmayan genç hastalar takip ediyoruz. Çocuk vaka sayıları da arttı. Yavrularımızı 12 yaşına kadar aşılayabiliyoruz, 12 yaşın altını da korumak istiyorsak, toplumun bağışıklık düzeyini en üst seviyeye çıkarmamız gerekir. Birbirimiz ile temas etmeyi seven bir toplumuz. Dolayısıyla biraz kurallara dikkat edemeyebiliyoruz. Hem kurallara dikkat edip hem de aşılarımızı yaptırmak zorundayız" diye konuştu.

Son dakika: 29 Ağustos koronavirüs tablosu açıklandı! Son dakika: 29 Ağustos koronavirüs tablosu açıklandı!

Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durumTürkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum

Son dakika: 28 Ağustos koronavirüs tablosu açıklandı! Son dakika: 28 Ağustos koronavirüs tablosu açıklandı!

Son Dakika... Bakan Koca'dan 10 il uyarısı! Bu şehirlerde daha az güvendesiniz!Son Dakika... Bakan Koca'dan 10 il uyarısı! Bu şehirlerde daha az güvendesiniz!

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Volkan 4 ay önce Şikayet Et
  Korona bir truva atıdır. Amaç insanları köle edebilmek. Bunu korkuyla i, maskeyle başardılar
  Cevapla
 • Vatann sever 4 ay önce Şikayet Et
  Okullar bu tabloya göre nasıl açılacak???????
  Cevapla
 • Burak 4 ay önce Şikayet Et
  Aşı olmak istemeyenler niye bu kadar çok mesaj yazıyorsunuz ki. Tamam olmayın kardeşim, ne tepiniyorsunuz. Sizinkisi mezarlıktan geçerken korkan vatandaşın ıslık çalmasına benziyor. Kendinizi mi rahatlatmaya çalışıyorsunuz.
  Cevapla
 • kazma sapı 4 ay önce Şikayet Et
  birde ümit aktaşı ve diğerlerini söyleyin gizlemyin
  Cevapla
 • Aşı Olun Aşı 4 ay önce Şikayet Et
  Yalan söylemek ruhumuza işlemiş... Söyleyemeyiz.
  Cevapla
 • Hilal 4 ay önce Şikayet Et
  İsrail yaptığı araştırma ile Biontechin koruyuculuğunun %39a gerilediğimi söyledi yani çöp oldu. Sağır sultan duydu siz mi duymadınız, sayın profesyonel tıp uzmanları ve doktorlar. Bu zorlamalardan ölümlerden ve yan etkilerden sizler sorumlusunuz. Allaha hesap veremeyeceksiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk devleri düğmeye bastı! Geleceğin enerjisi 'lityum batarya' ilk kez denendi
Can Ataklı’dan İmamoğlu hakkında "yok artık" dedirten "U" dönüşü!