Koronavirüs sonrası akciğerlere dikkat!

Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Demet Çetin pandemide salgından en çok etkilenen kişilerin yaşlı erkek hastalar olduğuna dikkat çekerek koronavirüs sonrası hipertansiyon, obezite ve diyabet hastalığı olan kişilerin sayısının arttığını söyledi

Koronavirüs sonrası akciğerlere dikkat!
Koronavirüs sonrası akciğerlere dikkat!
GİRİŞ 02.10.2021 09:41 GÜNCELLEME 02.10.2021 10:26

Medical Park Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Demet Çetin, Ağır zatürre (pnömoni) ile takip edilerek solunum desteği olmadan taburcu edilen hastalarda birinci ve üçüncü ay kontrol poliklinik muayenesinin yapılması gerektiği hatırlatarak, uyarılarda bulundu. Pandemi salgınından en çok etkilenen kişilerin yaşlı erkek hastalar olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Çetin, hipertansiyon, obezite ve diyabet hastalığı olan kişilerin sayısının arttığını söyledi. Dr. Çetin, hastaların bu süreçte hiç şikayeti olmayıp taşıyıcı olandan, solunum yetmezliğine varana kadar farklı tablolarda Göğüs Kliniği’ne başvurduğunu belirtti.

Alzheimer riski yüksek kişiler alüminyum içermeyen deodorant kullanmalı!Alzheimer riski yüksek kişiler alüminyum içermeyen deodorant kullanmalı!


KORONAVİRÜS SONRASI CİDDİ PROBLEMLE GÖRÜLEBİLİYOR

Medical Park Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Demet Çetin, ‘’Hastalığı geçirdikten sonra da ciddi problemler görülebilmektedir. Bu hastalık kandaki pıhtılaşmaya neden olarak, kan akımının durmasına ve akciğer, kalp, beyin gibi hayati organlara ciddi hasar verebilmektedir. (Kalp krizi, felç, akciğer embolisi gibi). Korona virüs, kalp kasının iltihaplanmasına (miyokardit) neden olabilmekte ve tedavi edilmezse hastalarda kalp yetmezliği gelişebilmektedir. Psikolojik bozukluklar da mutlaka göz önünde bulundurulmalı (kaygı bozukluğu, anksiyete, depresyon gibi) ve bu tür hastalarda Psiklog ya da Psikiyatristten destek alınmalıdır. Ağır zatürre (pnömoni) ile takip edilip solunum desteği olmadan taburcu edilen hastalarda birinci ve üçüncü ay kontrol poliklinik muayenesi yapılmalıdır. Kontrol akciğer grafileri, basit laboratuvar incelemeleri ve solunum sıkıntısı devam eden hastalarda üçüncü ayda solunum fonksiyon testleri yapılması ve gerekirse tomografi tekrarı önerilir. İlk Ayda myokardit, emboli gibi komplikasyonlar gözden geçirilir. Yoğun bakımlardan oksijen desteği ile evlerine gönderilen hastalar izolasyon bitiminde taburculuğun iki ile üçüncü haftasında kontrole gelmelidirler.  Bu hastalar uzun süre yoğun bakımda kaldıklarından dolayı kas kuvvetinde azalma, denge fonksiyonlarında bozulma, kalp ve akciğer kapasitelerinde azalma ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu hastalarda hem fiziksel, hem solunumsal fonksiyonları geri kazanmak için fizik tedavi programları oldukça yararlı olmaktadır.  Bu tür hastalarda akciğer fibrozisine (sertleşmesi) gidiş değerlendirilmeli, steroid tedavisi (kortizon) verilenler yakın takip edilmelidir’’ dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Akdeniz’deki 'Kent uzlaşısı' 'APO’ya özgürlük için toplandı
Somali'de Türkiye ile imzalanan anlaşma sonrası kutlama töreni düzenlendi