AK Parti ve MHP türbanda uzlaştı

AK Parti ve MHP, üniversitelerdeki türban yasağının kaldırılması konusunda, genel çerçevede, mutabakata vardı. İki parti arasında teknik çerçevede görüşmeler devam edecek.

AK Parti ve MHP türbanda uzlaştı
AK Parti ve MHP türbanda uzlaştı
GİRİŞ 24.01.2008 15:33 GÜNCELLEME 24.01.2008 15:33
Bu Habere 121 Yorum Yapılmış

Bugün Meclis'te bir araya gelerek türban önerilerini görüşen AK Parti ve MHP, "genel çerçevede" mutabakata vardı. Konuya ilişkin teknik çalışmaların süreceği belirtildi. AK Parti-MHP uzlaşısına göre; Anayasa'nın 10'uncu ve 42'nci maddelerinde değişiklik yapılacak. Anayasa'nın 13'üncü maddesinde değişiklik yapılmasına dair AK Parti önerisi ise, geri çekildi. AK Parti ve MHP ortak komisyon kurarak çalışmalarını sürdürecek.
 
AK Parti ile MHP yöneticileri, türban konusundaki Anayasa değişikliği önerilerini görüşmek üzere bugün saat 12.00'de TBMM'de bir araya geldi.
 
TBMM'deki Başbakanlık çalışma odasındaki görüşmeye, MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Grup Başkanvekili Oktay Vural ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin özel danışmanı ve Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, AK Parti Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin ile Bekir Bozdağ ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu katıldı.
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de görüşmede hazır bulundu.


MADDE 13 NE DİYOR? (Değişik: 3.10.2001-4709/2 md.) Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.


ÜZERİNDE UZLAŞILAN 2 MADDE


İşte MHP'nin teklif ettiği 10. Madde AK Parti'nin buna ilave olarak önerdiği 42. Madde:


MADDE 10. Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.


(Ek: 7.5.2004-5170/1 md.)Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.


Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.


Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.


EĞİTİM VE ÖĞRETİM HAKKI


MADDE 42. Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.


Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.


Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.


Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz.


İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.


Özel ilk ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar, Devlet okulları ile erişilmek istenen seviyeye uygun olarak, kanunla düzenlenir.


Devlet, maddî imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar. Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır.


Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez.


Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tâbi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası andlaşma hükümleri saklıdır.

YAZDIR
YORUMLAR 121
 • ibrahim sözüpak 12 yıl önce Şikayet Et
  KİMİ KÖTÜMSER KİMİ BENİM PARTİM YAPIYOR DEMİŞ. Kimsenin bişi yaptığı yok 42. maddeyi yarın MHP kabul etmiyecek ettirmiyecekler,sorun bu şekliyle çözülmiyecekmi çözülmeye çalışılacak,arkadaşlarçıkış yolları tıkanıyor biraz taviz verecekler.ama ellerinden geldiğince az zaiyat vermeye çalışacaklar,bunu Mhp kabul edemez edemiyecek görüşürüz inşaallah,gönlüm elbette ister ki MHP tam destek vererek karşıdaki laiklere ders olsun ama,bu ülkede MHP laikliğin en güvendiği partidir,42. maddede ırk dan bahsediyor bu asla kabullenilemez bir durum,yine hadi inşaallah
  Cevapla
 • özgür altun 12 yıl önce Şikayet Et
  lütfen. syn editörümüz..başbakannımızın bunca israrlarına rağman türban yerine başörtüsü demeye dilleri varmayanlara nazire yapar gibi neden sizde türban yerine başörtüsü terimini kullanıyorsunuz..ben sizden daha bi özen beklerdim bunu yorum olarak değerlendirmenizi istemiyorumm ..eğer bana bir cvp yazacaksanız mail adresime gönderebilirsiniz..lütfen sizi seviyor ve değerlerimize daha saygılı olmanızı bekliyorumm sevgiler ve selamlar la..
  Cevapla
 • fatih kaya 12 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Muhammed Aykan. MHP lilerin yorumlarından alerji duyuyorsunuz da, akplilerin, kendilerinden başkasını müslüman görmeyen yorumlarından niye rahatsız olmuyorsunuz? Her müslüman akpli olmak zorunda mıdır? Değilse, bu yorumların amacı nedir? Siz buna cevap verebilir misiniz?
  Cevapla
 • TrabzonsporLu Suha 12 yıl önce Şikayet Et
  . akp kendisi 5 sene boyunca korktu elını tasın eline sokamadi. hayya bu ulkede turban sorunu yuzde 1 demisti. mhp konuyu acınca üstüne yatti. boyledir bu isler. galiptir bu yolda maglup. mhp ye hesap soranlar 127 vekılı dusunerek hesap sorsun!. 5 sene tek basına bu sorunu cozemeyen AKP dir!
  Cevapla
 • ismail duran 12 yıl önce Şikayet Et
  Yine yargıda geriye gelir değişsede. eğitimde herkes eşittir,hakkıdır diye zaten vardı.şimdide değişmiş gibi sunuluyor sanıyorum.tam anlaşılır aksattirilmiyor gibi durumda var. en iyisimi kati bir kanun maddesi yazın diğerlerini silin olsun bitsin. MHP de tam destek vermiyor gibi.24. madde yine işi boz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den Meral Akşener ve Muharrem İnce açıklaması!
Türkiye'yi kavuran görüntüler! İHA'lar o anları kaydetti