Başkan Erdoğan: 'Tam bir felakettir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da AK partililerle düzenlenen iftarda konuştu. Erdoğan, 'Milletimizin iradesini korumak için mücadele ettik, bu sebeple YSK'nin seçimin yenilenmesi kararını isabetli buluyoruz. Her hırsızlık kötüdür ama oy hırsızlığı, milli irade hırsızlığı tam bir felakettir.' dedi.

GİRİŞ 26.05.2019 21:32 GÜNCELLEME 26.05.2019 23:00
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, AK Parti teşkilatları olarak kendileri için de 2015 Haziran seçimleri ile 31 Mart'taki İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin büyük dersler mahiyetinde olduğunu belirtti.

"Bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak, millete rağmen iş görmek, millete rağmen yol yürümek diye bir anlayış kesinlikle yoktur." diyen Erdoğan, "Milletimizin gösterdiği istikamette sürekli kendimizi sorgulayarak, sürekli kendimizi yenileyerek hizmet etmeye, inşa etmeye, üretmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yaklaşık 10,5 milyon üyesiyle Türkiye'nin en yaygın tabanına sahip partisi durumunda olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"ÜYEYİM AMA ÇALIŞMIYORUM OLMAZ"

"İstanbul'da 2 milyon 300 bin üyeye sahibiz. İstanbul'da bu kadar üyeye sahipsek sadece İstanbul'daki üyelerimizi ciddi manada çalıştıralım. Üyelerimiz arazide bir çalışsın. Bir üye yanında iki oy daha getirsin mesele bitti ama üyelerimizi çalıştıralım önce. 'Üyeyim ama çalışmıyorum' olmaz, üyeliğin bir sorumluluğu var. Kadın kollarımızın 4,5 milyonu aşan, gençlik kollarımızın 1,5 milyonu bulan üye sayıları Türkiye'deki diğer tüm siyasi partilerin toplam üye sayısından bile fazladır. Genel Başkanı olarak teşkilatlarımızın, özellikle de mahalle temsilcilerimizin çalışmalarına hep özel önem verdim ve destekledim."

"YSK'NIN KARARINI İSABETLİ BULUYORUZ"

Erdoğan, İstanbul'da bir yenileme seçimi olduğunu ifade ederek, YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran'da yenilenmesine karar verdiğini anımsattı.

Bu kararın verilmesinin gerisinde 31 Mart seçimlerinde yaşanan ve hepsi de belgeleriyle ispatlanan kanunsuzluklar, organize usulsüzlükler, özensizlikler, hırsızlıklar, yolsuzluklar olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"MİLLİ İRADE HIRSIZLIĞI TAM BİR FELAKETTİR"

"Her hırsızlık kötüdür ama oy hırsızlığı, milli irade hırsızlığı tam bir felakettir. Çünkü bireysel hırsızlıkta bir kişinin malını çalarsınız, milli irade hırsızlığında tüm milletin hakkını çalmış olursunuz. Biz bu süreçte attığımız adımlarla milletimizin hakkını, hukukunu, iradesini korumak için mücadele ettik, bu sebeple YSK'nin seçimin yenilenmesi kararını isabetli buluyoruz. Seçim tarihine kadar geçecek yaklaşık artık 4 hafta var. Bu sürecin gerekçelerini İstanbul halkına çok iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor.

YSK'nin gerekçeli kararında tüm bilgiler, belgeler, tartışmalar, değerlendirmeler yer alıyor. Ana hatlarıyla baktığımızda YSK'nin iptal kararını iki temel sebebe dayandırdığını görüyoruz. Birincisi memur olması gereken sandık kurulu başkanlarından bir kısmının kanunun açık emrime rağmen özel sektör çalışanlarından, emeklilerden veya ne iş yaptığı bilinmeyen kişilerden seçilmiş olmasıdır. Bilindiği gibi YSK, seçimin yenilenmesi kararını ancak sonuca müessir olacak neticeler doğuracak durumlar ortaya çıkması halinde alıyor. Yani haklı da olsanız her itiraz seçimin yenilenmesi kararının verilmesini gerektirmiyor. "

İstanbul'un bazı ilçelerinde ve ülkedeki birçok yerde yapılan itirazların önemli bölümünün haklı da olsa sonuca etki edecek rakamlar ortaya çıkmadığı için reddedildiğini belirten Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde ise her iki başlık altındaki oy rakamlarının sonunu değiştirecek büyüklükte olduğunu kaydetti.

