Sarı kantaron çayı ve yağı faydaları! Sarı kantaron yağı nasıl kullanılır?

Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan ve günümüzde de oldukça popüler olan sarı kantaron, Mayıs-Eylül ayları arasında sarı parlak çiçekleri ile kendini gösteriyor. Peki, kantaron yağının faydaları nelerdir?

Sarı kantaron çayı ve yağı faydaları! Sarı kantaron yağı nasıl kullanılır?
Sarı kantaron çayı ve yağı faydaları! Sarı kantaron yağı nasıl kullanılır?
GİRİŞ 17.06.2024 10:09 GÜNCELLEME 17.06.2024 10:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Çeşitli formlarda kullanılabilen sarı kantaron otu; kantaron yağı ve kantaron çayı şeklinde oldukça sık gündeme geliyor. Mide problemlerinden cilt tahrişlerine, depresyona etkisinden sindirime yardımcı olmasına kadar pek çok faydası bulunan sarı kantaronu daha yakından tanımak ister misiniz? İşte, sarı kantaron otu, yağı ve çayının faydaları!

Haşlanmış kırmızı pancar suyunun faydaları: Kırmızı pancar cilde faydaları!Haşlanmış kırmızı pancar suyunun faydaları: Kırmızı pancar cilde faydaları!

SARI KANTARON NEDİR?

Latince adıyla Hypericum perforatum L. halk arasında mayasıl otu veya binbirdelik otu olarak bilinen sarı kantaron, Hyperaceae familyasına ait, ılıman ve sıcak iklimlerde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Yeşil gövdesi ve sarı çiçekleriyle dikkat çeken bu bitki, 30-80 cm boylarına ulaşabilir ve yaz aylarında toplanır. Türkiye'de 100'e yakın türü bulunan sarı kantaron, özellikle yaz aylarında toplanarak kurutulur veya taze olarak kullanılır. Bu bitki, antik çağlardan günümüze kadar birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Karahindiba mucizesi! Karahindiba çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?Karahindiba mucizesi! Karahindiba çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Yemlik otu faydaları nelerdir, nasıl yenir? Yemlik otu yemeği nasıl yapılır?Yemlik otu faydaları nelerdir, nasıl yenir? Yemlik otu yemeği nasıl yapılır?

SARI KANTARON YAĞI NEDİR?

Sarı kantaron çiçeklerinin toplanıp işlenmesi ve zeytinyağı ile karıştırılmasıyla elde edilen kantaron yağı, özellikle yara izlerinin hızlı iyileştirilmesi amacıyla kullanılır. Biyoflavonoidler, organik asitler ve antioksidanlar açısından zengin olan bu yağ, hiperisin ve hiperforin içerir. Kırmızı kantaron yağı ise kırmızı renkte olup, içeriğindeki hiperisin sayesinde bu rengi alır.

SARI KANTARON YAĞI NASIL KULLANILIR?

Yaralar İçin: Yanık, sıyrık, güneş yanıkları ve sezaryen yaralarına 8-10 damla kantaron yağı sürüp masaj yaparak uygulayın.

Mide ve Sindirim Sistemi İçin: Aç karnına sabah ve akşam günde 2 defa 1 tatlı kaşığı (10 ml) içilmesi önerilir.

Kırlangıç otu nasıl kullanılır, faydaları nelerdir? Kırlangıç otu yağı…Kırlangıç otu nasıl kullanılır, faydaları nelerdir? Kırlangıç otu yağı…

SARI KANTARON YAĞININ FAYDALARI

Sarı kantaron yağının faydaları geniş bir yelpazeye yayılır. Cilt sağlığından sindirim sistemine kadar birçok alanda bu doğal yağdan faydalanmak mümkündür. Sarı kantaron yağı, cilt sorunları başta olmak üzere şu şekilde faydalar sağlar:

Güneş Yanıklarını İyileştirir: Sarı kantaron yağı, ciltte oluşan güneş yanıklarının iyileşmesini destekler.

Morarmalara İyi Gelir: Ciltte oluşan morarmalar için faydalıdır.

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır: Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Zehirli Hayvan Isırıkları: Zehirli hayvanların ısırıklarına iyi geldiği bilinir.

Cildi Nemlendirir: Cildin nemlenmesini sağlar.

Güneş Koruyucu: Cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Depresyon Tedavisine Destek: Sarı kantaronun içeriğindeki hiperforin ve flavonoidler, antidepresan etki gösterir. Hafif ve orta derecede depresyon tedavisinde sarı kantaron özütünün etkili olduğu klinik çalışmalarla saptanmıştır.

Limon çekirdeği nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Limon çekirdeği ne faydası var?Limon çekirdeği nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Limon çekirdeği ne faydası var?

SARI KANTARON YAĞININ YAN ETKİLERİ

Kalp damar hastalığı olanlar, hamileler, emzirenler ve feokromasitoma hastalığı olanlar için sarı kantaron yağı önerilmez. Kemoterapi alan kişiler ve organ nakli yapılmış olanlar bu yağı kullanmamalıdır. Ayrıca bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için dikkatli olunmalıdır.

SARI KANTARON YAĞI İÇİLİR Mİ?

Evet, sarı kantaron yağı içilebilir. Ancak belirli bir ölçüde tüketilmesi önemlidir. Günde bir çay kaşığından fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Bir çay kaşığı sarı kantaron yağını ılık suya karıştırarak da tüketmek mümkündür. Bu, şişkinlik ve gaz sıkışması gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca gastrit kaynaklı mide ağrısı ve yanmasını hafifletebilir. Akne, sivilce, egzama ve hemoroit gibi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonların tedavi sürecinde de destekleyici olarak günde bir çay kaşığı sarı kantaron yağı tüketilebilir.

SARI KANTARON YAĞI VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNE SÜRÜLÜR?

Sarı kantaron yağı, yüz bölgesi başta olmak üzere cildin tamamına uygulanabilir. Yüzdeki lekeler ve sivilceler için kullanılabilir. Yanıklar üzerinde de kullanılabilir ve yanık izi kalma ihtimalini azaltır. Ergenlik dönemi sivilcelerine karşı da etkilidir. Ancak cinsel bölgelere uygulanmamalıdır ve alerjik cilt yapısına sahip olanlar doktorlarına danışmalıdır.

KANTARON ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kantaron çayı, kaynatma yerine demleme yöntemiyle hazırlanması tavsiye edilen bir bitki çayıdır. Mevsiminde toplanıp kurutulan sarı veya kırmızı kantaron çiçekleri, tohumları veya kabukları kullanılabilir.

Malzemeler:

2 çay kaşığı kurutulmuş kantaron çiçeği, tohumu veya kabuğu

1 bardak kaynamış su

Demleme Süreci:

Kaynamış suyu bir fincana dökün.

İçine 2 çay kaşığı kurutulmuş kantaron ekleyin.

Kantaronu sıcak suda yaklaşık 10 dakika bekletin.

Demlenen çayı süzerek içmeye hazır hale getirin.

Kantaron çayı, sıcak tüketilebileceği gibi soğuk olarak da içilebilir. Hafif acımsı bir tadı olan bu çay, kendine özgü aroması ve hoş kokusuyla bilinir. Eğer tadı çok acı gelirse, tatlandırıcı ekleyerek içebilirsiniz.

SARI KANTARON ÇAYININ FAYDALARI

Sarı kantaron çayı, sindirim sistemi başta olmak üzere genel sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlar. Çayın bilinen faydaları şunlardır:

Mide Problemleri: Ülser gibi mide problemlerine iyi gelir.

Yatıştırıcı Etki: Kronik hastalıklara sahip kişiler üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır.

Bağırsak Sorunları: Bağırsak sorunları için faydalıdır.

Ağrı Kesici: Ağrı kesici özelliği vardır.

Akciğer Rahatsızlıkları: Akciğer rahatsızlıklarının tedavisini destekler.

İdrar Yolu Problemleri: İdrar yolu problemlerine iyi gelir.

HAMİLELİK SÜRECİNDE SARI KANTARON TÜKETİMİ ZARARLI MIDIR?

Hamilelik sürecinde doktor onayı olmadan sarı kantaron yağı veya çayı tüketilmemelidir. Hamilelikte alerjik reaksiyon riski artabilir. Ancak cilt üzerindeki yaralanmalar için dıştan uygulama yapılabilir.

SARI KANTARON GÜNDE NE KADAR KULLANILMALIDIR?

Sarı kantaronun fazla tüketimi zararlı olabilir. Sarı kantaron yağı içilecekse günde bir çay kaşığını aşmamalıdır. Cilt için haftada bir kez uygulanabilir. Sarı kantaron çayı ise günde bir fincan ile sınırlıdır. Bu ölçülerin üzerine çıkılmaması önerilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • Ayhan ORUÇ 1 ay önce Şikayet Et
    Biz yağını kendimiz yapıp kullanıyoruz. Gerçekten çok şifalı Yazın denizde de güneş yağı olarak kullanıyoruz çok güzel
    Cevapla
  • selma 1 ay önce Şikayet Et
    çok denedim bir şeye yaramıyor en iyisi çörek otu yağı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul'da dehşete düşüren görüntü! Köpeklerini adamın üzerine saldırttı
15 Temmuz gazisi Ayanoğlu: Şehadeti bir milimle kaçırdım!