Erdoğan, İstanbul genelinde toplamda 212 binin üzerinde seçmeni olan 754 sandıkta sandık kurulu başkanlarının kanuna açıkça aykırılık teşkil eden kişilerden atandığını anımsatarak, "İlçe seçim kurulları sandık kurulu başkanı atamalarını niçin bu şekilde yaptıklarını YSK'ye izah edememişlerdir. Sizlerin de yakından bildiği gibi sandık kurul başkanları sahip oldukları yetkiler ve fiilen yürüttükleri işler sebebiyle oyların sayımı ve kayda geçirilmesi konusunda çok büyük yetki sahibidir. Bu durumda kanuna aykırı sandık kurulu başkanı tarafından yönetilen sandıklardaki 212 binden fazla oy şüpheli hale geldi demektir." diye konuştu.

"23 HAZİRAN'DA DERSİ SANDIKLARDA VERELİM"

23 Haziran seçimlerinin önemine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir başbakanın idamının arkasında CHP zihniyeti var. 'Bizi buraya gönderen irade böyle istediği için bu idamı yaptık' diyenler... İşte diyorum ki, onlara 23 Haziran'da gereken dersi sandıklarda verelim. Allah'ın izniyle sorunlarımızın hepsinin de üzerinden gelecek güce ve kararlılığa sahibiz. En büyük hesap sahibi, unutmayın Allah'tır."

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • oya 1 yıl önce Şikayet Et
  işadamları yurtdışına para kaçırıyormuş mevcut ekonomik sıkıntılar yüzünden. bir çözüm bulmanız güven vermeniz lazım babacan gibi birini kadroya dahil etmeniz lazım ak partinin geleceği için yoksa babacan parti kurunca oylarınız bölünebilir.
  Cevapla
 • 2_Magduriyet 1 yıl önce Şikayet Et
  E.İmamoğlu öne geçince Meşruluk kazandırmak için İmamoğlu çıktı Cumhurbaşkanı tebrik etsin yok Bahçeli tebrik etsin yok B.Yıldırım tebrik etsin oda olmayınca is döndü dolaştı Mazbatayı verin.YSK daki çakallarıyla Maltepede secim tutanakları ulaşmadan İl secim kurulu baskani gayri kanuni mazbatayı verdi.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  "Herşey GÜZEL olacak...(Abdullah GÜL) "..........."Herşey İYİ olacak (Meral AKŞENER) "..... "Herşey GÜZEL olacak...(Ekrem İMAMOĞLU) .......!!?? sanki aynı ağacın dalları gibi....ATASÖZÜ : " Aynı ağaçtan AHIRA KÜREK'de, camiye DİREK'de olur" derler......
  Cevapla
 • derin 1 yıl önce Şikayet Et
  maliki yevmiddin. en büyük hesap sahibi Allah'tır. reis can kurban sana.
  Cevapla
 • Anna Taş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakin Şimde yanlış bir Şey yazmiyalım Türkiye konusunda HİÇ güzel haberlerızde Yok o belli Ben vatanı Çok Sevyorum ❤️ kalbi kanyor Gazete de Arkadaşlara iyi Iç acici haberlere aktarmak Üzere Sizim işi gerçekten zor ve selam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tekerlekli sandalyedeki soyguncu ayaklarıyla silahı kuyumcuya doğrulttu
Milli Savunma Bakanı Akar: 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız